Депутат Львівської міської ради від ВО «Свобода», юрист Олег Махніцький запевняє, що «Свобода» не є партією одноденкою, відтак братиме участь у всіх виборах в Україні і «які б перешкоди влада не ставила», партія буде намагатися їх долати. Про це він зазначив 1 червня під час прес-конференції-дебатів у Львові, коментуючи розмір застави для участі у парламентських виборах 2012 року.
Олег Махніцький зауважив: «Зараз важко казати про суму. 30-50 мільйонів, можуть зробити і 100 млн грн застави. Влада може зробити різні умови».
Своєю чергою голова Львівської обласної громадської організації «Комітет виборців України» Роман Кошовий зазначив, що наразі не підрахував суми застави, яку повинні будуть внести політичні сили.
«Інститут грошової застави існує давно. Проблема – у вартісному значенні застави, оскільки вона прив’язана не до гривні, а до мінімальної зарплати, яка ще зросте до парламентських виборів… Загалом інститут грошової застави корисний, але не в такому вигляді. Однак важливо, що застава дає можливість відсікти так звані технічні політичні сили», – сказав Кошовий.
Також, відповідаючи на запитання про можливість використання адміністративного ресурсу під час вибрів, Кошовий зауважив, що його справді можуть застосувати люди, які мають до нього доступ, в першу чергу, при формуванні виборчих комісій.
«Хоча залишається проблема матеріального забезпечення виборчкомів. Влада мала б на це звернути увагу», – сказав Роман Кошовий.
Разом з тим, він наголосив, що позитивним моментом нового виборчого законодавства, яке зараз обговорюється в Україні, є складнощі зняття з реєстрації кандидата, мовляв, рішенням ВК це буде неможливо реалізувати. «Мають бути суттєві підстави», – пояснив експерт.
Проте ця норма, з його слів, може спричинити проблеми з покаранням кандидата, який постійно порушує законодавство. Зокрема, зняття з реєстрації, каже Кошовий, можливе, якщо такий кандидат вчиняє дії, які потрапляють під Кримінальний кодекс, наприклад підкуп виборців.
Крім того, коментуючи ситуацію з нарізкою округів до парламентських вибрів, Кошовий зазначив, що влада матиме на це вплив, адже ЦВК, яка займається цим питанням, і є представником влади. «На жаль, у нас немає норми постійно діючого розподілу на округи», – сказав Кошовий. Відтак він не виключає, що це процес може відбуватися для вигоди тих чи інших кандидатів.
Нагадаємо, Комітет виборців України вважає проект виборчого закону про парламентські вибори більш позитивним, ніж закон про місцеві вибори, але критикує змішану систему виборів, запропоновану законопроектом.