США купували в України зброю для сирійських повстанців, – розслідування OCCRP

22:47, 13 вересня 2017

Міністерство оборони США закуповувало зброю радянського зразка у Казахстану, Грузії та України для сирійських повстанців, йдеться в опублікованих результатах багатомісячного розслідування Центру дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) і Балканського об'єднання журналістів-розслідувачів (BIRN).

Для цих закупівель, як стверджується, США знизили вимоги до виробничих стандартів. Зброя призначалася для сирійських повстанців, які воюють з терористами «Ісламської держави».

«Пентагон найняв цілу армію підрядників і субпідрядників – від багатих військово-промислових корпорацій до фірм, які мають зв'язки з організованою злочинністю», – йдеться в результатах розслідування.

Ланцюжок поставок зброї до Сирії автори розслідування відтворили за допомогою документації про закупівлі, даних систем відстеження морських суден, офіційних звітів, електронних листів і інтерв'ю з інсайдерами. Поставки, як повідомляється, реалізовувалися окремо від вже закритої програми ЦРУ з озброєння повстанців, які воюють проти сирійського президента Башара Асада.

Згідно з результатами розслідування, Пентагон закуповує зброю через два канали: через Командування спеціальних операцій, яке керує спецопераціями у всіх видах збройних сил США, і через Picatinny Arsenal – військову науково-дослідну і виробничу організацію в штаті Нью-Джерсі. Зброя переправляється з Європи до Туреччини, Йорданії і Кувейту як морським, так і повітряним транспортом. Потім за допомогою літаків або вантажівок вона розподіляється між союзниками США на півночі і півдні Сирії.

За даними розслідування, закупівлі зброї радянського зразка почалися в вересні 2015 року. Загалом на це озброєння і боєприпаси Сполучені Штати витратили 2,2 млрд дол.

У Пентагоні такі безпрецедентні за масштабами закупівлі пояснили тим, що темпи поставок «наростали», і це «необхідний мінімум для виконання термінового завдання».

Нагадаємо, Центр дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) раніше працював над таким проектом як Панамський архів (Panama Papers), а також публікував інформацію про фінансові операції «ПриватБанку» перед його націоналізацією.