США, Франція і Великобританія спільно завдали військові удари в Сирії у відповідь на застосування президентом цієї країни Башаром Асадом хімічної зброї проти цивільних осіб, повідомила агенція Associated Press.
Гучні вибухи висвітлили небо над сирійською столицею, коли Трамп оголосив про авіаудари.
Згідно з повідомленням Білого дому, Трамп заявив, що США готові «підтримувати» тиск на Асада, поки він не припинить злочинні вбивства своїх людей забороненою хімічною зброєю.
Міністр оборони США Джим Меттіс повідомив, що в операції задіяно вдвічі більше зброї, ніж минулого року, коли збройні сили США випустили 59 ракет «Томагавк» по авіабазі військ Асада, повідомляє Reuters.
Президент Франції Еммануель Макрон також заявив, що його країна, разом зі США і Великобританією почали військову операцію проти «таємного хімічного арсеналу» сирійського уряду. За його словами, «червона лінія була перейдена» після ймовірної хімічної атаки минулого тижня в сирійському місті Дума. У Франції «немає сумнівів», що сирійський уряд несе за неї відповідальність.
Макрон повідомив, що операція обмежиться ударами по можливостях Сирії виробляти хімічну зброю. Він не повідомив, яку зброю задіяно в операції і по яких саме цілях. Проте агентство Reuters з посиланням на Міністерство оборони Великої Британії повідомило, що крилаті ракети були застосовані проти військового об’єкта в 15 милях на захід від Хомса, який, як вважають, є місцем виробництва елементів хімічної зброї.
Як повідомляє Sky news, голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Джозеф Данфорд заявив, що повітряні удари зруйнували важливу інфраструктуру на трьох об’єктах, пов’язаних з програмою хімічної зброї сирійського режиму. Першим об’єктом став науково-дослідний центр в Дамаску, який займався розробкою і виробництвом хімічної зброї. Другим – сховище хімічної зброї на захід від Хомса, а третім – склад хімічного обладнання і важливий командний пункт. Він додав: «Важлива інфраструктура була зруйнована, що відкидає сирійський режим назад. Вони втратять роки досліджень і розробки, сховища і обладнання».
Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей заявила, що схвалила військові удари в Сирії, які спрямовані проти хімічної зброї в цій країні.
Удари по хімічних об’єктах в Сирії також підтримав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, йдеться в його заяві.
«Я підтримую дії, вжиті Сполученими Штатами, Великою Британією і Францією щодо об’єктів, пов’язаних з хімічною зброєю сирійського режиму. Це скоротить можливості режиму щодо подальших хіматак проти населення Сирії», – йдеться в заяві.
«НАТО вважає використання хімічної зброї загрозою міжнародному миру і безпеці і вважає за необхідне захистити Конвенцію про хімічну зброю. Це вимагає колективного та ефективного реагування з боку міжнародного співтовариства», – наголосив Столтенберг.
А ось Росія, яка підтримує режим Асада та воює на його боці проти повстанців, назвала ці удари «реалізацією заздалегідь розробленого сценарію».
«США – виробник найбільшого в світі арсеналу хімічної зброї – не мають морального права звинувачувати інші країни», – сказав посол Росії в США Анатолій Антонов.