Суд Лондона визнав виключне право України на апеляцію щодо «боргу Януковича»

13:57, 26 липня 2017

Високий суд Англії визнав виключне право України на розгляд Апеляційним судом Англії скарги на своє останнє рішення у справі так званого «боргу Януковича». Про це в середу, 26 липня, повідомили у прес-службі Міністерства фінансів України.

Відомство надає оновлену інформацію про судовий процес, що триває у англійському Суді, щодо єврооблігацій на суму $3 млрд, випущених Україною у грудні 2013 року. «Високий суд прийняв рішення на користь позиції України щодо повного зупинення виконання рішення, винесеного у порядку спрощеного провадження, до завершення розгляду апеляційної скарги України», - йдеться у повідомленні.

«Важливим також є те, що на цьому засіданні англійський Суд підтвердив, всупереч спробам Росії встановити обтяжливі умови для здійснення прав України на апеляцію, що Україні було надано безумовний дозвіл на оскарження рішення до Апеляційного суду. Дійсно, у своєму останньому Рішенні cуддя Блер визнав, що це є саме тим випадком, коли виконано порогові умови для надання дозволу на апеляцію, а саме – апеляція має реальні шанси на успіх», - зазначили у міністерстві.

Нагадаємо, Високий суд Лондона 29 березня постановив розглянути в прискореному порядку позов Росії до України щодо боргу в $3 млрд. Українська сторона вимагала повного процесу і переконувала, що пришвидшене судове рішення щодо російського позову до України було б невідповідним.

Україна подала свої документи щодо апеляційного оскарження до англійського Апеляційного суду. Апеляція буде розглядатись англійським Апеляційним судом у січні 2018 року.

Як відомо, у грудні 2013 року тодішній президент України Янукович домовився з президентом РФ Володимиром Путіним, що Росія надасть Україні кредит на $15 млрд через розміщення українських цінних паперів, які викупить Москва. Невдовзі перша частина цих облігацій на суму $3 млрд була розміщена на Ірландській фондовій біржі, і її й викупила Росія.

Упродовж осені 2015 року Україна узгодила реструктуризацію своїх боргових зобов’язань, включно зі списанням частини їх, із більшістю зі своїх приватних кредиторів – крім Росії, яка не погодилася на умови. Москва вважає, що цей борг є суверенним боргом Української держави. Київ наполягає, що це приватний борг колишньої української влади й відтак має бути реструктурований на загальних підставах. У грудні 2015 року прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що Київ запроваджує мораторій на виплату боргу перед Росією на $3 млрд, який узяв Янукович за два місяці до втечі.

Зазначимо, що в лютому 2016 року Росія подала позов проти України в Високий суд Лондона по стягненню боргу, а в травні Україна подала документи щодо свого захисту в рамках цього судового процесу. У березні Високий суд Лондона зобов'язав Україну погасити єврооблігації на 3 млрд доларів і сплатити відсотки. У червні Україна подала апеляцію на рішення у справі щодо $3 млрд боргу перед Росією.