Сполучені Штати і Куба почали історичні перемовини в Гавані, які повинні відкрити шлях до відновлення дипломатичних відносин між двома державами. Про це повідомило радіо RFI.
Американську делегацію в Гавані очолює помічник держсекретаря США у справах Латинської Америки Роберта Джейкобсон, кубинську – глава департаменту МЗС з відносин з США Хосефіна Відаль Феррейро.
Під час дводенних переговорів кубинська сторона має намір наполягти на знятті економічного ембарго і на виключенні острова з американського списку держав-спонсорів тероризму. Американська сторона планує буде підняти питання про дотримання на Кубі прав людини.
Напередодні Барак Обама заявив, що Сполучені Штати мають намір «покласти край політиці, у якої вже давно закінчився термін придатності», натякаючи на можливе зняття економічних санкцій з острівної держави, які були накладені 53 роки тому. Втім, для зняття санкцій з Куби Обамі знадобиться згода Конгресу, де панує республіканська більшість.
У середу, 21 січня, на переговорах буде також порушено питання міграції. Не виключено, що Куба опротестує американську законодавчу норму про те, що кубинці, котрі потрапили на територію США, мають право натуралізації в країні. У Гавані впевнені, що ця виняткова норма сприяє людському трафіку, а також тому, що емігранти з ризиком для життя перетинають Флоридську протоку.
У четвер, 22 січня, на перемовинах підніматиметься питання обопільного відкриття посольств. Неназваний представник кубинського Міністерства закордонних справ заявив агентству Франс-Прес, що мова не йде про «нормалізацію відносин» між двома країнами, а лише про «відновлення дипломатичних стосунків». «Нормалізація відносин – довгостроковий і набагато складніший процес», - додав він.
Ця дводенна американсько-кубинська зустріч стала першою після того як президент США Барак Обама і голова держради Куби Рауль Кастро оголосили в середині грудня про те, що досягли згоди щодо відновлення дипломатичних відносин. Цій заяві передували, як з’ясувалося, 18 місяців таємних перемовин.