США виділять Україні $70 млн на будівництво ядерної установки

16:23, 1 квітня 2012

США в обмін на відмову України від використання високозбагаченого урану виділили $67,5 млн на створення ядерної установки при Харківському фізико-технічному інституті. Про це повідомив доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент НАНУ Іван Карнаухов, який очолює проект зі створення ядерної установки.

«Деякі компоненти установки вже виготовлені і прийняті нами в розроблювачів з різних країн – Великобританії, Швейцарії, Німеччини, Росії, Китаю, України. Але більшу частину замовлень уже розміщено в нашій країні. На сьогодні американська сторона підписала контрактів на $67,5 млн», – повідомив доктор фізико-математичних наук, якого цитує ZN.UA.

Однак, за словами вченого, всі необхідні контракти ще не укладені, хоча Меморандум з питань ядерної безпеки між урядом України та урядом США зобов'язував зробити це до березня 2012 року.

«Ще не підготовлені необхідні контракти на $5,5 млн, оскільки ми не провели відповідних розробок, це, знову ж таки, наше упущення. Точніше, навіть не упущення, цього просто неможливо було зробити. Нам дістався надзвичайно великий обсяг робіт», – пояснив він.

За словами Карнаухова, на території розміщення майбутньої установки в даний момент завершуються будівельні роботи нульового циклу.

«Спорудження будівлі трохи відкладається і буде завершене в листопаді поточного року. Але діючий контракт на спорудження цього будинку підписано, і немає жодних сумнівів, що американці його виконають, оскільки це юридично зобов’язальний документ», – додав учений.

Раніше повідомлялося про суму трохи більшу за $60 млн, які США виділили Україні.

Нагадаємо, під час Вашингтонського саміту з ядерної безпеки у 2010 році Україна оголосила рішення позбавитися від всіх наявних запасів високозбагаченого урану до проведення 26-27 березня 2012 року в Сеулі наступного саміту з тематики ядерної безпеки.

У підписаному 26 вересня 2011 Меморандумі з питань ядерної безпеки між урядом України і урядом США, Сполучені Штати взяли на себе зобов'язання надати Україні еквівалентний обсяг низькозбагаченого урану взамін вивезеного високозбагаченого, а також «виконати основні етапи будівництва ядерної установки».

Ядерну установку планується ввести в експлуатацію в Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут» не пізніше квітня 2014 року.