Експерти Міжнародної організації з цукру (ISO) та інших організацій та аналітичних компаній очікують дефіциту цукру в світових масштабах в 2015-2016 фінансовому році, який розпочнеться 1 вересня, вперше за п'ять років, повідомляє Bloomberg.
«Думаю, на ринку є загальний консенсус – у наступному сільгоспроці ми повернемося до дефіциту», – заявив виконавчий директор ISO Хосе Оріве.
Кількісні прогнози дефіциту, озвучені на міжнародній конференції з цукру на Балі (Індонезія), істотно розходяться. Зокрема, ISO прогнозує недостачу в наступному сільгоспроці в 2,5 млн тонн проти надлишку тієї ж величини в поточному сільгоспроці. Тим часом аналітик Group Sopex Джон Стенсфілд говорив на конференції про недостатність пропозиції у розмірі 4,5 млн тонн через скорочення виробництва цукру в країнах Євросоюзу на 4 млн тонн, до мінімуму за п'ять років.
Надалі ISO очікує збільшення дефіциту цукру в світі до 6,2 млн тонн в 2016-2017 сільгоспроці. Однак значні товарні запаси цукру в світі будуть стримувати підвищення цін, незважаючи на дефіцит. При цьому гендиректор Mackay Sugar Куинтон Хільдебранд зазначив, що при поточних цінах на цукор майже всі виробники працюють у збиток.
Жовтневий контракт на цукор на нью-йоркській біржі тримається нижче 11 центів за фунт, тоді як всього чотири роки тому цукор коштував 36 центів за фунт, що призвело до сплеску його виробництва. На тлі цього ISO закликає уряди втрутитися і підтримати виробників цукру – як фермерські господарства та плантації цукрової тростини і буряка, так і заводи.
«Соціальна і політична важливість цукру виходить за будь-які межі економічної логіки, – сказав Оріве. – Буде логічно, якщо уряди зацікавляться підтримкою виробників ».
Світове споживання цукру в наступному році може підвищитися на 2,3%, вважають в ISO. Крім зростання населення та інших демографічних факторів, вплив на попит надають виробники безалкогольних напоїв, кетчупу і шоколаду, які відмовляються від інших підсолоджувачів на користь цукру.