23 квітня на сцені Львівської опери вперше відбудеться показ українського балету «Великий Ґетсбі», який ЗМІ називаються балетом-сенсацією. Від часу київської прем’єри у жовтні 2014-го постановку побачили у більш ніж 30-ти європейських містах понад 60 тис. глядачів. Тепер балет повертається на батьківщину: покази відбудуться, окрім Львова, у Києві, Одесі, Дніпрі та Харкові. Після туру Україною творча команда «Великого Гетсбі» на два роки вирушить у світове турне містами США, Канади, Китаю та Європи.
«Великий Ґетсбі» - надзвичайно успішний та масштабний проект, в історії незалежної України, над яким працював міжнародний склад творців. ZAXID.NET вирішив пошукати причини, з яких варто подивитись балет «Великий Ґетсбі». Їх знайшлось чимало, але ми обрали п’ять основних.
Френсіс Скотт Фіцджеральд та його роман
«Великий Гетсбі» був опублікований 1925 року. Дія роману відбувається у вигаданому містечку Вест-Егг на Лонг-Айленді влітку 1922 року та обертається навколо таємничого молодого мільйонера Джея Гетсбі та його кохання до Дейзі Б'юкенен. Деякі критики називають роман найважливішим твором у творчості Фіцджеральда.
Френсіс Скотт Фіцджеральд
За перший рік розійшлося 20 тис. примірників. Фіцджеральд помер 1940 року, вважаючи себе невдахою. Інтерес до роману відновився впродовж Другої світової війни, а в післявоєнні часи він увійшов до шкільної програми в США.
За його мотивами знято кілька фільмів, найвідомішими з яких є картина База Лурмана з Леонардо Ді Капріо (2013) та Джека Клейтона (1974) з Роберто Редфордом у ролі Ґетсбі.
«Ми так жили, немов співали джаз»
Події «Великого Ґетсбі» відбуваються на початку 20-х років 20 століття в Америці. Це - епоха економічного процвітання, епоха, яку називають епохою джазу. Це - сухий закон, аферисти, шулери та зародження мафії.
Кадр з фільму «Великий Ґетсбі», 2013
А ще це доба гарних костюмів та нових танців. Саме на такому тлі розгортається історія кохання Джея Гетсбі.
Основні події роману відбуваються влітку 1922 року. Розповідає їх Нік Карравей, випускник Єльського університету, ветеран Першої світової війни, який винаймає на Лонг-Айленді невеличкий будинок поряд із розкішною віллою Джея Гетсбі, таємничого мільйонера, який славиться гучними вечірками. Нік знайомиться з Ґетсбі та довідується, що той знає його кузину Дейзі ще з 1917 року й до нестями в неї закоханий...
У Фіцджеральда роман – про зраду, неможливості досягнути мрії, про егоїзм та невдячність. Головною лінію балету є історія кохання. Саме на ній зосереджені його автори.
Роден і танці
«Дуайт Роден додав до хореографії цікаву гостроту вуличної культури. Узяв техніку балету – і зруйнував правила. Він зробив балет сексуальним, збудливим і веселим. У його па-де-де ви бачите такі відносини між чоловіком і жінкою, про які могли тільки мріяти...», - так сказав про хореографа Дуайта Родена знаменитий актор та танцюрист Патрік Суейзі.
Дуайт Роден
Хореограф «Великого Ґетсбі» заслужив також звання «хореограф, чия творчість має надзвичайний попит серед сучасників» за версією The New York Times. Дуайт Роден як танцівник брав участь у телевізійних проектах, знімався в документальних фільмах та рекламі в США, Канаді та Європі. Брав участь у багатьох виставах проекту PBS «Great Performances».
У 1994 році Роден разом із легендарним танцівником Дезмондом Річардсоном створили колектив Complexions Contemporary Ballet. Разом вони додали до світу contemporary новий стиль, створивши бренд, який залишається унікальним ось уже 20 років.
З 1994 року Роден створив понад 80 балетів для Complexions, а також безліч робіт для інших труп, включаючи New York City BalletThe Washington Ballet, Zenon Dance Company та інших. Роден робив постановки для різних артистів, об'єднуючи світ балету з сучасним танцем.
Він був режисером і хореографом телевізійних шоу, фільмів, театральних постановок, включаючи So You Think You Can Dance та Cirque Du Soleil. Він співпрацював з такими зірками, як Prince, Ленні Кравіц, U2 тощо.
Зірка на ім’я Ґетсбі
Арт-директор проекту та виконавець головної ролі Денис Матвієнко народився в Дніпропетровську (тепер Дніпро). Він є танцівником у третьому поколінні. Матвієнко дебютував на сцені Національної опери України Денис Матвієнко, володар Гран-прі чотирьох великих конкурсів артистів балету, досяг найвищих вершин у класичному танці.
Денис Матвієнко у ролі Ґетсбі
Тепер він прагне опанувати сучасну хореографію. Саме тому в 2013 році він розпочав роботу над «Великим Ґетсбі».
Майстер на всі ноги
Дезмонда Річардса «Нью-Йорк Таймс» назвала одним із найвидатніших танцівників сучасності, критики визнають його багатогранний талант, а глядачі не перестають дивуватися зміні образів і стилів: класичний балет, модерн, contemporary.
Дезмонд Річардс
Дезмонд Річардсон - один із засновників і художніх директорів Complexions Contemporary Ballet. Як запрошений артист Річардсон виступав з усесвітньо відомими трупами, включаючи балет Шведської опери, Вашингтонський балет, балет Ла Скала і Балет Сан-Франциско.
У 1997 році він увійшов до складу Американського театру балету й виконав головну партію в міжнародній прем'єрі балету «Отелло». Описуючи цю партію, «Нью-Йорк Таймс» назвала Річардсона «одним із найвеличніших артистів, які коли-небудь виходили на сцену Метрополітен-Опера».
Як хореограф і танцюрист він працював і на телебаченні, і в кіноіндустрії, знімався в кліпах як у США, так і за кордоном. Цей досвід дозволив йому свого часу співпрацювати з Майклом Джексоном, Prince, Мадонною, Аретою Франклін. Наприклад, Дезмонд виступав із Майклом на 30-ій річниці святкування в Медісон Сквер Гарден. Він виступав на 71-й церемонії вручення «Оскарів».
Також він запам'ятався своєю участю у фільмі «Останній танець», де головну ролі зіграв Патрік Суейзі, а також в оскароносній екранізації мюзиклу «Чикаго».
Фото: The Great Gatsbу Ballet