Росія програла судовий процес, ініційований екс-акціонерами ЮКОСу, який тривав майже десять років
Третейський суд в Гаазі визнав, що Росія порушувала Енергетичну хартію, і фактично визнав нафтокомпанію експропрійованою.
Group Menatep Limited (GML), що представляє інтереси Леоніда Невзліна, Володимира Дубова та інших (Михайло Ходорковський традиційно дистанціюється від процесу), вимагала відшкодування $ 114 млрд, але суд оцінив втрати приблизно в $ 50 млрд. Крім того, Росія повинна сплатити витрати судового процесу – $ 65 млн. Джерела видання називають рішення політичним і вважають, що Росія спробує анулювати його. У GML готові стягувати належні їй кошти примусово.
Керівник GML Тім Осборн повідомив, що у понеділок буде опубліковано рішення постійної палати третейського суду в Гаазі за позовом колишніх акціонерів ЮКОСу до Росії. Як з’ясувалося, суд ще 18 липня одностайно ухвалив рішення задовольнити позов GML, визнавши, що Росія порушила Енергетичну хартію (міжнародний документ, прийнятий в 1991 році як політична декларація про енергетичну співпрацю, підтриманий країнами ЄС та низкою інших держав; в 1994 році до неї було підписано юридично зобов'язуючий договір, в якому наводилися правові норми інвестицій в ПЕК) і експропріювала активи ЮКОСа.
Представники сторін домовилися не коментувати ситуацію аж до оголошення підсумків 28 липня, взявши час на ознайомлення з більш ніж 500-сторінковим рішенням.
За рішенням суду, оскільки присуджена "істотна сума", у Росії є час на виплати до 15 січня 2015 року, після чого почнуть нараховуватися відсотки. Також протягом 10 днів з 28 липня Росія може звернутися до судів Голландії, на території якої розглядався позов, із заявою про ануляцію рішення.
Судовий процес розпочався 2005 року. У 2003 році держава висунула проти ЮКОСа звинувачення в несплаті податків, президент і основний акціонер компанії Михайло Ходорковський був заарештований (засуджений за шахрайство в 2005 році, помилуваний і випущений на свободу в грудні 2013 року). Наприкінці 2004 року через аукціон за 263 млрд руб. ($ 9,3 млрд на той момент) був проданий основний актив ЮКОСу, «Юганскнефтегаз» (зараз належить "Роснафті"). 2005 року Михайло Ходорковський продав своїм партнерам частку в GML, і вона стала контролювати 70,5% ЮКОСу.
За рішенням суду, у Росії є час на виплати до 15 січня 2015 року, після чого почнуться нараховуватися відсотки. Також протягом 10 днів з 28 липня Росія може звернутися до судів Нідерландів, на території якої розглядався позов, із заявою про ануляцію рішення.