В українські лікарні приймають на лікування та планові операції лише після здачі ІФА-тесту. При цьому сам тест для пацієнтів має бути безкоштовним, у неділю, 27 вересня, під час брифінгу заявив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Досі, як правило, хворі проходили таке тестування у приватних лабораторіях і за них платили з власної кишені.
«За планової госпіталізації пацієнта потрібно проводити тільки ІФА-тест на наявність антитіл до коронавірусу, а не ПЛР-тест, і він має бути безплатним», – сказав Степанов.
Лікарня, за словами очільника МОЗ, при госпіталізації повинна роботи ІФА-тестування безкоштовно.
За його словами, він розпорядився, щоб у програмі медгарантій «було чітко акцентовано, що коли є визначення лікаря, що людина потребує планової госпіталізації, щоб це робилося за рахунок держави».
Утім, реалізувати це на практиці, за словами директорів львівських лікарень, наразі нереально.
Як повідомив ZAXID.NET директор Львівського обласного кардіологічного центру Степан Павлик, їхній центр не може проводити ІФА-тестувань при плановій госпіталізації.
«Що передбачає планова госпіталізація? Що пацієнт прийшов і ліг в лікарню. Згідно з наказом МОЗ, ми не можемо госпіталізувати хворого, поки він не буде мати результату ІФА. Значить, ІФА вже має бути зроблене до госпіталізації. Лікарня не може проводити тестування пацієнту з вулиці, який ще не госпіталізований, на якого ще не оформлені жодні документи, бо завтра прийде КРУ і запитає, на якій підставі ми провели обстеження пацієнту, який не лежав у стаціонарі. Мова тут не йде про хворого, якого госпіталізували з гострий інфарктом. Таких пацієнтів ми тестуємо», – каже Степан Павлик.
Лікарні, за словами директора кардіоцентру, не можуть проводити такі тестування ще й з тієї причини, що не всі мають відповідне обладнання, яке необхідне для проведення таких тестувань. У кардіоцентрі його нема.
За словами заступника директора Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Олега Дуди, у лікарнях нема потужностей для виконання цього завдання.
«Є наказ МОЗ, згідно з яким планові хворі мають госпіталізовуватися з ІФА-тестами, імуноглобулін М. Чи всі лікарні мають потужності робити ІФА-тести? Я не можу сказати за всіх. В онкоцентрі робити такі тестування не має можливості. Імуіноферментні тести своїм медпрацівникам ми робили у Центрі громадського здоров’я. Якби, припустимо, ми в лікарні відбирали аналізи і скеровували у Центр громадського здоров’я, я не впевнений, що вони будуть мати таку потужність. Гроші на проведення ІФА-досліджень плановим хворим лікарням наразі не виділили. Але, може, найближчим часом будуть якісь роз’яснення з цього приводу. На мою думку, таке тестування мали б робити на первинній ланці. Вони скеровують хворих в лікарні, вони і повинні робити ІФА-тестування», – каже Олег Дуда.