Свинячий грип: як вберегтися, – Людмила Сасіна

14:59, 30 жовтня 2009

У тих випадках, про які ми сьогодні чуємо в Україні, люди доволі часто намагалися лікуватися самі і приходили до лікарів тоді, коли їм практично не було можливо допомогти.

Основне, коли у вас є ознаки захворювання, – звернутися до лікаря і не займатися самолікуванням, – наголошує перший заступник генерального директора Всеукраїнської громадської організації «Український медичний союз» Людмила Сасіна. Про ознаки захворювання, методи його попередження експерт розповіла в інтерв’ю ZAXID.NET.

 

– В Україні підтверджено вірус свинячого грипу. Що це за вірус?

– Вірус, який частіше за все називають каліфорнійським, свинячим – вірус A/H1N1 став відомим трохи більше року тому. Він має генотип свинячого, пташиного, людського грипу. Зараз цей вірус передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Навесні цього року ВООЗ оголосила пандемію цього грипу у всьому світі. Кількість країн, в яких люди захворіли і мали ускладнення, достатньо велика.

 

– Якщо про пандемію було оголошено ще навесні, то чому структури охорони здоров’я не були готові?

Сьогодні важко однозначно відповісти на це запитання. На сьогодні в державі треба зробити запас противірусних препаратів, який би постійно поповнювався. Про це йшлося ще навесні цього року, коли ВООЗ оголосила пандемію.

 

– Чи зроблено в Україні такі запаси?

Мені також важко відповісти на це запитання. Це не виходило на інформаційні стрічки. Противірусні препарати сьогодні мали би бути у всіх лікарнях. Люди, які бачать по собі перші ознаки хвороби, мають звертатися до лікарів. Картина грипу, викликаного вірусом A/H1N1 в перші години, дні дуже схожа на звичайний грип.

 

– У Дрогобичі на Львівщині фіксують випадки смертності від пневмонії.

– Пневмонія може викликатися вірусами і бактеріями. У цьому випадку пусковим механізмом є вірусна пневмонія. Якщо пневмонія така блискавична, вона сама по собі руйнівна, а якщо до неї приєднуються якісь бактеріальні чинники, то вона надзвичайно важка. У тих випадках, про які ми сьогодні чуємо в Україні, люди доволі часто намагалися лікуватися самі і приходили до лікарів тоді, коли їм практично не було можливо допомогти. Ураження тканини легень приводить того, що люди не можуть дихати, і їм не могли допомогти дихати апарати штучної вентиляції легень.

 

– Наскільки швидко поширюється вірус свинячого грипу? Як мають поводитися люди, щоб вберегти себе від хвороби?

– Люди мають одразу звертатися до лікаря і навіть краще викликати до себе лікарів. Люди повинні бути відповідальними і виконувати головні заходи, спрямовані на зниження вірогідності контакту з інфекцією, яка передається повітряно-крапельним шляхом. Це дуже прості речі, але їх треба виконувати –часто мити руки, мінімізувати контакт з хворими людьми. Хто бачить по собі якісь симптоми, – викликати лікарів. Хворі під час кашлю мають прикривати себе масками або носовичками. Треба обмежувати відвідування місць великого скупчення людей. Особливо це важливо у західних регіонах, де сьогодні вже є спалахи вірусу A/H1N1. Треба правильно користуватися масками і респіраторами, змінювати їх що три доби. ВООЗ говорить про вживання озельтамівірів – таміфлю. В Україні також можна знайти інші озельтамівіри.

 

Які ознаки хвороби можуть ще бути?

– Треба звертати увагу на головний біль, велику слабкість, закладеність дихальних шляхів носа, виділення з носа, сильні болі у суглобах. Також можуть бути такі ознаки, з досвіду російських лікарів, які пов’язані із роботою шлунково-кишкового тракту – рідкий стілець, нудота, блювання. Сухий кашель, і в цьому кашлі можуть бути краплі крові, це також відмінності від звичайного сезонного грипу. Знову таки, людині яка не має медичної освіти, дуже важко встановити цю різницю. Є загальні заходи – часто мити руки, правильно користуватися масками.

 

– Чи потрібно зараз проводити вакцинацію?

– Вакцинація – найкращий спосіб запобігти епідемії. Але на Заході України, і, я думаю, з цього приводу будуть коментарі вірусологів, це питання запізно порушувати. Інша справа, що потрібно розробити графік вакцинування в інших регіонах України. Зазначу, що в Україні немає вакцини від A/H1N1. Можна проводити вакцинацію від так званого звичайного сезонного грипу.

 

– Які продукти потрібно вживати зараз, які є методи народного лікування? Є люди, які не можуть собі дозволити купити ліки.

– Харчування має бути повним і насиченим вітамінами. Прості народні методи, як то вживання цибулі, часнику. Ніхто цього не скасовував. Це може бути настоянка ехінацеї. Найголовніше – персональні та загальні засоби попередження, виконання правил гігієни. Щонайменше виходити з дому і спілкуватися з хворими людьми.

 

– Якщо в родині є хворий, і є люди, які змушені ходити на роботу, як вони мають поводитися?

– Якщо людина захворіла, то треба вживати такі заходи, щоправда їх важко реалізувати, коли людина мешкає в однокімнатній квартирі: виділити їй окрему кімнату, зменшити контакти, провітрювати приміщення, всі у цій родині вдома мають ходити у масках. Одразу звернутися до лікаря.

 

Ще раз зазначте, як правильно користуватися масками?

– Маску не можна використовувати більше трьох діб, передавати іншій людині, викидати у смітник треба у поліетиленовому кульку. Використовувати маску можна, коли ви не хворі і не маєте ознак хвороби, протягом восьми годин, не знімаючи.

 

– Як мають поводитися працівники великих підприємств, установ?

– Те саме – одягати маски, часто мити руки, провіювати приміщення. На кордонах потрібно встановлювати килимки з дезінфікуючими засобами, оглядати тих, хто прибуває з-за кордону. Сьогодні, коли людина відчуває нежить, їй не треба сидіти три доби і сподіватися на власні сили, бо може вийти так, що, коли вона потім звернеться до лікарів, їй не можна буде допомогти. Треба вакцинувати лікарів, бо коли їх не вакцинувати, не буде кому надавати допомогу. Працівники крамниць, сфери послуг мають працювати у масках.

 

– Як швидко можна зупинити пандемію?

– Як зупинятиметься пандемія, залежить від особистої свідомості кожної людини, не завжди хворої, а, наприклад, тої, яка продає у крамниці. Від керівників держави. Ми не можемо підійти до всіх 46 мільйонів і попросити одягти маску. Всім 46, можливо, цього і не потрібно, треба виважено оцінити ситуацію людини. У країнах, де існує A/H1N1, поінформовані і лікарі, і люди. Прийняти заходи на державному рівні, які забезпечують карантинні дії. Наприклад, вчора звучала інформація, що уряд США попросив вибачення у громадян за те, що закуплено недостатньо вакцини. У них є план дій, за яким вони закуповують вакцину і вакцинують людей, які є у найбільших групах ризику, готують запаси ліків. Робота структурована, і тому у них епідемія не поширюється так, як в останній тиждень в Україні.