Ставицький: Я вперше чую, що зрив угоди з ЄС призведе до зниження цін на газ

15:26, 28 листопада 2013

Як зрив підписання Угоди про асоціацію з ЄС вплине на енергетичний статус України? Чи дійсно відмова від євроінтеграції стане підставою для зниження ціни на російський газ? На ці та інші запитання ZAXID.NET відповів міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький.

Що можна очікувати від вимог Європейського Союзу в енергетичному співробітництві?

Ми чекаємо на повагу до нашої країни. Потрібне виконання того, що підписали ми та інші учасники. Ми використаємо наступний рік у повній мірі в частині імплементації положень Енергетичного Співтовариства і Хартії.

Як це можливо реалізувати?

Зараз вже є контракт на постачання природнjго газу з території Словаччини. Для гарантування транзиту не потрібно нічого, крім виконання умов Енергетичної Хартії. Навіть не потрібно підписувати Угоду про асоціацію України з ЄС – ми вже члени Енергетичного співтовариства. Для гарантування енергетичного транзиту потрібно лише виконання всіма учасниками Енергетичної Хартії відповідних умов.

Щодо Росії – питання не вирішується якимись гарантіями, треба тільки вести переговори, і ми це постійно робимо. І нам це вдається, ми намагатимемося зберігати у наступному році такий же рівень транзиту.

Чи є якісь перемовини з Росією про суттєві знижки на газ у разі, якщо Угода про асоціацію з ЄС не буде підписана?

В наших перемовинах ми виходимо з тих питань, які ми ставимо стосовно справедливих цін. А саме – це європейська ціна, приблизно – це $300 за 1000 м3.

Ми говоримо Росії це постійно протягом останнього року. Росія ж виходить з умов жахливого контракту2009 року. Ми намагаємось добитись знижки і зробити умови вигідними для обох сторін.

Я вперше чую про те, що непідписання Угоди про асоціацію з ЄС може бути аргументом для зниження ціни на газ.

Коли можливе зниження ціни на газ?

Складно відповісти, коли точно це буде, але ми працюємо над тим, аби якомога менше закуповувати газу за контрактом 2009 року.

Щодо атомної енергетики, чи не може бути така ситуація, що ЄС змусить закрити АЕС, як це відбулося у Литві?

Це виключено, це навіть не обговорюється. В нас така структура економіки, наш об’єднаний енергетичний комплекс, наша енергетична система, що без атомної енергетики нам ще років 50 не обійтись, і ми будемо тільки розвивати та нарощувати ці темпи.

Яких «позитивів» можна очікувати завтра?

Позитив ми вбачаємо в тому, що ми знаходимось тут, у Вільнюсі, і в тому, що ми готові до остаточних перемов для того, аби вийти на взаємовигідний позитивний результат. Вже менше доби залишилось, щоб дізнатись.

Олексій Коваленко, з Вільнюса, спеціально для ZAXID.NET

Матеріал підготовлено в межах спільного проекту Школи міжнародної журналістики, www.my-media.org.ua (проект, що його впроваджує NIRAS/ВВС за фінансової підтримки Danida) та www.hromadske.tv.