США готує відставку Ющенка?

09:35, 21 липня 2009

Віце-президент США Джо Байден 20 липня розпочав своє турне Україною і Грузією, яке повинне зрівноважити недавній візит президента Барака Обами до Москви. І в Києві, і в Тбілісі Джо Байден підкреслить, що "перезавантаження" у відносинах з Москвою зовсім не означає, що Вашингтон готовий пожертвувати своїми теплими відносинами з Грузією або Україною. Проте приїзд Джо Байдена далеко не тільки візит ввічливості. На відміну від держсекретаря Хілларі Клінтон, яка відповідає за тактичну дипломатію, віце-президент США відповідає за стратегічне планування американської зовнішньої політики, - пише КоммерсантЪ.

І його приїзд, як зазначає видання, в ту або іншу країну напередодні важливих виборів або в розпал політичної кризи - очевидне свідчення того, що США не мають наміру пускати розвиток подій на самоплив, а, навпаки, зацікавлені в певному вирішенні конфлікту.

Востаннє, наприклад, Джо Байден приїжджав до Лівану незадовго до доленосних парламентських виборів - і чітко дав зрозуміти, що США переглянуть свою політику відносно цієї країни у разі перемоги "Хезболли".

У Грузії або в Україні він, очевидно, так відверто не говоритиме про свої політичні переваги, проте він має намір пояснити президентам обох країн, що їм не варто чіплятися за владу, а настав час передавати управління іншим людям.

"Ми сподіваємося, що ці лідери, багато хто з яких ще недавно надихав не тільки свої народи, але і весь регіон, весь світ, зможуть в своєму повсякденному житті виконати свої передвиборні обіцянки, ухвалити важкі для них рішення, зможуть працювати разом", - заявив радник віце-президента з національної безпеки Тоні Блінкен напередодні візиту.

Він також додав, що в Україні, наприклад, суспільство зараз випереджає в розвитку своїх політичних лідерів, а це значить, що лідерам пора проявити ініціативу. Фактично він визнав, що майбутні президентські вибори стануть однією з найважливіших тем обговорення Джо Байдена в Києві, і назвав нинішню політичну ситуацію в країні "політичним паралічем".

Торкаючись Грузії, пан Блінкен був не менш конкретний. Не дивлячись на те що до чергових виборів в цій країні ще досить далеко, він заявив, що Грузія повинна готуватися до першої в своїй історії передачі влади шляхом проведення виборів, відзначивши, що США хотіли б "поглиблення демократії" в цій країні і лише демократія може бути джерелом стабільності.

Не менш цікаво виглядає також і графік майбутніх зустрічей віце-президента Джо Байдена як в Україні, так і в Грузії. Свою програму в Києві він почне з двох зустрічей з президентом Віктором Ющенко і прем'єр-міністром Юлією Тимошенко.

Після обіду у нього призначені ще дві зустрічі: зі спікером парламенту Володимиром Литвином і лідером Партії регіонів Віктором Януковичем.

Зате наступним співрозмовником Джо Байдена буде Арсеній Яценюк - його Тоні Блінкен охарактеризував як "лідера української опозиції". Бесіда з Яценюком, який, згідно соцопитуванням, може вважатися одним з фаворитів українських виборів, є останнім заходом віце-президента США на сьогодні, а значить, у них буде час докладно поговорити про політичне майбутнє.

До речі, відомо, що крім майбутніх виборів Джо Байден говоритиме в Києві про газові відносини між Україною і Росією, зокрема про долю кредиту, який МВФ повинен надати Україні.

Щодо зустрічі Байдена з президентом Грузії Михайлом Саакашвілі, то для обох політиків вона обіцяє бути складною. З одного боку, Байден відомий своєю симпатією до Грузії.

Минулого року він екстрено прилетів в Тбілісі під час війни, щоб продемонструвати свою підтримку цій країні. З іншого боку, за останні місяці він, як і інші представники американської адміністрації, серйозно охолов до Саакашвілі. Саме віце-президент Байден продемонстрував грузинському президенту те, що той втрачає прихильність Білого дому під час конференції в Мюнхені.

Чекаючи такого розвитку подій, вже вчора ввечері Михайло Саакашвілі пішов в контратаку: виступаючи в парламенті, він заявив, що не залишить свій пост до 2013 року, а заразом звинуватив США у тому, що вони пішли на поводі у Росії і поховали плани прийняти Грузію в НАТО.