Сімферопольський районний «суд» в окупованому Росією Криму виніс вирок у справі заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова. Про це повідомив портал «Крим.Реаліі».
Видання зазначає, що оголошення вироку почалося раніше, без присутності адвоката Умерова Марка Фейгіна і правозахисника Олександра Подрабінека.
Слідчі Федеральної служби безпеки Росії порушили кримінальну справу стосовно Умерова в 2016 році. Його звинувачують за статтею 280.1 Кримінального кодексу Росії (публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Росії).
За твердженням заступника голови Меджлісу, він не допускав закликів до сепаратизму. Умеров говорив кримськотатарською мовою і перекладач під час допиту в суді підтвердив, що слова «треба», яке слідство розглядало як доказ закликів, Умеров не говорив.
Сторона звинувачення вимагала засудити Умерова до трьох з половиною років позбавлення волі умовно, а також призначити активістові трирічний випробувальний термін і на такий самий час заборонити йому займатися публічною і викладацькою діяльністю.
Сам Умеров відкидає звинувачення в сепаратизмі. 20 вересня він виступив в суді з останнім словом і заявив, що після анексії Криму російські силові структури проводять репресії проти прихильників територіальної цілісності України.
Зазначимо. що Умеров неодноразово отримував пропозицію переїхати на материкову частину України та продовжити повноцінну роботу в політичній сфері, однак вирішив відмовитися, аби боротися за відновлення статусу півострова зсередини. Через проблеми зі здоров'ям (хвороба Паркінсона) змушений був узяти російський паспорт задля оформлення пенсії, адже щомісяця їздити в Україну йому було не під силу. Проте, за словами самого Ільмі Рустемовича, окрім оформлення пенсії новим паспортом ніде більше не користувався, надаючи перевагу українським документам.
Нагадаємо, що у понеділок, 11 вересня, підконтрольний Кремлю верховний суд анексованого Криму засудив заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза до 8 років позбавлення волі. Таке рішення засудили президент Петро Порошенко, МЗС Уккраїни, а також в Раді Європи. Також очікується, що вирок Чийгозу буде оскаржено в ЄСПЛ.