Студентське братство ім. Івана Франка про Співаник

14:28, 4 травня 2011

Подаємо офіційний відгук Студентського братства ЛНУ ім. І.Франка на статтю Ірини Магдиш “Що трапилося із Студентським братством?”

Чомусь якщо намалювати на білому аркуші чорну цяточку і запитати людей: «Що ви бачите?», то більшість відповість: «Чорну цятку». Але мало хто зауважить, що на аркуші дуже багато білого.

«Співаник Студентського братства» — “збірник українських пісень, популярних серед сучасної молоді” ( цит. з передмови). До нового «Співаника» увійшло 226 творів, серед яких авторські та найкращі зразки народних, повстанських, пластових і власне студентських пісень.

У розділі “Патріотичні” (44 твори) можна знайти козацькі, повстанські, пластові пісні та пісні авторства Олега Покальчука, Клима Обуха, Едуарда Драча, Василя Чудика, Віктора Винника, Ярослава Юрчишина, Олександра Шевченка і багатьох інших. Серед них є і такі рядки:

 

Задивляюсь у твої зіниці

Голубі, тривожні, ніби рань.

Крешуть з них червоні блискавиці

Революцій, бунтів і повстань.

 

Приспів:

Україно! Ти моя молитво!

Україно! Моя розпуко вікова!

Гримотить над світом люта битва

За твоє життя, твої права.

***

Їхали козаки та й пісню співали

Про те, як любили і як воювали

За рідную землю, за батьків і друзів,

І за спів дівочий, що дзвенить у лузі.

***

Вернулись хлопці вже з походу,

Коли зацвів надворі май.

Подай же їм з криниці воду,

І вишитий рушник подай, і хліб розкрай.

***

Щось не так, Іване. Годі.

Певно, бреше цей добродій,

Бо ж не задля цісарських щедрот

Зі словами «Ще не вмерла!»

Йшли ми на гарматні жерла,

Йшли за Батьківщину, за народ!

***

А син не вірить, син маму просить:

«Пустіть же, мамо, бо мушу йти.

Вже вражі кулі знов друзів косять,

І знов палають наші хати.

***

 

У розділі “Ліричні”, що налічує 87 творів, подано українські народні, сучасні естрадні пісні, а також пісні Богдана Стельмаха, Ігоря Білозіра, Володимира Івасюка, Григорія Чубая, Андрія Підлужного, Сергія Фоменка, Олександра Смика та багатьох інших. Читаючи імена авторів, мабуть, кожен вже сам наспівує собі уривки з пісень, тому навряд чи варто наводити їх тут.

Розподіл пісень на розділи умовний і не є строгим. Часто пісні до того чи іншого розділу відбиралися, зважаючи на манеру виконання, настрій мелодії: чи то бойову або маршову (патріотика), чи то повільну, спокійну (лірика), чи веселу і життєрадісну (жартівливі) тощо. Кожен у тематиці вбачає щось своє, і не завжди його думка збігається з поглядом упорядників. І це цілком нормально. Скільки людей, стільки й думок.

“Кожне покоління братчиків має свій репертуар пісень, що найбільше відповідають духові часу. Оскільки до «Співанка» увійшли здебільшого пісні, знані і співані у братському колі” ( цит. з передмови), то збірка, призначена для широкого кола читачів, містить також твори, які не популярні у братстві, а поширені в інших середовищах.

Щодо правопису збірки, то більшість пісень подано в авторському варіанті або записано на слух з аудіоматеріалів. В окремих випадках норми сучасної української мови порушені цілком свідомо – з метою максимально точно відтворити особливості виконання конкретного пісенного твору.

Якщо взяти до уваги саму книжку, афішу, прес-релізи, фото та відео з презентації чи прес-конференції ( https://www.youtube.com/user/1988Yuriy?feature=mhum, https://picasaweb.google.com/radik125/92011#), то можна побачити лише символіку Студентського братства. Жодна політична партія, приватне підприємство чи будь-яка інша установа до видання «Співаника» не причетні. Студентське братство — самостійна, незалежна, свідома організація, яка не піддається маніпулюванню. Гроші на видання братство збирало самостійно без жодних спонсорів. Над збіркою працювали молоді люди, члени Студентського братства ЛНУ ім. І.Франка, які зацікавлені у популяризації української пісні. Вихід у світ другого видання свідчить про попит на збірки українських пісень, бажання молоді співати, пізнавати та підтримувати своє, українське.

Упорядники просять вибачення, якщо образили будь-чиї релігійні, національні, політичні чи будь-які інші погляди. Мета видання «Співаника» – зібрати і донести до якнайширшого кола читачів популярні серед молоді українські пісні, підкреслити їх різноманіття у красі та наповненні.

 

Голова Правління СБ ЛНУ ім. І.Франка                                                                Нога Андрій

 

Керівник проекту                                                                                                       Пирч Юрій

 

Нагадаємо у своєму блозі на ZAXID.NET менеджерка проектів Незалежного культурологічного часопису Ї Ірина Магдиш зазначила: «Як бути із «неграми шовіністами» і «жидами у гетто»? Якщо це дурість дитяча, то це одне. Якщо ж це керовано дорослими, то що трапилося із Студентським братством, з елітою еліт студентства, з яких почалася Революція на граніті, Товариство Лева і, врешті решт, сама незалежна Україна? Гроші на видання напевно збирали не студенти, заощаджуючи на пиві».