Окружний адміністративний суд Києва призупинив за позовом «Нікопольського заводу феросплавів» дію тарифів для Укренерго на передачу електроенергії та послуг диспетчерського управління на друге півріччя 2019 року, свідчить постанова суду від 27 червня.
У позовній заяві завод, який контролюють групи EastOne Віктора Пінчука і «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова посилається на рішення Конституційного суду, який постановив, що НКРЕКП, яка затвердила тарифи для «Укренерго», була створена в неконституційний спосіб, а її статус і спосіб формування не відповідають Конституції.
Позивач вважає, що комісія не мала повноважень встановлювати відповідні тарифи, а тому її постанови є протиправними.
Завод у своєму позові нагадав, що в грудні 2018 року НКРЕКП встановила тариф на передачу електричної енергії, включаючи плату за диспетчерське управління на 2019 рік на рівні 59,26 грн/МВт*год (без ПДВ). Але вже в червні 2019-го постановами №954 і №955 Нацкомісія підвищила тариф на передачу електроенергії на друге півріччя ушестеро – до 347,43 грн/МВт*год (без ПДВ), і встановила тариф на диспетчеризацію на рівні 8 , 9 грн/МВт*год (без ПДВ).
«Вартість електричної енергії та супутніх послуг, в тому числі і послуг диспетчерського управління, передачі електричної енергії, є критичною для НЗФ, оскільки в структурі собівартості продукції ці витрати є найбільшими», – пояснив свій позов НЗФ.
У свою чергу в компанії «Укренерго», яка є оператором ринку електроенергії, пояснили, що це рішення суду унеможливлює функціонування нової моделі оптового ринку електроенергії.
«Рішення Окружного адміністративного суду Києва призведе до колапсу нового ринку, оскільки призупинені постанови регулятора було ухвалено саме в забезпечення нових алгоритмів роботи ринку», – сказав голова «Укренерго» Всеволод Ковальчук.
«Незастосування цих тарифів унеможливлює оплату електроенергії, яка втрачається в магістральних мережах, компенсацію виробникам, які працюють за “зеленими” тарифами, а також здійснення плати допоміжних послуг, тобто підтримки резервів в ОЕС України. А значить унеможливлює функціонування нової моделі ринку", - стверджує Ковальчук.
Він також додав, що ці тарифи не впливали на розрахунок прогнозної вартості електроенергії.
Нагадаємо, новий ринок електроенергії в Україні запрацював з 1 липня.