Свірзький замок знову потрапив у центр суспільної і владної уваги. Знову порушено питання, чи віддати його на баланс Перемишлянської райради, чи залишити Спілці архітекторів України?
Райрада звинувачує Спілку в тому, що та за багато років не спромоглася зробити нічого корисного для замку. Натомість у Спілці кажуть, якщо передати району, то це означатиме руйнацію історичної перлини.
Дістатися до Свірзького замку зі Львова просто. З автостанції №5, що на вулиці Луганській, 20, потрібно сісти на автобус до Перемишлян, який їде через Свірж. Поїздка в один бік коштуватиме 9 грн. Сам замок важко проїхати, бо його дуже добре видно з дороги. Довкола – чарівний ландшафт з озером. От тільки в суботу-неділю ним можна помилуватися лише зовні, бо сам замок зачинений. Впродовж 40 хвилин, що я була у неділю, до замку приїхало семеро туристів, котрі походили довкола, пофотографувалися і розчаровано поїхали назад. Відразу виникає запитання: чому так? Адже вихідні – це найзручніший час для таких подорожей. Хто ж відвідує замок у будні? Чи можна з цього хоча б щось заробити?
І хоча номінально Свірж входить у так звану «Золоту підкову», проте туристичні фірми вкрай рідко включають його у свої тури замками Львівщини.
В. о. директора Будинку творчості «Свірж» Володимир Мандзяк, який працює у замку вже тридцять років, розповів, що туристів дуже мало. У вихідні він не працює, бо доглядає за замком один: косить траву, щоб не заростала, намагається підтримати будівлю в належному вигляді. Визнає, що всього зробити не вдається, бо він один. Зарплату йому виплачує Спілка архітекторів України. Володимир Мандзяк розповів, що цьогоріч купили газонокосарку, бо було важко боротися із травою.
У деяких кімнатах замку ще збереглася автентична підлога, десь – паркет вже зірваний. В одному із залів є старий камін. Володимир Мандзяк додав, що довкола замку є територія у 25 га, де можна зробити тенісні корти, сади, якщо в замку діятиме готель.
Чергового разу влада згадала про Свірж наприкінці травня, тоді голова Львівської ОДА Віктор Шемчук сказав, що замок треба забрати у Спілки архітекторів України. У коментарі ZAXID.NET юрист Олег Мицик розповів, що нічого складного і проблемного в передачі майна немає – все прозоро. У цьому випадку, виходячи з вимог Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», потрібна лише ініціатива у формі пропозиції (звернення), погоджена з відповідними органами (органом охорони культурної спадщини), та рішення Кабінету Міністрів України. Тобто питання – здебільшого в політичній волі.
Однак не варто забувати, що, відповідно до ст. 13 Конституції України та ч. 4 ст. 319 Цивільного кодексу України, власність зобов’язує. «Передача майна на баланс органів місцевого самоврядування, звичайно, потягне за собою обов’язки та негайні витрати. Тому не так часто останні ініціюють питання про передачу об’єктів на їхній баланс – через неможливість обслуговування»,– сказав він.
Очевидно, зваживши на цю обставину, Шемчук уже у червні виступив за збереження статус-кво. Він зазначив, що Спілка готує гарантійні плани розвитку замку. Остання ж надіслала лист голові облдержадміністрації щодо планів використання Свірзького замку. В одному із пунктів вказано, що планується забезпечити відвідування 4-5 великими групами туристів на місяць і загальною кількістю відвідувачів понад 1,5 тис. на рік.
Але в гру вступила Перемишлянська районна рада, на своєму засіданні 20 червня вона обговорила текст звернення до Кабінету Міністрів України щодо передачі замку на баланс міст та сіл Перемишлянського району. Проте відсилання листа було відтерміноване.
Але вже 19 вересня депутати райради таки проголосували за звернення до Кабміну, аби передати Свірзький замок. Голова Перемишлянської районної ради Петро Бучок сказав, що звернення надішлють впродовж 10 днів. На відповідь Кабмін матиме місяць.
«Нам надіслали листи зі Спілки архітекторів, але там лише їхні наміри, а й до сьогодні нічого не зроблено. Ми хотіли, щоб було конкретно розписано, що реставрацію зробимо до такого-то числа», – зазначив голова райради. За його словами, якщо замок передадуть, то гроші шукатимуть передусім у Польщі. Петро Бучок додав, що є підписані договори про співпрацю.
Окрім того, гроші можна взяти й з місцевих бюджетів. Але чи можна це зробити у тому обсязі, який потрібен? Теоретично, можна, але…
ZAXID.NET надіслав запит до Львівської обласної державної адміністрації щодо того, скільки коштів останніми роками влада виділяла на замки Львівщини. У відповіді повідомлялося, що 2008 року виділили 95 тис. на підготовку та проведення конкурсу з передачі в концесію замку в с. Свірж. Більше на замок грошей не надходило.
Тому вже згаданий Володимир Мандзяк дуже скептично висловлюється про плани районної влади. «Ми не маємо чим в районі відремонтувати дороги, то ми ще братимемо замок? Питати треба зі Спілки», – зазначив він.
Та й сама Спілка архітекторів не бажає так просто здавати замок. Віце-президент Національної спілки архітекторів України Олександр Ярема розповів ZAXID.NET, що на базі Свіржа планують створити Міжнародний центр архітектури. Долю замку вирішуватимуть 4-5 жовтня під час пленуму Спілки. Саме тоді, за його словами, мають стати відомими дати, коли можна очікувати початку робіт.
За задумом Спілки, у Свірзькому замку повинен запрацювати готель, конференц-зал, ресторан і приміщення, де розмістять експозицію. «Ще Борис Возницький казав, що має готову меблеву колекцію, щоб заповнити Свірзький замок», – розповів Ярема. Проте навіть якщо цих меблів не передадуть, він переконаний, що знайдуться люди, які пожертвують замку речі з приватних колекцій.
Загалом на реставрацію, за найскромнішими оцінками, потрібно понад 20 млн грн. «Кінцеву суму важко назвати,бо готель можна зробити тризірковим, а можна п’ятизірковим», – сказав він. На реставрацію гроші шукатимуть у закордонних інвесторів. До прикладу, польські архітектори вже підтримали бажання наших зробити на базі замку у Свіржі Міжнародний центр архітектури. Олександр Ярема розповів, що під час Днів Франції в Україні передав пакет документів про співпрацю щодо Свірзького замку французькому послу Алену Ремі. «Якщо Україна підпише угоду про асоціацію, то інвестор буде захищений і не боятиметься вкладати туди гроші», – додав Олександр Ярема. Він розповів, що проект адаптації замку робитиме заслужений архітектор України Юрій Лисецький. «Адже жоден інвестор не виділятиме кошти під ніщо. Проект поділить реставрацію на періоди. Крім того, буде проаналізовано точну кошторисну вартість», – сказав Ярема і додав: «Ми плануємо представити цей проект у Брюсселі, щоб отримати фінансування, яке б ішло напряму з Брюсселю».
Крапку у цій справі може поставити тепер Кабінет Міністрів. Саме там вирішуватимуть, чи віддадуть замок на баланс району, чи залишать Спілці.
Довідка
Свірзький замок розташований у Перемишлянському районі Львівської області. Перші згадки про нього датуються 1530 роком, коли замок належав роду Свірзьких. Однак на ще радянській охоронній табличці замку вказано 1484 рік (пояснення цієї дати в доступних джерелах знайти не вдалося). Сучасного вигляду він набув з середини XVII століття, коли перейшов у власність графа Цетнера і належав його нащадкам до XIX століття. Найбільших ушкоджень замок зазнав під час Першої світової війни — його спалили російські війська. У міжвоєнні роки замок спробували відреставрувати. Наступні реставраційні роботи проводились у 1975-1983 р.р. під керівництвом архітектора Андрія Шуляра.