Відновлення довіри та партнерства з Російською Федерацією стало тією рушійною силою, яка відразу ж принесла Україні значні економічні та зовнішні дивіденди, – заявив 15 червня генеральний директор Центру міжнародних та порівняльних досліджень Анатолій Орел під час Міжнародної конференції у Львові на тему «Взаємодія у трикутнику Україна-Росія-ЄС: чи є можливою синергія?».
Анатолій Орел пояснив цю тезу так: «З березня в Україні відновилося економічне зростання. За підсумками першого кварталу зростання ВВП в Україні – чого, скажемо чесно, ніхто не очікував ані в Києві, ані за кордоном, – становило 4,8%. Ще не йдеться про темпи Китаю чи Бразилії, але й те, що маємо – досить пристойна цифра. При тому, що зростання промислового виробництва за той же період становило вже 12,6%. Паралельно зростають зовнішні рейтинги України, міжнародні інституції переглядають прогнози щодо нашої країни на поточний рік».
Він запевнив: «Аналітики згодні в тому, що таких оптимістичних результатів досягнуто завдяки двом чинникам. По-перше, це – елементарне наведення порядку в державі та економіці. По-друге, зниження цін на енергоносії внаслідок укладення Харківської угоди з Росією – тої самої, за підписання якої деякі «гарячі голови» закликали до імпічменту чинного президента».
Аналогій Орел зауважив, що «нормалізація відносин з Росією, проголошення політики позаблоковості значно покращили міжнародні позиції України».
Він також навів приклад відносин України та США. «Ви пам’ятаєте, як наполегливо минулого року президент Ющенко просив зустрічі із президентом Обамою. Але Білий Дім послідовно відхилив усі прохання, тим самим даючи розуміти, що він не хоче підтримувати відносин з політиком, чий курс перешкоджав політиці «перезавантаження». Сьогодні ж зустріч Янукович-Обама у квітні і візит пані Клінтон в Київ у липні формують новий порядок денний цих відносин – неідеологізований, не залежний від стосунків Вашингтона із Кремлем, але такий, що гармонійно доповнює політику «перезавантаження», – сказав експерт.
«Нормалізація українсько-російських відносин призвела до активізації діалогу Києва і Берліна. Ми всі пам’ятаємо, якими, м’яко кажучи, прохолодними були взаємини пані Меркель з паном Ющенком. Натомість президент Янукович вже ближчим часом здійснить візит до Німеччини, де проведе вже другу зустріч з федеральним канцлером», – додав Анатолій Орел.
Нагадаємо, 15 червня у Львові пройшла Міжнародна конференція «Взаємодія у трикутнику Україна-Росія-ЄС: чи є можливою синергія?», організована Центром міжнародних та порівняльних досліджень. Водночас, як заявляв під час конференції А.Орел, вплив ЄС і НАТО на світ різко звузився.