Страх та ненависть у Голлівуді

Як вплине на майбутнє «Фабрики мрій» скандал довкола Гарві Вайнштейна

18:10, 18 жовтня 2017

У Голлівуді триває чи не найбільший сексуальний скандал за всю його історію: одного із найуспішніших продюсерів «Фабрики мрій» відразу декілька актрис звинуватили у насильстві.

Ця тема заполонила перші шпальти світових ЗМІ, витісняючи результати виборів, катастрофи та війни. Не кажучи уже про кінофестивалі та кінопрем’єри.

Розслідування The New York Times відкрило скриньку Пандори, зізнання покотилися як снігова лавина, накриваючи все і всіх на своєму шляху.

17 жовтня Американська кіноакадемія уже прийняла безпрецедентне рішення: голлівудського продюсера виключили зі її складу. CNN уточнює, що рішення про виключення Вайнштейна ухвалила рада директорів академії. Таким кроком, як зазначається в заяві, кіноакадемія хотіла показати, що епоха «умисного невігластва і ганебної співучасті в сексуальних злочинах, а також домаганнях в нашій індустрії закінчена».

Гарві Вайнштейна вигнали із компанії, яка носила його ім’я

Перед тим то саме зробила і Британська кіноакадемія. А ще раніше Гарві вигнали із компанії, яка була створена ним та мала його ім’я.

Ігнорувати цей скандал, який, без сумніву, змінить розклади сил та правила гри у Голлівуді та в світовому кіно загалом, неможливо.

Проте, щоб не заблукати у сотнях чи навіть тисячах публікацій, ми спробували хоч трохи систематизувати цю історію та вибрати із лавини новин головне.

Другий після Бога

Для американського кіно притаманна така система, за якої продюсери мають найбільший вплав на знімальний процес. Саме тому Вайнштейна називають однією із найвпливовіших постатей Голлівуду. Він причетний до створення таких фільмів як «Скажені пси», «Піаніно», «Маленький Будда», «Кримінальне читво», «Розумник Вілл Гантінг»... З його ім’ям великою мірою пов‘язують створення американського незалежного кіно.

У 1979 році разом із братом Бобом він заснував студію, яку назвав на честь своїх батьків Міріам і Макса. Так з’явилась знаменита Miramax. У 1993 році Вайнштейни продали Miramax компанії Walt Disney, але керували студією до 2005 року. У 2005 році брати заснували нову компанію Weinstein, яка зняла такі хіти як «Читець», «Король говорить», «Залізна леді», «Безславні виродки», «Джанго вільний» тощо.

Успіхи Вайнштейна відзначені не лише кінонагородами: він є кавалером ордена Британської імперії та французького ордена Почесного легіону.

Якось Американська кіноакадемія, яка 17 жовтня вигнала Вайнштейна, порахувала, скільки разів і кому дякували володарі «Оскара» з 1966 по 2016 рік. Першим виявився Спілберг, друге місце розділили Бог та Вайнштейн.

Проте методи роботи братів Вайнштейн завжди були доволі брутальними: студії недораховувалися своїх часток, суми зборів, гонорарів і бюджетів фальсифікувалися. Вайнштейнів навіть порівнювали із Майклом Корлеоне.

Хто й у чому звинуватив Гарві Вайнштейна?

Першою про домагання продюсера, ще не називаючи його імені у 2015 році заявила актриса Ешлі Джадд («Амнезія», «Цілуючи дівчат»). В інтерв’ю Variety, актриса згадала, що приїхала до Голлівуду, щоб обговорити з ним можливу співпрацю. Вона піднялася до нього в номер, де він запропонував їй масаж. Актриса відповіла відмовою, після чого втратила будь-які пропозиції від компанії Вайнштейна.

Видання The New York Times провело власне розслідування, з якого випливає, що Вайнштейн десятиліттями схиляв актрис і співробітниць своєї компанії до сексу. The NYT писала мінімум про вісім випадків, коли Вайнштейну вдалося залагодити скандали без судового розгляду. Джерела видання стверджують, що продюсер платив жертвам від $80 до $150 тис.

Публікація мала ефект бомби. Про приставання з боку продюсера заявили Гвінет Пелтроу, Анжеліна Джолі, Леа Сейду, Роуз Макгавен, Розанна Аркетт, Азія Ардженто, Міра Сорвіно, Люсія Еванс, Ромола Гарай та інші акторки та моделі.

Гвінет Пелтроу однією із перших звинуватила Вайнштейна

Британська газета The Guardian писала, що така поведінка Вайнштейна була настільки відомою, що стала приводом для жартів у серіалах і на церемонії вручення кінопремії «Оскар».

«Мені нема кого боятися в шоу-бізнесі. Я відмовлялася від сексу з Гарві Вайнштейн не менше ніж три рази... З п'яти », - жартувала одна з героїнь серіалу «Студія 30» ще в 2012 році.

У 2013 році ведучий церемонії «Оскар» Сет Макфарлейн, оголошуючи номінанток на найкращу жіночу роль другого плану, сказав: «Вітаю, вам п'ятьом тепер не доведеться прикидатися, що вас приваблює Гарві Вайнштейн».

Проте жарти так і лишалися жартами. Як і не надто чисті методи ведення бізнесу, ці вчинки продюсера сходили йому з рук десятками років. Чому? На «темну сторону» Вайнштейна кіносвіт закривав очі, адже його фільми приносили величезні прибутки та безліч нагород. А от останнім часом спродюсовані ним фільми терплять провал за провалом.

Можливо, між цими подіями є зв’язок. Проте скоріше змінюється сам Голлівуд.

Що загрожує Вайнштейну?

Поліція Нью-Йорка почала розслідувати справу щодо Гарві Вайнштейна. Йому інкримінують домагання ще у 2004 році.

Слідом за американськими колегами про кримінальну справу заявила і поліція Лондона. Формально привід для початку власного розслідування лондонської поліції дала заява британської актриси Лізетт Ентоні про те, що Вайнштейн зґвалтував її в кінці 1980-х. За її словами, вона боялася говорити про пережите.

Щодо професіоналів, то реакція Американської кіноакадемії уже відома. Ще раніше висловилася дирекція Каннського фестивалю, яка засудила поведінку продюсера, фільми якого не раз брали участь у фестивалі. «Таку поведінку можна лише засуджувати. Наші думки – з жертвами, які мали сміливість свідчити. Можливо, ця справа допоможе ще раз засудити неприйнятну практику», - йдеться в офіційному листі фестивалю.

Також Вайнштейна залишила дружина

Що говорять друзі та колеги?

Друзі та колеги продюсера один за одним говорять про... подив. Варто зауважити, що жоден не висловився на підтримку Вайнштейна. Кінорежисер Вуді Аллен заявив, що до нього доходили якісь чутки, але не «ці жахливі історії».

Режисер стверджує, що попри те, що він працював з Вайнштейном над кількома фільмами, він ніколи не чув про якісь звинувачення Вайнштейна в зґвалтуванні та домаганнях. «Ніхто ніколи не звертався до мене і не розповідав мені жахливих історій. І вони не стали б, тому що це не цікаво. Ти зацікавлений в тому, щоб зняти кіно», – додав Аллен.

Культовий Тарантіно також, за його словами, був ошелешений новинами про сексуальні домагання свого друга, з яким товаришує протягом 25 років. «Мені потрібно декілька днів, щоб впоратися із болем, емоціями, злістю і спогадами, після чого я публічно висловлюся про все», - написав він у соцмережах.

Вайнштейн та Тарантіно

Не тільки Вайнштейн

Розслідування, яке провела The New York Times так чи інакше торкнулось не тільки Гарві Вайнштейна. Тінь, зокрема, впала на акторів Мета Деймона та Рассела Кроу.

Журналістка Шерон Ваксман, яка свого часу працювала для The New York Times, стверджує, що факти сексуальних домаганьй інші непривабливі подробиці про Вайнштейн вона розкопала ще в 2004 році. 13 років тому вона провела власне розслідування, але розповісти читачам про його результати не змогла.

За словами Ваксман, під тиском деяких представників еліти Голлівуду стаття була сильно відредагована. Шерон стверджує, що про це просили Метт Деймон і Рассел Кроу. Журналістка вважає, що під впливом оточення продюсера зі статті були викреслені найсуттєвіші деталі. У той час компанія Вайнштейна була одним з великих рекламодавців The New York Times, що теж зіграло свою роль у долі сенсаційного матеріалу Ваксман.

Актриси в усьому світі почали все більше говорити про сексуальні домагання режисерів. Бйорк звинуватила Ларса фон Трієра, відразу декілька звинувачень отримав Олівер Стоун. І навіть 87-річна Тіппі Гедрен розповіла про домагання Гічкока.

Лише Росія та її кінематографісти традиційно обрали власний шлях. Опитування, яке провело видання «Медуза» дало несподівані результати: деякі актриси заявили, наприклад, що «сексуальні домагання - ну це ж прекрасно. А якщо ти маєш роль, то яка різниця, як ти її отримала. Мені здається, повинна бути, навпаки, якась солідарність. Всім добре - йому добре, і їм добре, і глядачам, найголовніше, добре. З'явилися такі прекрасні ролі. Взагалі як можна чоловіка звинувачувати в сексуальних домаганнях, хіба він не для цього існує на світі? Якщо у нього є влада, якій він такий от спосіб користується - то добре. Це ж прекрасно, коли сексуально домагається тебе людина, у якого така величезна влада, хіба ні?».

Що далі?

The Weinstein Company уже оголосила, що справа не обмежиться лише звільненням Вайнштейна. Компанія ініціювала незалежне розслідування. Forbes зазначив, що таке розслідування обійдеться компанії, фінансові справи якої і так є досить сумними, у суму від $20 до 40 млн.

Через скандал компанію залишили 5 з 8-ми членів правління. Ще до скандалу режисери все частіше відмовлялися співпрацювати з Гарві через його приналежність до старої продюсерської школи, яка, зокрема, передбачає контроль над автором фільму. Декілька проектів припинили співпрацю з The Weinstein Company уже після скандалу. Зокрема Apple закрили 10-серійний серіал про Елвіса Преслі.

Скасував співпрацю з компанією і Amazon, який займався серіалом із Робертом Де Ніро. Переглядає контракт і BBC, яка разом із Вайнштейнами готувала 6-серійну драму «Знедолені».

Ті зірки Голлівуду, які не стали жертвами продюсера, також засудили його поведінку. Серед них - Меріл Стріп, Емма Томпсон, Джордж Клуні, Дженніфер Лоуренс, Пенелопа Крус, Джулія Робертс, Леонардо Ді Капріо та інші. Попри те, що Вайнштейн брав участь у фінансуванні виборчої кампанії Гіларі Клінтон, вона розкритикувала його дії.

Гіларі Клінтон та Гарві Вайнштейн

«Справа Вайнштейна» підняла на поверхню старі скандали та змусила вивалитись із шаф численні скелети. ЗМІ пригадали й про звинувачення у педофілії Вудді Аллена, і те, що Роман Поланський так і не постав перед судом. У Голлівуді активно говорять про сексизм та сотні «невикритих Гарві».

Гучний скандал довів, що правила гри у кіноіндустрії змінюються. Деякі експерти пророкують засилля політкоректності, новий консерватизм та навіть впровадження цензури. Інші налаштовані оптимістично: вони вважають, що ця гучна справа має покласти край сексизму, корупції та експлуатації на «Фабриці мрій». Поживемо – побачимо.