Суд виправдав фігуранта «Афери століття» у Львові через брак доказів

13:42, 5 лютого 2021

Сихівський районний суд Львова виправдав останнього обвинуваченого у масштабній крадіжці комунального майна, відомої як «Афера століття». Переселенця з Луганська Артема Шпоту визнали невинуватим через недостатні докази його вини. Про це повідомляють «Наші гроші. Львів» з посиланням на вирок суду від 27 січня цього року.

Суд дійшов висновку, що винуватість Артема Шпоти у вчиненні інкримінованих йому злочинів «не доводиться поза розумним сумнівом», тобто докази його вини недостатні.

Артем Шпота, згідно з матеріалами справи, був звинувачений за трьома статтями – шахрайство, підроблення документів та легалізація майна отриманого злочинним шляхом. Жодного з цих звинувачень прокурори не змогли довести в суді.

Як розповів сам обвинувачений у суді, 3 березня 2016 року йому зателефонувала нотаріуска Наталія Загвойська і повідомила, що його батько лишив йому спадщину у Львові.

До 2014 року Артем Шпота жив в Луганську, після початку бойових дій він переїхав до Києва, де за його ж свідченнями, «проживав та підробляв на різних роботах до 2016 року». З батьком він жодних стосунків не підтримував з дитинства. Про наявність в нього майна не знав.

Артем Шпота розповів, що жодних реєстраційних дій щодо спадщини він не здійснював, тобто після першого дзвінка нотаріуса він не поїхав до Львова вступати в права спадкоємця. Але коли приблизно за два місяці та ж нотаріус запропонувала йому продати спадщину батька, а це виявилось приміщення площею 238 м2 у Львові на вулиці Зеленій, 202, він погодився. Нотаріус пообіцяла половину суми від продажу майна, а також запевнила, що всі реєстраційні дії зробить самостійно. Вона переконала його приїхати до Львова та підписати необхідні документи.

Артем Шпота справді приїхав до Львова 27 квітня. Його зустріли на вокзалі та відвезли в офіс нотаріуса, де він віддав свій паспорт та підписав документи про продаж приміщення на Зеленій за 240 тис. грн (оціночна вартість його 2,5 млн грн). Продав він приміщення Олегові Рогоцькому, ще одному фігуранту справи «Афера століття».

Після цього йому повернули гроші за квитки до Львова і назад, дали кошти на їжу та ночівлю. Наступний його візит до Львова був вже разом з правоохоронцями, коли у червні 2017 року його затримали за підозрою у шахрайстві.

В проміжку між цими подіями він намагався зв’язатися з нотаріускою Загвойською, щоб отримати обіцяну половину суми від продажу майна, але її телефон скоро виявився відключеним.

Суд чоловіка виправдав. Приміщення, в крадіжці якого його звинувачували, вибуло з комунальної власності 3 березня 2016 року. Саме в цей день нотаріуска Загвойська оформила на Шпоту право приватної власності. Але прокурори не змогли надати доказів того, що він хоча б перебував в цей день у Львові.

Обвинувачений визнавав, що 27 квітня 2016 року їздив до Львова. Але у продажі ним приміщення в офісі нотаріуса суд не вбачає чогось злочинного. Адже чоловік думав, що це його спадщина, тобто не мав злочинних намірів.

Нотаріуска Наталія Загвойська була однією з ключових фігур у справі крадіжки комунального майна – вона реєструвала правочини продажу майна. Її діяльність у зв’язку з «Аферою століття» почали перевіряти відразу, як було розкрито схему. У грудні 2016 її відсторонили від нотаріальної діяльності, а вже у січні 2017 року вона померла. Пізніше виявилось, що Наталія Загвойська була мачухою колишнього керівника Офісу президента Андрія Богдана.

Згадана будівля на вул. Зеленій, 202 у 2018 році рішенням суду була повернута у комунальну власність.

«Аферою століття» у Львові назвали масштабну схему привласнення комунального майна, унаслідок якої у 2016 році місто втратило понад 40 об’єктів нерухомості. Львівська мерія уже повернула в комунальну власність 15 викрадених приміщень. Наразі ніхто із дотичних до цієї справи людей не покараний. Як повідомляв ZAXID.NET, двоє ключових фігурантів справи раптово померли.