Суди перетворились на майданчик політичної боротьби, - експерт

22:10, 26 липня 2011

З приходом "регіоналів" до влади суди перетворилися на майданчик політичної боротьби. Про це розказав політолог Віктор Небоженко.

"Влада і опозиція сформувалися з народженням незалежної Української республіки. Майданчики, на яких раніше велася боротьба - це вулиця, Верховна Рада, засоби масової інформації та вибори. Лише кілька років тому - особливо з приходом "регіоналів" до влади - суди також перетворились на такий майданчик політичної боротьби. Всі правоохоронні органи - від прокуратури до судів - тепер використовуються партією влади в боротьбі з політичними опонентами.

Це новий майданчик з незрозумілими правилами, адже їх ще не виробили. До цього правоохоронні органи чудово себе почували в умовах корупції, тобто всі знали, скільки треба заплатити за той чи інший вирок. Але як використовувати суди і правоохоронні органи у боротьбі з політичними суперниками, досі не знає ні прокуратура, ні ті, кого звинувачують. Тому ми бачимо вкрай низьку загальну культуру як опозиції, так і влади - ніхто не знає, як використовувати судову машину. Звідси і потворність сьогоденного процесу над Тимошенко", - говорить політолог.

Небоженко впевнений, що теперішній рівень українського судочинства ще не скоро зміниться на краще.

"Це дуже сильно нагадує практику європейських судів кінця 19-го - початку 20-го сторіччя. Саме тоді Європа пройшла практику використання суду, як інструмента тиску на опонентів. Також це нагадує теперішню практику латиноамериканських чи южноазіатських судів, де суди використовуються у доволі брутальних формах і ніхто не дбає щодо процесуального оформлення певного рішення. Цей рівень судочинства залишиться ще на багато років, оскільки правоохоронні органи і не збираються підвищувати загальну культуру.

Думаю, що коли прийде нова влада, то вона з радістю "посадить" тих, чиї накази зараз виконують, аби забезпечити собі професійне довголіття. Зараз вимагають провести межу між політикою і бізнесом для запобігання корупції. Так само потрібно, щоб правоохоронні органи не займалися політичними битвами - було б значно легше і правоохоронцям, і політикам", - підсумував він.