Вища рада правосуддя заявила, що тимчасове обмеження суддівської винагороди порушує конституційні гарантії як незалежності суддів, так і судової влади в цілому. Про це повідомляє «Українська правда».
Раніше депутати ухвалили зміни до держбюджету, якими на період карантину визначили граничну суму зарплат чиновників та суддів у 10 мінімальних заробітних плат. Мінімальна зарплата наразі встановлена на рівні 4723 гривні, тобто максимальна зарплата для суддів складатиме понад 47 тис. грн.
Окрім того, цей оклад не враховує суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оплата щорічної відпустки.
У відповідь, Вища рада правосуддя (ВРП) заявила, що тимчасове обмеження суддівської винагороди порушує конституційні гарантії як незалежності суддів, так і судової влади в цілому.
«ВРП вважає, що запропоновані зміни не відповідають визначеному Конституцією України принципу верховенства права… ВРУ, приймаючи закони, не має права допускати невідповідностей щодо будь-яких положень, прямо закріплених в Конституції України», – йдеться у заяві ВРП.
Тут варто уточнити, що за останні 3 роки суддівські зарплати істотно зросли. Відповідно до законодавства судді отримують базовий оклад та ряд доплат. Оклад судді залежить від інстанції, де він працює і прив’язаний до прожиткового мінімуму.
У першій інстанції мінімальний оклад складає 30 прожиткових мінімумів. У апеляції – 50. У Верховному Суді – 75. Найбільше доплати залежать від стажу роботи судді і складають від 15% до 80%. А ще є спеціальні регіональні коефіцієнти. У середньому київський суддя першої інстанції отримує понад 100 тис. грн щомісячно. Суддя апеляції – понад 180 тисяч.