Богунський районний суд Житомира ухвалив стягнути з держави Україна 1,5 мільйона грн на відшкодування громадянину моральної шкоди. Перед цим він перебував під кримінальним переслідуванням протягом десяти років попри те, що суди щодо нього ухвалювали виправдувальні вироки.
Як повідомив увечері в суботу, 13 березня, «Судовий репортер» з посиланням на рішення суду від 2 березня, чоловіка затримали у лютому 2011 за підозрою, що він у змові зі спільником ухилився від сплати ПДВ на суму 775 тис. грн. Через чотири місяці підозрюваний звільнився під заставу.
Прокурор вимагав за ухилення від сплати податків і службове підроблення призначити 3 роки позбавлення волі умовно, звільнивши особу з іспитовим терміном 1 рік і 6 місяців.
У 2016 році Корольовський суд Житомира виніс виправдувальний вирок, який апеляція залишила без змін. Ухвалою Верховного Суду від 10.07.2018 року цю справу було скеровано на новий апеляційний розгляд. У червні 2019 Апеляційний суд Житомирської області вирок першої інстанції залишив без змін.
Прокурор оскаржував рішення до останнього. 26 лютого 2020 Верховний суд залишив виправдувальний вирок без змін, а скаргу прокурора без задоволення.
Оскільки українське законодавство передбачає відшкодування моральної шкоди в разі постановлення виправдувального вироку суду, позивач просив суд стягнути за рахунок коштів Державного бюджету завдану моральну шкоду в сумі 2 млн грн.
Ухвалюючи рішення про стягнення з держави грошей, суд звернув увагу на непропорційно значний в розрізі завдань кримінального провадження термін перебування особи під слідством, а також термін перебування впродовж 4 місяців під вартою, протягом якого до особи необґрунтовано застосовувався найсуворіший, крайній запобіжний захід.
У зв’язку з арештом на банківські рахунки, юридична особа, директором якої є позивач, не могла виконувати свої зобов’язання, що призвело до погіршення ділової репутації як юридичної особи, так і керівника, позбавляло можливості планувати господарську діяльність на майбутнє.
Ознакою суттєвих змін у звичайному способі життя позивача була не лише велика кількість судових засідань, але й інші суб’єктивні обставини, а саме психоемоційне усвідомлення можливого засудження і відбування покарання.
У підсумку суд погодився стягнути суму компенсації більшу за мінімальну в розмірі 1,5 млн грн. Мінімальна компенсація у його випадку становила 652,8 тис. грн.