Суд виправдав підозрюваного у смерті дитини рівненського хірурга

Справа за звинуваченням Костянтина Думановського тривала майже шість років

17:45, 2 вересня 2021

Підозрюваному у смерті 5-річного Миколи Антонюка лікаря-хірурга Костянтину Думановському, на той час завідувачу відділенням Рівненської обласної дитячої лікарні, суддя Рівненського міського суду Петро Денисюк 2 вересня оголосив вирок: виправдати за недоведеністю вини. У листопаді 2015 року хлопчик з підозрою на апендицит помер, провівши ніч у відділенні планової хірургії Рівненської обласної дитячої лікарні.

У листопаді 2015 року 5-річного Миколку Антонюка привезли до обласної дитячої лікарні з болем у животі. На чергуванні був лікар Думановський, на той час завідувач відділенням. Він призначив дитині ношпу і заборонив до ранку давати пити. Була підозра на апендицит. Уранці хлопчик, не дочекавшись операції, помер на руках у батька. Костянтина Думановського звинуватили у бездіяльності, недбалості та байдужості.справа набула неабиякого суспільного резонансу, й поліція одразу відкрила кримінальне провадження за фактом невиконання чи неналежного виконання медичним працівником професійних обов`язків, що спричинило смерть неповнолітнього. Родина, а також і деякі громадські активісти, вимагали негайного звільнення лікаря Думановського та максимального покарання для нього.

Костянтин Думановський – син колишньої багаторічної начальниці Рівненського обласного управління охорони здоров'я Марії Думановської та колишнього головного лікаря обласної дитячої лікарні Георгія Думановського. Саме він і призначив свого сина завідувачем відділенням у лікарні, якою керував. Громадські активісти висловлювали побоювання, що родинні зв’язки допоможуть підозрюваному лікарю уникнути відповідальності. Вони організовували пікети й вимагали пояснень і від медичних чиновників, і від батьків Думановського. Пізніше його батько також з’являвся в суд і давав свідчення.

Невдовзі після смерті Миколки Костянтина Думановського звільнили з лікарні. У липні 2017 року за рішенням суду його поновили на роботі, після чого він звільнився сам.

Під час досудового розслідування було проведено три експертизи для встановлення причини смерті. Одна з них виявила у дитини хворобу Крона - хронічне запалення шлунково-кишкового тракту. Цей же висновок зробило і Волинське бюро судово-медичної експертизи. Харківське обласне бюро СМЕ спочатку зробило висновок про наявність у дитини раку крові, а потім – що це все ж таки хвороба Крона. Висновки цієї експертизи суд піддав сумніву, тому було призначено ще одну, уже четверту експертизу.

Рідні померлого з таким висновками категорично не погодилися й наполягали на діагнозі, який встановив головний патанатом України В’ячеслав Діброва: ієрсиніоз (гостре інфекційне захворювання). Власне, на його висновках здебільшого й базувалося обвинувачення. Ще у 2019-му, за 2 роки до оголошення вироку, захисник Костянтина Думановського Борис Савчук казав, що його підзахисного до в’ язниці не посадять, бо немає вагомих підстав.

Через призначення усе нових експертиз, кожна з яких триває довго, непорозуміння з трактуванням їхніх висновків, зміну прокурорів, реформу прокуратури, скасовані судові засідання через відсутність однієї зі сторін у справі її затягнули до строків, у які обвинуваченого вже не можна притягнути до кримінальної відповідальності. Строки спливли у листопаді 2020-го.

Під час останнього перед оголошенням вироку судового засідання державний обвинувач, прокурор Ілля Клімашевич, просив суд визнати лікаря винним та призначити покарання у вигляді позбавлення волі на три роки з позбавленням права займатися лікарською діяльністю терміном на три роки. Він аргументував тим, що лікар Думановський не провів діагностику, не призначив здати аналізи, зробити УЗД, провести обов’язкові консультації з педіатром, лікарем-отоларингологом, не спостерігав за пацієнтом, внаслідок чого вчасно не виявив у хворого ендотоксичного шоку та гострої серцевої недостатності. Прокурор вважає, що з моменту поступлення в медичний заклад Миколи Антонюка його шанси на життя через дії лікаря Думановського були зведені до нуля.

Однак у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності прокурор просив суд звільнити підсудного від покарання й задовольнити цивільний позов потерпілих на суму півтора мільйони гривень.

Сам Костянтин Думановський в своєму останньому слові заявив, що вважає себе невинуватим і просив його не карати.

Суддя Петро Денисюк у вироку зазначив, що жодна з експертиз, а саме на них посилається обвинувачення, не вказує на те, що у смерті дитини винен лікар Думановський. А отже, він не має сплачувати родині хлопчика жодних компенсацій. На словах суддя поспівчував бабусі Миколки, яка була присутня на оголошенні вироку. Більше ніхто з родини не прийшов. Не було й громадських активістів, які раніше постійно відвідували судові засідання.