Страждання волинських чехів

Президент ЧР пригрозив відкликати посла в Україні через його неуважність до місцевих чехів

12:45, 17 жовтня 2014

Президент Чеської Республіки Мілош Земан зважує можливість відкликання з України чинного посла Івана Почуха. Останньому, як повідомляє «Радіо Прага», закидають навмисне приховування інформації щодо тяжкого нібито становища чехів в Україні.

Віра Доушова – голова руху «Сім променів», який підтримує зв'язок з чеськими співвітчизниками за кордоном – в кінці вересня передала в канцелярію президента список з понад двох сотень етнічних чехів з України, котрі вчергове звернулися до чеського президента Мілоша Земана. Підписанти листа просять допомогти їм переселитися на історичну батьківщину.

Найбільше серед прохачів волинських чехів. Є також українські громадяни чеського походження з Криму та інших регіонів України, включаючи розташовані поруч з охопленим бойовими діями Донбасом. Хоча їх – значно менше. У листі вони скаржаться на те, що посольство Чехії в Києві не вважає за необхідне вжити заходи для вирішення їхніх проблем.

Іван Почух

Чеський президент після ознайомлення з листом поскаржився на бездіяльність посла міністру закордонних справ Лубоміру Заоралеку. У чеській пресі навіть з’явилася інформація, що Мілош Земан зажадав зняття київського посла з посади. Сам президент спростовує вимогу про відставку, хоча визнає: «Якщо підтвердиться, що він (посол Іван Почух – ZAXID.NET) дезінформував міністра закордонних справ і міністра внутрішніх справ та надав їм неправдиву інформацію про ситуацію чехів або навіть чинив тиск на наших земляків, щоб вони не зверталися з проханням про репатріацію, в такому випадку я б, звичайно, зажадав відставки».

Глава дипломатичного відомства заступився за свого підлеглого. Позицію МЗСз даного питання озвучила прес-секретар міністра Йогана Гронова: «Ми не маємо відомостей, які сигналізували б про те, що наше диппредставництво в Україні нас свідомо неправдиво інформує. Міністерство закордонних справ спирається також на інші джерела, і, згідно з цією інформацією, не можна припускати, що існує безпосередня загроза життю волинських чехів».

Сам Іван Почух, своєю чергою, відкидає критику, стверджуючи, що був повідомлений лише щодо чотирьох родин, котрі хотіли виїхати до Чехії, і ніхто з земляцьких товариств до нього з таким проханням не звертався, а про десятки інших сімей він дізнався лише зі ЗМІ.

Як саме описують своє «тяжке» життя чехи з Волині стало зрозумілим з репортажу того ж «Радіо Прага». Приміром, житомирянка Емма Снідевич, котра представляла в чеській столиці навесні інтереси волинських чехів,нарікала: «Ми живемо в Житомирі. У нас ситуація дуже важка, після оголошення мобілізації молоді люди отримують повістки. Частина з них вже пішла в Херсон. Матері й дружини плачуть, злочинність зростає, тому що нема в кого просити допомоги. Вчора моя знайома сказала, що у нас в Житомирі, як в Чикаго. Комусь розбили голову, десь спалили магазин, спалили машину. Люді вечорами нікуди не ходять, сидять вдома…»

Вся оповідь приблизно в такому ключі. Що є нічим іншим, як спекуляцією на тему «української кризи» й необізнаності мешканців Центральної Європи з реальним станом справ в Україні. Також можна тут зауважити інструменталізацію українських проблем для внутрішньо чеської політичної боротьби.

Мілош Земан

Відкликати посла, згідно з чеським законодавством, має право виключно уряд. Утім ні міністр закордонних справ Лубомір Заоралек, ні прем’єр-міністр Богуслав Соботка не вбачають якоїсь провини в діях Почуха. Тим часом як президент Мілош Земан закидає останньому небажання допомогти співвітчизникам, котрі нібито перебувають у складній ситуації. «Люди, які звернулися до мене з цим проханням, стверджують, що їм загрожує небезпека. У мене немає причин їм не вірити», - заявив президент.

Земан переконаний, що українські чехи в даній ситуації мають право на репатріацію на батьківщину своїх предків. У зв’язку з цим він доручив МЗС і МВС створити спільну робочу групу, яка займеться розглядом прохання з боку етнічних чехів.