Суд Лондона почав розглядати позов РФ до України щодо «боргу Януковича»

13:21, 17 січня 2017

Високий суд Англії розпочинає розгляд позову Росії до України через борг у $3 млрд, позичених Києву в останні місяці президентства Віктора Януковича.

У суді позивач домагатиметься не тільки повернення самого боргу, але й відсотків за ним, які російське міністерство фінансів оцінило у $75 млн за минулий рік, повідомила Українська служба BBC.

Нагадаємо, 17 грудня 2013 року, коли у центрі Києва були акції проти рішення влади не підписувати Угоду про асоціацію з ЄС, у Москві президент Янукович підписав угоду про позику у $15 млрд від Росії. 3-мільярдний кредит мав стати першим траншем із цієї позики.

Згідно із угодою, надання коштів не було прямим. Під російську позику Україна випустила єврооблігації. Тоді ж було домовлено, що усі суперечки вирішуватимуться за британським правом.

У лютому 2014 року Віктор Янукович втік з України до Росії. З огляду на катастрофічний стан державних фінансів, нова українська влада розпочала переговори про реструктуризацію зовнішніх боргів. Восени 2015 року тривалі й складні переговори завершилися домовленістю про реструктуризацію виплат 13 із 14 випусків українських євробондів на суму в 18 млрд доларів.

На умови, запропоновані Україною, погодилися усі власники облігацій, крім Росії.

Оскільки переговори щодо надання позики відбувалися на найвищому рівні, Росія наполягала, що борг є державним. РФ не брала участі у переговорах щодо реструктуризації боргів, які Україна трактувала як комерційні.

Президент Порошенко в інтерв'ю Bloomberg у 2015 році назвав цей кредит «хабарем», який тодішній президент Віктор Янукович начебто отримав за відмову від курсу на євроінтеграцію. А російська влада заявляла, що неспроможність Києва розрахуватися означатиме дефолт за офіційним боргом, а відтак може стати причиною припинення кредитування України з боку МВФ.

Зупинка у кредитуванні можлива, оскільки, згідно із правилами МВФ, країни, що не повертають державні борги, не можуть розраховувати на позики фонду.

Строк погашення євробондів, власником яких була Росія, витікав у грудні 2015 року.

Але так само у грудні МВФ змінив ці правила, погодившись, як висловився речник МВФ Джеррі Райс, змінити політику «нетерпимості до суверенної заборгованості». Водночас МВФ визнав 3-мільярдний борг державним.

Також у грудні 2015 року український уряд запровадив мораторій на виплату цього боргу.

На початку 2016 року Росія звернулася через цей борг до суду.