Сторічні ретро-листівки з інтимними переписками презентують у Львові

16:53, 2 жовтня 2017

У Львівській галереї мистецтв ім. Б. Возницького відкрили виставку, яка демонструє жінку у стилі сецесії на зламі епох XIX-XX століть. Вперше для огляду виставила свою приватну колекцію ретро-поштівок Оксана Бобошко-Вандерховен.

Кожна із презентованих ретро-листівок, окрім того, що цікава сама по собі, ще й розповідає зворушливі історії, зізнання у коханні, написані на звороті.

До прикладу, на кількох поштівках зображено мега-зірку минулого, львівську акторку Ірену Сольську.

«Вона в 1905 році були прима театру Скарбека. Це була така рудоволоса фурія, яка зводила з розуму всіх львівських чоловіків. Одна історія дуже цікава, був такий Еліаш Радзіковський, який потаємно її кохав. Будучи лікарем, він вмів малювати і увіковічнив театральні образи Ірени Сольської у таких графічних роботах. Їх видали у листівках дуже лімітованим тиражем, тому це велика рідкість», ‒ розповідає колекціонерка Оксана Бобошко-Вандерховен.

Колекція сецесійних листівок належить львів'янці Оксані Бобошко-Вандерховен. Збірку започаткував люблінський колекціонер Кшиштоф Юзефацький, але згодом передав її пані Оксані і вже вона її поповнювала. Вивчала кожен напис, кожне зображення.

«Маючи цю колекцію, я дотична до стількох гарних історій, до тої епохи, до тих людей, їх вже нема, нема того будинку, тої місцевості, може вона перейменована надцять разів. А оці німі свідки тієї епохи є тут і я тішуся, що можу їх показати публіці», ‒ додає колекціонерка.

На виставці і намальовані листівки і фотографії, часто штучно колоровані.

«У той час з'являється німе кіно і відповідно яскравий макіяж, пластика рухів, все це має важливе значення і зверніть увагу на те, як виглядає кожне обличчя, тобто фотограф того часу справді був художником, не поступався професійному митцю, який працював фарбами», ‒ коментує Іван Дудич, завідувач відділу «Музей європейського мистецтва XIX-XXI ст.» Львівської галереї мистецтв.

Львівська галерея мистецтв доповнила експозицію портретами жінок того ж періоду, а також витинанками Дарії Альошкіної.

«Я роблю фіранки на вікна, відроджуючи таку традицію, як колись вішали, то тут є три вікна і їх всі ми задіяли. І також в мене був такий експеримент, тут є сецесійна люстра і ми її доповнили такими абажурами з витинанок, тому що оригінальні плафони на реставрації знаходяться ці плафони», ‒ пояснює Дарія Альошкіна.

Упродовж виставки збиратимуть гроші на реставрацію скульптури невідомої жінки із фондів Галереї мистецтв.