Донецький міський суд Ростовської області Росії у понеділок, 21 березня, виніс обвинувальний вирок українській льотчиці Надії Савченко, обвинуваченій у справі про вбивство російських журналістів в самопроголошеній «Луганській народній республіці», передає «Інтерфакс-Україна».
«Савченко Надія Вікторівна скоїла вбивство Корнелюка і Волошина групою осіб за попередньою змовою з мотивів ненависті і ворожнечі», – сказав голова колегії суддів Леонід Степаненко і додав, що, на думку суду, Савченко діяла навмисно, маючи умисел на вбивство росіян.
Він додав, що Савченко також незаконно перетнула кордон РФ.
Водночас адвокат Надії Савченко Микола Полозов заявив, що суд ще не визнав її винною.
«Поки що оголошують скопійований обвинувальний висновок. Потім позиція захисту, досліджені докази і тільки потім питання провини», – повідомив він виданню «Українська правда».
В той же час Савченко слухає вирок Донецького міського суду сидячи, однак зрідка встає, щоб обговорити щось зі своїми захисниками.
«Засідання почалось. Суддя тихо зачитує вирок. Майже нічого не чути. Надя посміхається», – написав нардеп Олексій Рябчин, який перебуває у залі суду.
Рябчин додав, що речнику президента Святославу Цеголку, який також перебуває на засіданні, «зробили перше і фінальне зауваження за спробу фото, або виженуть».
В руках у судді десь 150-200 сторінок вироку.Всі стоячи слухають. @STsegolko зробили перше і фінальне зауваження за спробу фото,або виженуть
— Alex Ryabchyn (@alexrbchn) 21 березня 2016 р.
Згідно із законодавством Росії, вирок суду повинен слухатися стоячи, якщо тільки суд своїм рішенням не дозволить іншого.
У процесі дебатів сторін держзвинувачення просило засудити Надію Савченко до 23 років позбавлення волі. На його думку, докази сторони звинувачення були логічними, підтвердженими матеріалами справи та достатніми для визнання підсудної винною.
За версією обвинувачення, український офіцер Надія Савченко 17 червня минулого року перебувала в розташуванні батальйону «Айдар» в районі селища Металіст Слов'яносербського району Луганської області. Там вона вела приховане спостереження і коригування артилерійського обстрілу по ділянці блокпоста бойовиків «ЛНР» з мирними громадянами, які на ньому перебували, в тому числі трьома росіянами – кореспондентами ВДТРК. В результаті обстрілу двоє з них – Ігор Корнелюк та Антон Волошин – були вбиті.
Крім того, українці інкримінується незаконне перетинання російського кордону з території Луганської області, яке вона скоїла не пізніше 23 червня 2014 року в районі місцевого пункту пропуску Донецьк-Північний.
Обвинувачена та її захист категорично заперечують її причетність до перерахованих злочинів. Вони заявляють, що Савченко в момент загибелі журналістів вже була взята в полон і перебувала в центрі Луганська, що підтверджується білінг її телефонів, а також показаннями експерта, яка за відеозаписом затримання українки зробила висновок про те, що воно відбулося за годину до їх загибелі. Після майже тижневого утримання в полоні в Луганську, Савченко вивезли на територію Росії і привезли в будівлю регіонального управління Слідчого комітету Росії по Воронезькій області.