Суди у справах Майдану відбуваються щотижня, але на них відсутні люди, – адвокат

10:50, 19 грудня 2015

Адвокат родин «Небесної сотні» Євгенія Закревська заявила, що злочини, скоєні проти Євромайдану, цікавлять суспільство і державу набагато менше, ніж це хочуть показати і ті, й інші.

За її словами, президент і генпрокурор «дістають» тему злочинів «із затягнутого павутиною кутка перед черговою річницею, демонструють, що в темі, очищають своє сумління поодинокими зустрічами з потерпілими, – і засовують назад у куток».

«Це всім зрозуміло, але з суспільством теж не так просто. Відсутність людей на судових засіданнях у справах Майдану, що йдуть повним ходом, по кілька засідань на тиждень, інколи – два-три засідання в один день у різних процесах, – цьому підтвердження», — написала Закревська у своїй статті в газеті «Дзеркало тижня. Україна».

На думку адвоката, майданівські злочини, їх розслідування чи нерозслідування дехто так само дістає, щоб обґрунтувати ще одну «зраду» або конспірологічну версію, при цьому не маючи уявлення й не розбираючись глибоко в самих процесах, не цікавлячись ними.

«Процес судового розгляду, на відміну від слідства, може й повинен бути надбанням громадськості. Саме він дає уявлення про проблеми суспільства, слідства, судової системи загалом, розслідування конкретних справ, різних, іноді полярних уявлень про справедливість його учасників. Саме під час цього процесу встановлюється істина, яку, в ідеалі, має прийняти більша частина суспільства», — пише Закревська.

На її думку, суспільству здається, що воно знає всіх фігурантів – Януковича, Захарченка, Пшонку та інших, але насправді очевидно, що воно знає далеко не всіх, не знає, як вони взаємодіяли і не розуміє механізму скоєння злочинів. Адвокат вважає, що дуже мало очевидців мають уявлення про більш-менш цілісну картину того, що сталося, «та й то тільки видиму, підкреслюю, її частину».

Закревська пояснила, що всі ці частини треба, по-перше, зібрати, а без допомоги очевидців – потерпілих і свідків – це зробити неможливо;

по-друге, зібрані дані необхідно скласти в єдину картину, доповнити доказами з інших джерел, що без хорошої координації та взаємодії слідчих груп по всіх епізодах неможливо; по-третє – зв’язати з «тією стороною», що дуже складно зробити без тодішніх ключових фігурантів із «нашої сторони», опозиції, активістів, більшість з яких тепер є депутатами; і по-четверте – треба визначити на «тій стороні» фігурантів, встановити їхні ролі, зв’язки, механізм взаємодії, вчинення злочину, чого не вдасться зробити без сприяння свідків з «тієї сторони».

При цьому вона наголосила, що навіть якщо всі факти, фігуранти, зв’язки встановлено і все відомо, це ще треба довести. Злочин розкритий і розслідуваний — далеко не одне й те ж саме, зазначила Закревська.

«Те, що відомо, зрозуміло, очевидно слідчому, прокуророві (потерпілому, свідкові), має стати таким самим зрозумілим і очевидним, як мінімум, суду, а по-хорошому – всьому суспільству (навіть критично налаштованій його частині). І без допомоги цього потерпілого або свідка це ніяк не станеться. Не факт, що станеться з такою допомогою, але без неї – точно ні. Це і є процес доведення вже розкритого злочину. Без цього процесу, який комусь здається довгим, нудним чи навіть шкідливим, замість правосуддя отримаємо або безкарність (усі знатимуть, що це – «він», а «він» або «вони» обійматиме якусь посаду і плюватиме на це колективне знання), або самосуд», – резюмувала адвокат родин «Небесної сотні».

Нагадаємо, Розслідування більшості кримінальних справ за фактом кривавих злочинів, скоєних проти учасників Майдану, зупинене, тому що більшість підозрюваних втекли з країни. Про це йдеться у листі голови антикорупційного комітету Верховної Ради Єгора Соболєва до голів парламентських фракцій. Зокрема, у справі щодо незаконного скасування конституційної реформи жодних підозр нікому не було оголошено.

Раніше адвокат «Небесної сотні» Богдан Тітич стверджував, що перед бійцями «Беркута», які брали участь у розстрілі протестувальників у Києві 18-20 лютого, стояло завдання «убити якомога більше людей», тому їх дії слід кваліфікувати як терористичний акт.