Львівський апеляційний суд 30 січня прийме остаточне рішення у справі про придбання уживаних іномарок на митних складах на території України.
Суд розгляне апеляцію Державної фіскальної служби (ДФС), яка виступає проти процедури купівлі іномарок на митних складах в Україні.
Раніше Волинський обласний адмінсуд прийняв рішення на користь Людмили Ульчак, яка придбала автомобіль у польській компанії на митному складі у Волинській області. Працівники митного поста «Луцьк» відмовили їй в оформленні авто.
В Україні зараз діє Закон №1389 про пільговий акциз, який дозволяє кожному громадянину щороку ввозити один європейський автомобіль за зниженими податковими ставками. Але на митниці автолюбителям часто ставлять «палиці в колеса».
«Дію закону штучно обмежують митники під тиском лобі вітчизняних автовиробників «Ланосів» і «Богданів». Як правило, штучно завищується оцінка машини, щоб збільшити суму ПДВ, створюють перешкоди з оформленням», ─ сказав співзасновник громадської організації «Дорожній контроль» Єгор Воробйов.
Крім цього водіїв змушують обов'язково особисто їхати за автомобілем в країну ЄС, а це значно збільшує витрати на купівлю і забирає чимало часу.
Купівля автомобіля з Європи на спеціальних митних майданчиках – інший повністю легальний і простіший спосіб купити авто. На такій виставці можна вибрати автомобіль і оформити його, заплативши всі належні податки. Але державна ДФС виступає проти цієї процедури.
Попит на старі автомобілі з Європи в Україні збільшується з кожним днем. У законодавців і у громадських активістів є різні підходи до спрощення купівлі євроавто. За словами народного депутата Ніни Южаніної, тільки у Верховній Раді на розгляді зараз знаходиться 22 законопроекти про правила ввезення іномарок.
Як повідомлялося, ряд прихильників спрощення ввезення авто з Європи минулого тижня намагалися привернути увагу до проблеми, перекривши частину доріг на в'їздах до Києва. Громадські працівники вимагали дозволити українцям користуватися автомобілями з іноземною реєстрацією, не переводячи їх на українські номери.
Експерти, правда, зазначають, що такий підхід до вирішення проблеми має ряд недоліків і вигідний спекулянтам. Транзит нерозмитнених авто в Україні посередники роблять за допомогою сірої схеми: транспортний засіб реєструють не на людину, а на іноземну компанію.
«Власників таких іномарок важко притягнути до відповідальності за скоєне ДТП, тому що машина записана не на фізособу, а на якусь фірму, – пояснює Воробйов. – Крім того, власники таких машин зазвичай ігнорують техогляд в Європі, а там за це потрібно платити величезні штрафи. В результаті, такі автомобілі вже через півроку не можна буде ввезти в країну реєстрації».
Експерти підкреслюють, що на сьогодні актуальніше впорядкувати і здешевити розмитнення автомобілів з пробігом з Європи.