Президент України Петро Порошенко під час візиту до Львова презентував основні положення програми розвитку України «Стратегія-2020». Цей план передбачає майже 60 реформ і спеціальних програм, реалізація яких, як стверджує президент, дозволить Україні увійти до Топ-20 країн у рейтингу Світового банку з легкості ведення бізнесу, збільшити ВВП на душу населення, а також збільшити за 5 років приплив прямих іноземних інвестицій.
Крім того, до 2020 року кількість громадян, задоволених рівнем життя, має становити 90% від загальної кількості населення України.
Серед ключових реформ Порошенка – антикорупційна, судова, податкова, реформа правоохоронної системи і системи оборони країни, децентралізація і реформа державного апарату, розвиток підприємництва, реформа охорони здоров’я.
Пропонуємо головні тези президентського плану, озвучені 3 жовтня у Львівському національному університеті ім. І. Франка.
Про європейську ідею
Більше немає розколу – 70 відсотків українців упевнені, що ми маємо йти виключно до Євросоюзу. Українська нація стала життєздатним суспільним організмом, який може встояти перед будь-якими політичними маніпуляціями зсередини і тиском ззовні.
Майбутнє – за європейською ідеєю, тому що вона найбільш міцно оволоділа умами молодої генерації. Виросло ціле окреме покоління, яке вже не знає, що таке радянське рабство, і найбільше цінує волю, свободу і демократію. Рубікон перейденотоді, коли я як Президент України підписав Угоду про асоціацію. Назад ми ніколи не повернемося. Ми вийшли з радянського полону і ніколи не збираємося туди повертатись.
Україна завжди була для Кремля кісткою в горлі. Спроби створити Новоросію і розпалити полум’я у Харкові, Одесі, Херсоні, Миколаєві, Запоріжжі, Дніпропетровську привели до того, що нація об’єдналася. За 23 роки я ніколи не бачив Україну такою українською. Незважаючи на жахливі випробування, які зараз проходить країна, ворог зробив нас сильнішими. Рік за роком відмирає радянська російська ментальність та міцніє європейська українська свідомість. Погляди наших співвітчизників змінилися, і особливо це стосується південних та східних областей. Там, де чотири роки тому всі дружно голосували за Януковича з його нафталіновими ідеологічними цінностями, зараз усі почали виходити на позиції українського патріотизму, європейського вибору і української національної ідентичності.
Про стратегію і першочергові реформи
Тепер, коли ми достатньо згуртовані і консолідовані, Україна потребує іншої стратегії. У відсталих держав немає іншого шансу подолати своє відставання інакше як цивілізаційним стрибком. Ніде, в жодній країні цей стрибок не стався виключно з боку уряду. Як правило, він відбувається у момент глибоких криз, воєн чи революцій.
Велика історична «заслуга» Януковича – прискорення дозрівання нації. Він допоміг нам зрозуміти, чого ми насправді бажаємо – гідного європейського життя. Але для цього нам треба мінятися самим і обов’язково міняти країну. План таких фундаментальних змін викладений у стратегії «Україна-2020». Ми зараз маємо інше суспільство, яке хоче жити по-новому і вимагає нових стандартів поведінки від усіх політиків, іншої поведінки влади. Воно втомилося від дешевих обіцянок і розуміє, що без болісних змін ніякого руху вперед не буде. З одного боку – західні друзі у своєму розвитку вирвалися далеко вперед. З іншого – східні сусіди розв’язали проти нас війну. Відступати немає куди – «позаду Москва». Тому тільки вперед.
У всього керівництва країни є тверда політична воля змінити країну. Стратегія – це лише скелет. М’язи маємо наростити усі разом. Політична воля продемонстрована рішенням розпустити Верховну Раду і призначити дострокові вибори з метою формування стійкої реформаторської проєвропейської більшості.
Найважливішою серед усіх є судова реформа. Нові правила, якої б сфери вони не стосувалися, не запрацюють ніде і ніколи, якщо не постане неупереджена безпристрасна інстанція. Я поставив завдання – щоби до першого засідання новообраної Верховної Ради були підготовлені проекти законів про судову реформу.
До переліку головних реформ включена і медична реформа. Система охорони здоров’я, яка зараз є в Україні,нікого не можеврятувати. Сама медицина у стані клінічної смерті. Це радянська система, яка на сьогоднішній день лише шкодить здоров’ю української нації.
Про інвестиції та розвиток бізнесу
Бізнес Ахметова процвітати не буде. Моє завдання як Президента – створити рівні умови для всіх. Ніяких переваг жодна людина чи жодна група не матиме. Якщо людина порушила закон, вона відповідатиме виключно за порушення закону.
Жодна реформа не стане успішною, поки є корупція. Корупцію я оцінюю як найсильнішого союзника терористів та найманців. Незважаючи на війну, незважаючи на скорочення ринків, бо Україна зараз тимчасово втратила ринки Криму, Донецька і Луганська, ми маємо забезпечити, щоб прямі іноземні інвестиції йшли в Україну.
Наше завдання – зупинити війну і створити справедливий і привабливий інвестиційний клімат, побудувати чесну конкуренцію і прозорий ринок.
Про люстрацію
Я прийняв дуже непросте рішення підписати закон про люстрацію. Його складність пов’язана з тим, що велика кількість правозахисників вважають, що цей закон порушує права людини. Ми маємо величезну загрозу, у тому числі від Європейського суду з прав людини. Але я вирішив, що буде гірше не підписати цей закон, ніж підписати. Держава нарешті звільниться від представників корумпованої злочинності попередніх часіву владі. Діють самовільні люстраційні комітети, які іноді працюють не на державу, а мотивуються власними інтересами. Ми нарешті завернемо це питання у законодавче поле. Країна мусить очиститись і це має відбуватись за чіткою, регламентованою законом процедурою.
Верховна Рада має терміново прийняти пакет антикорупційних законів. Квінтесенція цих законів – розробка єдиних прозорих правил, скорочення функцій держави для регуляції, створення незалежного національного антикорупційного комітету з прозорою процедурою обрання керівника.
Про парламентські вибори
Холодний душ історії – ось чого все ще потребують деякі сучасні українські політики. Дехто надто вже розгарячився у передвиборчій боротьбі. Закликаю усі політичні партії виходити виключно з національних інтересів і спільної державної мети. Сьогодні кожен укол у свого опонента може обернутися ударом по країні. Я би дуже хотів, щоб під час виборчих перегонів нам удалося уникнути внутрішньої ворожнечі. Нас ніщо не має розділяти. Ми маємо об’єднатися, щоб створити потужну проєвропейську і проукраїнську більшість. Ми готові до консолідації на будь-якому етапі політичного процесу.
Про статус російської мови
Вперше за роки незалежності 55 відсотків українців впевнено наполягають, що в Україні має бути одна державна мова. І лише 21% допускають наявність двох мов.Дедалі більше українці виступають за те, щоб українська залишалася єдиною державною.
Соціологічні дослідження показують, що поки що не всі українці можуть дійти згоди щодо статусу російської мови. Але ми одразу знаходимо спільну думку у питанні, яка має бути друга, обов’язкова для вивчення у школах і вишах. Не російська, а англійська мова, і це очевидно.
Чим більше українці будуть говорити англійською, тим краще буде жити в Україні. Таке рішення дуже добре відповідає стратегії країни і її прагненню до сталого розвитку. Вільне знання англійської мови має бути кваліфікаційною вимогою для більшості посад у Кабінеті Міністрів. Не знаєш мови – не ображайся. І це другий після люстрації критерій для державного службовця. Так само і для кожного декана чи завкафедри у більшості національних університетів. Давайте говорити не про статус російської, а про статус англійської мови.
Про війну на сході
Ми точно зупинимо російську навалу, як зупинили наступ, хоча три місяці тому ще не мали армії і зброї. Армія була розграбована, зґвалтована, гола і боса. Але у нас з’явилося головне, що нам потрібно для перемоги – патріотизм, любов до Батьківщини. Народився новий український народ.
У підручники з військової справи та української історії назавжди увійдуть дії львівських десантників у Луганському аеропорту. Саме львівські десантники відстояли українське Щастя. Це дуже символічно.
ФСБ-шну брехню про тисячу загиблих під Іловайськом відправте в Кремль і не паплюжте нашу армію. Загальна кількість загиблих становить 967 осіб. Це включає збройні сили, прикордонні війська і Національну гвардію. Близько 500 перебувають у полоні, не всі з них військові. Але ми починаємо і завершуємо кожен день тим, щоб їх визволити. За останній місяць, з початку, нехай поганого, але режиму припинення вогню, ми зупинили наступ агресора і звільнили 1342 полонених.
У нас більше 400 неопізнаних тіл. За моїм наказом роблять ідентифікацію ДНК. Більшість з них – загиблі сепаратисти і російські військовослужбовці, але ми до них будемо ставитися так, як треба ставитись до загиблих. Бо ми інші. Це відрізняє нас від варварів.
Про повернення Криму і відновлення Донбасу
У першій п’ятірці президентської політичної сили присутній Мустафа Джемілєв, у прохідній частині списку – голова Меджлісу кримськотатарського народу РефатЧубаров. Це символ пріоритетів, які ми ставимо перед собою для того, щоб звільнити Крим. Не було жодної міжнародної конференції, де я не наполягав би на вимогах світової спільноти до Російської Федерації звільнити Крим. Не буде знято санкцій, поки Крим не буде звільнений. Війну за Крим треба виграти так само, як війну на сході. Протверезіння у Криму приходить набагато повільніше, ніж в Донецьку та Луганську.
Завдання для Донбасу нелегке. На Донбасі знищено 50 відсотків інфраструктури. Затоплені шахти, зупинені заводи. Як тільки Донбас буде звільнено, я впевнений, ми дуже швидко наберемо донорський спецфонд, який складатиме мільярди доларів і ми зможемо дуже швидко відновити промисловий потенціал Донбасу. Ми не відновлюватимемо старий, а побудуємо новий сучасний український Донбас.