Суддя Ківерцівського районного суду Волині Іван Підгорний, якого у квітні 2016 року засудили до п’яти років колонії з конфіскацією частини належного йому майна, досі не відбуває покарання. Правник, котрого викрили на хабарі ще 2010 року, намагається оскаржити вирок та перебуває вдома, пише «Громадське.Волинь».
Зазначається, що Івана Підгорного спіймали на гарячому 2010 року під час отримання чергового траншу неправомірної вигоди за ухвалення «правильного» рішення про зняття арешту з автомобіля. Згодом під час слухання справи Івана Підгорного у судах з’ясувалося, що хабарі він брав не тільки грошима, а й пальним, обідами у ресторанах, транспортними послугами, побутовою технікою, полуницею і навіть сіном для кроликів, зазначають журналісти.
Улітку 2008-го суддя розглядав справу про визнання права власності нежитлового приміщення кооперативу «Кварц» у Жидичині Ківерцівського району на Волині. На прохання одного з позивачів суд прийняв рішення на його користь, а той нібито у знак вдячності подарував Підгорному пральну машинку.
У травні 2009-го та в січні 2010 року — член Ради суддів України, голова апеляційного суду області Петро Філюк вніс подання кваліфікаційній комісії загальних судів Львівського апеляційного округу щодо дисциплінарної відповідальності колеги. Однак комісія обмежилась двома доганами Підгорному. Але подання про звільнення з посади, в тому числі голови ради суддів області, за порушення ним присяги судді та норм чинного законодавства, не підтримали.
У 2010-му цей же суддя звільнив з-під арешту автомобіль, відібраний у власника за водіння у стані алкогольного сп’яніння. За таке рішення Підгорний мав отримати чотири тисячі гривень. Як завдаток йому дали 500 гривень, а решту – три з половиною тисячі вже мічених працівниками СБУ – принесли пізніше. Саме тоді суддю і затримали на гарячому у його ж кабінеті.
Спершу справу розглядав Рівненський районний суд, який у липні 2012-го засудив його до трьох років позбавлення волі, права обіймати посади в органах державної влади та повної конфіскації майна. Проте одночасно дав Підгорному іспитовий термін – два роки. Проте невдозві Апеляційний суд Рівненської області взагалі звільнив правника від відбування покарання в закладах позбавлення волі замінивши його умовним терміном, а також відмінив частину рішення щодо конфіскації майна. Тобто в результаті Іван Підгорний отримав умовне покарання.
Згодом Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ повернув справу на повторний розгляд. У Млинівському районному суді Рівненської області Підгорному призначили покарання у вигляді п’ятирічки за ґратами з конфіскацією однієї шостої частини майна і позбавленням права обіймати відповідні посади терміном на три роки.
Далі знову була апеляція. Загалом судова тяганина тривала понад 6 років і у березні 2017-го Апеляційний суд Рівненської області, здається, поставив крапку у цій історії, залишивши вирок млинівських колег у силі.
«Але із зали суду Іван Підгорний вийшов без кайданок. Більше того, за кілька днів подав позов до Волинського окружного адмінсуду, щоб скасувати наказ про звільнення з посади судді Ківерцівського районного суду. У день розгляду справи, зауваживши в залі суду чималу кількість людей ... Іван Підгорний передумав поновлюватись на роботі і втік прямо з засідання», – пише «Громадське.Волинь».
Згодом ківерцівські сусіди відомого судді повідомили, що Підгорний нікуди не зник і перебуває вдома. Те, що Іван Підгорний справді не відбуває покарання підтвердили і в прокуратурі.
Екс-суддя на вокзалі у Ківерцях в грудня 2018 року, фото «Громадське.Волинь»
Через два місяці після набрання вироком законної сили, а саме 16 травня 2017 року за скаргою засудженого Івана Підгорного Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ відкриває провадження і в липні призупиняє виконання вироку. Виявляється, що Іван Підгорний захворів і потребує стаціонарного лікування через проблеми з серцем та іншими органами.
Майно Івана Підгорного, як з’ясувалось з аналізу рішень в судовому реєстрі, теж не конфісковували. Державний виконавець звернувся до Ківерцівського районного суду з поданням про примусове проникнення до приміщення боржника, однак суд в особі Олександра Костюкевича відхилив подання повністю. Аргументував це тим, що виконавець не довів, що використав всі можливості вилучити майно добровільно.
Нині Верховний суд України розглядає касаційну скаргу Івана Підгорного на рішення Млинівського районного суду та Рівненського апеляційного. Колишній суддя стверджує, що слідство не надало йому можливості ознайомитись із рішенням суду про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо нього. Тож усі докази, здобуті під час таких дій, намагатимуться визнати неналежними.