Суддя не винесла рішення у справі Мицака проти Садового

20:21, 12 червня 2014

12 червня у справі за позовом начальника ДАІ Львова Богдана Мицака до Андрія Садового за образу честі, гідності та ділової репутації вже втретє оголосили перерву. Суддя Галицького суду Львова перенесла засідання на 16 червня, аби адвокат позивача Володимир Цікало мав час ознайомитись із новими матеріалами справи.

Як з’ясувалось під час судового розгляду, новими матеріалами справи Цікало вважає аудіозапис брифінгу Садового від 17 березня, з посиланням на який раніше адвокат уже побудував більшу частину позовної заяви проти Садового. Зокрема, у  первинному позові було зазначено, що мер Львова має спростувати свої твердження, мовляв, Мицак «носив чемоданчики з грошима за призначення». 

Однак виявилось, що згадані вище образливі висловлювання на адресу екс-начальника міського ДАІ, які, зі слів позивача, були озвучені Садовим на брифінгу, адвокат Мицака ще досі і не чув. Бо не чув самого запису спілкування посадовця з журналістами.

Понад те, на двох попередніх судових засіданнях Цікало доводив, що брифінг Садового від 17 березня був цілковито присвячений обговоренню особистих та професійних характеристик екс-начальника міського ДАІ Мицака. Хоча насправді він стосувався реконструкції трамвайного депо №2 на вул. Промисловій у Львові, що стало зрозуміло під час прослуховування аудіозапису згаданої прес-конференції Садового на судовому засіданні 12 червня.

В результаті головуюча у справі суддя Ірина Волоско звернула увагу адвокатів на те, що вони мали б ретельніше перевіряти інформацію, на якій базуються основні вимоги у їхніх позовах. 

Публічна особа має бути готова до критики

Під час слухання адвокат Садового Руслана Юхименко подала на розгляд судді клопотання про заперечення позову Мицака. У ньому вона обґрунтувала, посилаючись на українські та європейські законодавчі норми, чому правоохоронець, як публічна особа, має бути готовим до критики і не може вимагати спростовувати її. 

Зокрема, з посиланням на Деларацію про свободу політичних дебатів у ЗМІ, схвалену 12 лютого 2004 року Комітету Міністрів Ради Європи, у клопотанні про заперечення позову зазначено: «Політичні діячі та посадові особи, які обіймають публічні посади, добровільно вирішили апелювати до довіри громадськості та погодилися «виставити» себе на публічне обговорення, отже підлягають ретельному громадському контролю і потенційно можуть зазнати гострої та сильної громадської критики у ЗМІ стосовно того, як вони виконували або виконують свої функції. При  цьому публічні діячі не повинні мати більшого захисту своєї репутації та інших прав порівняно з іншими особами».

Окрім того, зазначила Юхименко, будь-які критичні висловлювання, якими коли-небудь Садовий характеризував професійну діяльність Богдана Мицака адвокат вважає оціночними судженнями, які не можуть підлягати спростуванню відповідно до чинного законодавства . 

10 хворіб Богдана Мицака

Позовну вимогу Мицака спростувати твердження, висловлене Садовим у телевізійній програмі «Схід+Захід» Агентства УНІАН про те, що колишній начальник ДАІ міста «хворів невідомою хворобою» під час 14-місячного перебування на лікарняному Юхименко теж відкинула.

«Ця інформація не може бути визнана недостовірною, оскільки Мицак Б.Ф дійсно 14 місяців хворів невідомою хворобою, цей факт визнали представники позивача у суді. А якщо погоджуватись із інформацією, яку викладено у мережі Інтернет (Юхименко мала на увазі деталі лікарняних відповідача, –ред.), то таких хворіб у Мицака за 14 місяців безперервного хворіння було щонайменше 10 видів», – йдеться у клопотанні адвоката про заперечення позову.

Понад те, Юхименко заявила, що критичні висловлювання Садового здебільшого окреслюють позицію львів’ян: «Громадськість міста не бажала і не бажає бачити Мицака на цій посаді (начальника ДАІ міста, – ред.), що підтверджується загальновідомими фактами, які неодноразово висвітлювались у ЗМІ».