Суд вивів із комунальної власності територію «Простору синагог»

10:20, 29 травня 2017

Руїни синагоги «Золота Роза» на вулиці Федорова, 27, біля яких створено «Простір синагог», більше не належить Львівській міській раді. Таким є рішення Господарського суду Львівської області. Про це повідомляє видання «Наші гроші. Львів».

Господарський суд Львівської області, згідно з рішенням, оприлюдненим 11 травня 2017 р., визнав недійсною ухвалу Львівської міської ради №522 «Про питання захисту права власності територіальної громади м. Львова» в частині власності території на Федорова, 27. Суд задовольнив позов трьох організації: «Об’єднання Комітетів для Євреїв Колишнього Радянського Союзу (Вашингтон, США), «Представництва Американського Об’єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського Союзу (Львів) та Єврейської релігійної громади «Турей Загав» (Львів).

Позивачі аргументували свій позов тим, що в ухвалі ЛМР не було визначено правових підстав набуття останньою права на спірний об’єкт. Крім того, на думку позивачів, ЛМР перевищила повноваження, оскільки територія колишньої синагоги входить у межі Державного історико-архітектурний заповідника, який віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, тобто до державної власності. Позивачі вважають, що наявність в об’єкта статусу пам’ятки місцевого значення не свідчить про його автоматичне перебування у комунальній власності, посилаючись на Закон України «Про охорону культурної спадщини».

Надгробні плити на території «Простору синагог»

На думку суду, в ЛМР не було підстав на право власності – адже не було ні створення майна, ні набуття його у встановленому законом порядку.

Керівниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко розповіла ZAXID.NET, що у рішенні суду йдеться не про «Простір синагог», а про сусідній об'єкт – руїни синагоги.

«Рішення суду стосується лише руїн синагоги. Сусідня територія, на якій розташований «Простір синагог» – це міська територія. Потрібно розділити питання: є руїни синагоги, на які право власності оформили ухвалою ЛМР, а є територія, на якій розташований громадський простір – це міська земля, яка не стосується руїн синагоги і не є предметом позову», – розповіла Лілія Онищенко.

За її словами, руїни синагоги та руїни Високого замку не були у чиїйсь власності, а для того, аби прибирати ці об'єкти чи реставрувати, потрібен дозвіл власника. Тож ухвалою ЛМР ці об'єкти взяли у комунальну власність, аби мати можливість доглядати за ними. Через рішення Господарського суду мерія втратила таку можливість, однак це рішення оскаржується у апеляційній інстанції.

Нагадаємо, першу частину проекту «Простір Синагог» на вул. Федорова, 27 було відкрито 4 вересня 2016 року. Проект був реалізований у співпраці з Центром міської історії, Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та партнерськими єврейськими організаціями.

Перед відкриттям ще у жовтні 2015 р. ортодоксальна єврейська громада Львова виступила проти проекту консервації синагоги «Золота Роза». Директор наукового центру юдаїки та голова юдейської релігійної громади «Турей Загав» Мейлах Шейхет заявив, що консервація синагоги «Золота Роза» відбувається з численними порушеннями. Також Мейлах Шейхет звинуватив управління охорони історичного середовища ЛМР у тому, що проект консервації історичної пам’ятки здійснюється без необхідних дозволів від Міністерства культури. За його словами, рішення щодо будь-яких робіт мають прийматись на державному, а не на місцевому рівні.