Степан Пакіж: 2011 року населення розрахувалося з «Львівтеплоенерго» на 100%

01:04, 6 лютого 2012

- У «Львівтеплоенерго» на сьогодні зібрана хороша команда, яка працює над регулюванням теплових режимів. Над регулюванням водних режимів треба працювати й у «Львівводоканалі». Треба організувати розв’язання таких питань. Наскільки я розумію, це пробували зробити різні люди – не вдалося. Дай Боже, може, мені вдасться.

Наприкінці 2011 року Степана Пакіжа, що керує «Львівтеплоенерго», було призначено виконувачем обов’язків директора ще одного ключового комунального підприємства Львова – «Львівводоканалу». Пропонуємо увазі читачів інтерв’ю ZAXID.NETз паном Пакіжем про першочергові завдання на новій посаді, бачення розвитку двох підприємств та подальші відносини зі споживачами.

 

- Чим вмотивоване ваше призначення на посаду в. о. директора «Львівводоканалу» при тому, що ви очолюєте «Львівтеплоенерго»?

- Такі рішення не я приймаю, про це не в мене треба запитувати.

 

- А як ви розумієте логіку вашого призначення?

- Я попрацював місяць, і зрозумів, що у «Львівводоканалі» є багато таких проблемних питань, які у «Львівтеплоенерго» вже вирішували.

 

- До прикладу?

- Зокрема йдеться про покращення організації збору коштів за надані послуги, організацію роботи підприємства.У «Львівтеплоенерго» на сьогодні зібрана хороша команда, яка працює над регулюванням теплових режимів. Над регулювання водних режимів треба працювати й у «Львівводоканалі». Треба організувати розв’язання таких питань. Наскільки я розумію, це пробували зробити різні люди – не вдалося. Дай Боже, може, мені вдасться.

 

- Що подібного, а що відмінного бачите у діяльності «Львівтеплоенерго» і «Львівводоканалу»?

- Що «Львівводоканал», що «Львівтеплоенерго» постачають ресурси. Тому надзвичайно важливим є надійний облік і ресурсів, і організації збору коштів за них.

Специфіка «Львівтеплоенерго» у тому, що підприємство виробляє тепло, має ТЕЦ й інші об’єкти теплогосподарства, специфіка – у їх роботі, обслуговуванні. У «Львіводоканалу» натомість є очисні споруди.

На загал є багато типових речей. Важливо сьогодні, щоб «Львівводоканал» не був збитковим.

 

- Це – головне завдання, яке вам поставили?

- Так. Важливо, щоб це підприємство не було збитковим, бо досі воно таким було.

 

- Які борги за підсумками 2011 року у «Львівводоканалу»?

- Є заборгованість з оплати за електроенергію 6,6 млн грн, є ряд заборгованостей за щебінь, асфальт, запчастини, труби та інше.

 

- А яким є стан розрахунків споживачів перед «Львівводоканалом»?

- Рівень розрахунків мешканців наближається до 100%. Водоканал подає воду не лише побутовим споживачам, але й іншим категоріям. Те чи інше підприємство бере воду, а виявляться, що воно саме врізалося до мережі водопостачання, і не платить за неї.

Сьогодні питання не в тому, що споживачі не розраховуються, а в тому, чи за все платять, чи все їм нараховано і чи дійшов ресурс до споживача. Потрібно перевірити, чи надійний облік, чи немає несанкціонованих врізок у мережу водопостачання, чи є баланс по кількості води, яку приймаємо і реалізовуємо. Це питання актуальне для всіх підприємств, які займаються постачанням ресурсів: чи то водоканал, чи теплоенерго, чи постачальники газу, чи електрики.

 

- Як ви будете його розв’язувати на «Львівводоканалі»?

- Найголовніше сьогодні – облікувати ресурси. Якщо ми облікуємо все, і побачимо, що нема балансу між об’ємами, які ми приймаємо, і об’ємами, які реалізуємо, то зрозуміємо, де є споживачі, які не обліковуються і не платять.

Одне з завдань, яке нам поставила Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг – облікувати міста депресійної лійки. Ми почали це робити, і плануємо завершити цю роботу за три місяці. Уже облікували 8 точок, а треба загалом – 76.

 

- Які нагальні інфраструктурні проблеми треба вирішувати у «Львівводоканалі»?

- Дуже важливе питання сьогодні у «Львівводоканалі» – це стан мереж.

 

- Який він?

- Якщо чесно, – ніякий.

 

- А якщо порівняти з мережами «Львівтеплоенерго»?

- У «Львівтеплоенерго» впродовж багатьох років монотонно по 10 км мереж щороку замінювали на нові. І якщо у «Львівводоканалу» є 3-4 пориви на мережі за день, то у «Львівтеплоенерго» за перші тижні нового року жодного значного пориву не було.

 

- А все-таки з чого починати вирішувати інфраструктурні проблеми у «Львівводоканалі»?

- Спершу треба стабілізувати фінансовий стан. Не маючи грошей, ніхто кардинально нічого не зможе робити. Щоб кардинально щось змінювати, треба бути прибутковим підприємством. Над цим ми й працюватимемо.

Треба займатися обліками, треба зрозуміти, де є втрати. Треба займатися водними режимами Рік тому ми з цього починали у «Львівтеплоенерго». Сподіваюся, що успішно пройдемо ці процеси й у «Львівводоканалі».

 

- Чи планується реалізувати цього року проект з каналізування неканалізованих мікрорайонів Львова, реконструкції очисних споруд?

- Є звернення міського голови до уряду з цього, бо потрібні колосальні гроші. У Львові таких грошей немає. Знаю, що були зустрічі міського голови із головою уряду, і з віце-прем’єром, під час яких обговорювали потребу покращувати роботу каналізаційної мережі у Львові. Сподіваємося, що ще цього року буде виділене на це державне фінансування. Потрібну проектну документацію виготовлено, і вона пройшла експертизу.

 

- Якими є підсумки роботи «Львівтеплонерго» за 2011 рік?

- Упродовж 2011 року ми купили всі потрібні лічильники на котельні. 75% з них уже встановлено. Решту встановимо до 15 березня. За 2011 рік вдалося відремонтувати кілька котлів. Найважливіше, що серед них – кілька великих котлів на ТЕЦ-1 потужністю від 50 до 70 тонн пари на годину. Також ми зробили ремонт турбогенераторів. Завдяки цьому нам вдалося 2011 року реалізувати 45,5 млн кВт/год. електроенергії на енергоринок. Для порівняння, 2010 року було реалізовано 33 млн кВт/год. електроенергії. Продаж електроенергії збільшився майже у півтора раза, а це – дохід підприємства.

Також 2011 року ми замінили 13 км мереж, що дає можливість постачати споживачам тепло ліпшої якості. Всі ремонті роботи у господарстві «Львівтеплоенерго» торік проводили виключно за кошти підприємства.

 

- Який стан розрахунків мешканців перед «Львівтеплоенерго» і підприємства перед постачальниками газу?

- Населення, за підсумками 2011 року, розрахувалося з нами на 100%. Хотів би подякувати працівникам ЛКП, вони допомагали нам працювати.

Із ДК «Газ України» і НАК «Нафтогаз України» ми також тримали розрахунок на 100%, за мінусом різниці у тарифах. У Львові діє занижений тариф, і зобов’язання з покриття різниці взяла на себе держава. Ми сподіваємося, що після підбиття підсумків за 2011 рік, а відповідну інформацію ми уже надали в Львівську облдержадміністрацію, нам з держбюджету повернуть ці кошти. Вони підуть на розрахунок з ДК «Газ України» і НАК «Нафтогаз України».

 

- Як ви оцінюєте хід опалювального сезону? Чи має підприємство потрібні ліміти газу?

- Ліміти газу видаються подекадно і, як правило, тим підприємствам, які розраховуються на 100%. За жовтень ми розрахувалися, тому у листопаді у нас були ліміти. За листопад ми розрахувалися, і в грудні спокійно працювали. На першу і другу декаду січня отримали ліміти близько 20 млн м куб газу, це – потреба Львова.

Я сподіваюся, що попри те, що у січні люди мали багато святкових витрат, вони розрахуються за тепло. Так ми зможемо розрахуватися з постачальниками й увійдемо у лютий спокійно.

 

- Які плани розвитку «Львівтеплоенерго» на цей рік?

- Маємо завершити встановлення лічильників на котельнях. Мінятимемо також насоси.

Крім того, ми розпочали величезну роботу: хочемо власними силами відремонтувати 8-й паровий котел на ТЕЦ-1, продуктивністю 50 тонн пари на год. Зараз відбуваються підготовчі роботи. Розраховуємо через два місяці починати збір котла. Після того ремонту ТЕЦ-1 більш надійно забезпечуватиме теплом своїх споживачів, а крім того, ми будемо стабільно виробляти електроенергію. Ми подали Міністерству енергетики прогноз, і воно його прийняло, що плануємо 2012 року продати на ринку 61 млн кВт/год. Якщо минулого року реалізували 3,5 млн кВт/год. у місяць, то у січні 2012 – 6,3 млн. Цьогоріч плануємо замінити 15 км тепломереж. Хочемо повністю автоматизувати 15 бойлерних. Також будемо проводити поточні ремонти ряду котелень, які цього потребують.

 

- Чому не погоджують росту тарифів для побутових споживачів у Львові на тепло і воду? Підприємства звернулися за цим у Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг понад півроку тому.

- Це не я вирішую, але, видається, що немає політичної волі це зробити.

Діалог з Нацкомісією відбувається постійно. На всі вимоги, які є, ми вчасно реагуємо, надаємо необхідні матеріали, розрахунки. Кожного разу є якісь до нас запитання, доручення, і ми на них відповідаємо.

 

- Наскільки тарифи є заниженими?

- У «Львівтеплоенерго» для населення тариф занижений до 60%, тариф на воду у «Львівводоканалу» - на 40%.

 

- Чи можливі структурні зміни у «Львівводоканалі», «Львівтеплоенерго» у цьому році? Чи не плануєте об’єднувати певні відділи для бюджетної економії?

- Це питання – вище моєї зарплати. Воно є в компетенції Львівської міської ради. Я таких пропозицій не подавав. Поки що об’єднана лише одна людина – це я. Працівникам нема чого хвилюватися, а треба якнайліпше виконувати свої обов’язки.

Нам треба працювати на покращення забезпечення мешканців Львова. Мене попросили, щоб я допоміг. Я згодився допомогти. Поки згодився, буду допомагати. Коли ж з’явиться людина, якій можна буде це передати, я передам.

 

Довідка ZAXID.NET:

Степан Пакіж народився 22 серпня 1969 року в сім’ї робітників у селі Володимирці Львівської області, одружений.

Має 4 вищі освіти. Зокрема 1992 року закінчив НУ «Львівська Політехніка» (спеціальність – електромашини, інженер-електромеханік), 2004 року закінчив Київський політехнічний інститут (спеціальність – енергоаудитор), 2004 року закінчив НУ «Львівська Політехніка» (спеціальність – менеджер зовнішньоекономічної діяльності, менеджер-економіст), 2008 року закінчив Національну академію Державного управління при Президентові України (спеціальність – державне управління).

Свій робочий шлях Степан Пакіж розпочав 1992 року з робітника ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат». В 1995 році – начальник електроремонтного цеху ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат». А 1996 – 2006 роки – головний енергетик ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат». З 2006 до 2010 року – голова правління ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».

З вересня 2010 року – радник міського голови з питань інвестицій.

У грудні 2010 року став керівником ЛМКП «Львівтеплоенерго».

30 грудня 2011 року на С.Пакіжа покладено обов’язки директора ЛМКП «Львівводоканал».