Супервулкан в Єллоустоні може активізуватися раніше прогнозів

10:41, 15 жовтня 2017

Вчені з Університету штату Арізона заявили про те, що супервулкан у Єллоустоні (США) може прокинутися вже в найближчі кілька десятків, а не сотень років, як передбачалося раніше. Про це пише National Geographic.

Як зазначається, під час дослідження вчені вивчили викопні рештки вулканічного попелу і встановили, що останнє виверження сталося після того, як у резервуар під кальдерою потрапили два свіжих припливи магми. Це означає, що процеси, які формують магматичний міхур, відбуваються набагато швидше, ніж передбачалося.

«Страшно уявити, як мало часу потрібно для того, щоб сплячий вулкан опинився на межі виверження», - заявила одна з авторів доповіді Ханна Шамлу.

Разом з тим, співробітник Єллоустонської вулканічної обсерваторії Майкл Поланд сумнівається у висновках вчених. За його словами, можливість різкого зростання активності кальдери виключена. «Постійно трапляється щось цікаве. Але ми не бачили нічого такого, що змусило б нас думати, що описані в дослідженні магматичні процеси дійсно відбуваються», — розповів Поланд.

Раніше National Geographic інформував, що з 12 червня і до жовтня в парку відбулося майже 2500 коливань земної кори: 185 мали магнітуду 2 бали, дванадцять - близько 3 балів, і одне - 4,4 балів. Тільки у вересні в Єллоустоуні зафіксували 115 землетрусів. З початку жовтня, за словами вчених, сейсмічна активність явно йде на спад, але поки говорити про її повне завершення рано.

До слова, Єллоустонський національний парк займає площу в 898,3 тис. га на території американських штатів Вайомінг, Монтана і Айдахо. Цей біосферний заповідник, що входить в список об'єктів Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО, знаменитий численними гейзерами та іншими геотермальними об'єктами.

Єллоустонська кальдера також вважається найбільшою вулканічною системою Північної Америки. Часто її називають «супервулканом», оскільки вона утворилася в результаті катастрофічного виверження 640 тис. років тому. Виверження постійно відбувалися протягом 560 тис. років і залишили безліч слідів на території парку. За даними сейсмологів і геологів супервулкан «заспокоївся» 70 тис. років тому.