Суд Лондона розгляне позов РФ до України через «борг Януковича» в прискореному режимі

Прискореного розгляду домагалася Росія

13:03, 29 березня 2017

Високий суд Лондона в середу, 29 березня, схвалив прискорений розгляд позову Росії до України стосовно євробондів на 3 млрд доларів, які викупила Росія в 2013 році, повідомило агентство Bloomberg з посиланням на рішення, оголошене в залі суду.

Суддя відкинув всі аргументи української сторони, в тому числі зняв з РФ звинувачення в політичному тиску на Україну.

Київ має намір оскаржувати рішення Високого суду Лондона. Суд дав дозвіл на подачу апеляції.

В той же час міністр фінансів України Олександр Данилюк заявив, що суд Лондона «заморозив» своє рішення про прискорений розгляд позову РФ до України до наступного засідання, яке відбудеться не раніше, ніж у кінці квітня.

«На прохання українських юристів суд також погодився “заморозити” сьогоднішнє рішення до наступного засідання суду, яке відбудеться не раніше за кінець квітня», – сказав міністр на брифінгу після засідання Кабінету міністрів.

Високий суд Лондона 19 січня завершив перші слухання за позовом до України компанії The Law Debenture Trust Corporation, яка представляє інтереси Росії як єдиного власника єврооблігацій України на суму 3 млрд доларів, за якими Україна не здійснює виплат вже понад рік. Тоді слухання були присвячені вивченню клопотання російської сторони про розгляд позову в прискореному порядку. Суд вислухав позиції сторін і пішов вирішувати, чи розглядати позов в прискореному порядку (передбачає презентацію позицій сторін, після чого суддя виносить рішення на основі дослідження фактів – кредитної документації) або йти шляхом класичного судового процесу, пояснило агентство «Інтерфакс-Україна». У середу, 29 березня, суддя оголосив свій вердикт.

Як відомо, в жовтні 2015 року після переговорів, які тривали близько півроку, власники 13 з 14 випусків єврооблігацій України на загальну суму 14,36 млрд доларів і 600 млн євро підтримали їхню реструктуризацію. Вона передбачає обмін 80% суми на нові єврооблігації з пролонгацією терміну погашення на чотири роки, 20% – на державні деривативи, виплати за якими в 2021-2040 роках залежатимуть від темпів зростання ВВП країни.

Згоди не було отримано лише за євробондами на 3 млрд доларів з терміном погашення 20 грудня 2015 року, викуплених Росією на кошти Фонду національного добробуту в кінці 2013 року.

Росія відмовилася обговорювати реструктуризацію на загальних умовах, наполягаючи на суверенному, а не комерційному, характері боргу.

МВФ визнав суверенний характер боргу, але зберіг можливість продовження фінансування України, незважаючи на дефолт щодо цього боргу.

У грудні 2015 року український уряд запровадив мораторій на виплату боргу за вказаними єврооблігаціями.

17 лютого 2016 року траст The Law Debenture Trust Corporation PLC, що діє за вказівкою Російської Федерації, подав до Високого суду Англії позов про стягнення заборгованості з України. Інтереси позивача в суді представляє міжнародна юридична компанія Norton Rose Fulbright.

Мінфін України до цього провадження долучив Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan – провідну міжнародну юридичну фірму, що спеціалізується на представництві в судах.

У своїх запереченнях українська сторона вказала, що угода про запозичення, укладена в грудні 2013 року, є недійсною, і не підлягає примусовому виконанню після низки причин.

Серед них: порушення внутрішнього законодавства і встановлених українськими нормативними актами процедур під час випуску єврооблігацій на 3 млрд доларів, які в подальшому були викуплені Росією на кошти Фонду національного добробуту, а також тиск з боку РФ протягом всього 2013 року з метою не допустити укладення Україною Угоди про асоціацію з ЄС.

В запереченні також наводяться докази військового вторгнення Росії на територію Автономної Республіки Крим та подальшої незаконної анексії півострова.

Окремо перераховані дії РФ, спрямовані на дестабілізацію ситуації на сході України, факти підтримки в цьому регіоні сепаратистських осіб і військових дій, зазначила «Економічна правда».