Суд визнав неконституційним закон, що регулює діяльність НКРЕ

В рішенні суду зазначається, що президент не мав права призначати членів НКРЕ

12:09, 14 червня 2019

Деякі положення закону, який регулює діяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕ) Конституційний суд визнав такими, які не відповідають Конституції України. Про це повідомляє «Дзеркало тижня».

Конституційний суд визнав неконституційним указ президента, яким було створено тарифний регулятор. Так, Конституційний суд зазначив, що президент не мав права створювати нові державні органи, так само, як не мав права призначати членів НКРЕ.

Також, відповідно до рішення Конституційного суду, визначений законом про НКРЕ правовий статус тарифного регулятора не відповідає чинній Конституції. Так, за своєю сутністю НКРЕ є центральним органом виконавчої влади, а тому відповідно до Конституції закон мав визначити саме такий її статус, який передбачає входження НКРЕ в систему органів виконавчої влади і спрямування її роботи Кабінетом міністрів.

Пізніше Конституційний суд оприлюднив текст цього рішення. У ньому КСУ констатував, що утворення постійно діючого незалежного державного колегіального органу, який за функціональним призначенням, сферою діяльності, повноваженнями має ознаки центрального органу виконавчої влади, але не підпорядковується Кабінету Міністрів України і не належить до системи органів виконавчої влади, не узгоджується з Конституцією України.

Конституційний суд пояснив, що Конституція допускає утворення органу державної влади, який здійснював би державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, як центрального органу виконавчої влади. Такий орган, за твердженням суду, може бути утворений Кабінетом міністрів із законодавчим визначенням Верховною Радою України його організації і діяльності.

При цьому пункти закону, які суд визнав неконституційними, втратять чинність 31 грудня 2019 року. Таким чином суд дав можливість виправити прогалини в законодавстві для того, щоб не паралізовувати роботу регулятора.

Зазначимо, що НКРЕ створили указом президента у 2014 році. Пізніше, 22 вересня 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про НКРЕ, яким визначила загальні підстави діяльності органу та обрання його членів.