Валютні нововведення Нацбанку збурять суспільну думку і почнуть сіяти паніку в Україні, переконаний президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.
«Мені здається, що поставлено мету – збурити суспільну думку і почати сіяти паніку в Україні», – зазначив він "Українському тижню", коментуючи законопроект про введення 15% податку на продаж валюти.
За словами Сугоняко, навіть президент Лукашенко (Олександр Лукашенко - президент Білорусі, - ред.) не додумався до такого.
«Це грабунок серед білого дня. Я вважаю, що це кримінальний захід», – зазначив він.
Президент АУБ також зауважив, що загалом для банків ініціативи НБУ не підуть на користь.
«Якщо взагалі говорити про користь для галузі, я не знаю, на що вони надіються. Наприклад, запровадили, щоб валюту, яка прийшла із-за кордону, одразу треба обмінювати в гривню. Виникає запитання: чи надсилатимуть сюди валюту із-за кордону для того, щоб її одразу конвертували в інфляційну і девальваційну гривню? Не будуть, звісно. Іноземець, який приїхав в Україну, і хоче обміняти кошти, якщо йому скажуть «віддай 15%», він більше не приїде. Тобто притік валюти уповільниться. Для галузі це погано», – зазначив Сугоняко.
Також Сугоняко прокоментував ініціативу НБУ про зобов’язання експортерів продавати частину валютної виручки.
«З точки зору бізнесу природно, що якщо уряд говорить, що мусите розділити з нами відповідальність за девальвацію, бізнес проти цього. Тим паче, що девальвація вигідна експортерам. Однак в цьому випадку треба грати по-чесному, до чого не готова ні влада, ні бізнес. Кожен хоче когось обдурити. І так дурять вже 20 років. Врешті-решт страждає від цього народ», - пояснив Сугоняко.
Нагадаємо, сьогодні Верховна Рада відклала розгляд законопроекту № 11433 регіонала Віталія Хомутинніка про введення 15%-го податку на продаж валюти.
До цього Національний банк ввів обов'язковий продаж переказів фізособам з-за кордону в іноземній валюті на суму понад 150 тис. гривень на місяць. Крім цього, НБУ ввів обов'язковий продаж юридичними особами-резидентами частини валютної виручки, одержуваної від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами.
Експерти вважають, що валютні нововведення Нацбанку спрямовані на обмеження доступу населення до валюти, провокуватимуть зростання тіньового сектору і повертають країну до радянської системи.