«Свобода» знає, але не називає технічних кандидатів влади до парламенту

14:51, 1 червня 2011

Депутат Львівської міської ради від «Свободи», юрист Олег Махніцький заявляє, що до парламентських виборів 2012 року створюються технічні партії, які і такі механізми «застосовує влада». Таку заяву він озвучив 1 червня під час прес-конференції-дебатів у Львові.

На прохання кореспондента ZAXID.NET уточнити, про які політичні сили йдеться, Махніцький сказав: «На кожних виборах з’являються партії, про які ніхто не чув. У Мін’юсті, наскільки я знаю, зараз зареєстровано близько 180 партій. Є технічні кандидати і під час президентських виборів». Однак Махніцький не назвав таких політичних сил, лише додав, що вони «загальновідомі».

«Є якісь козацькі партії… Партія навіть якогось інтернету, я читав», – додав він.

Депутат зауважив, що відтак необхідно зберегти на парламентських виборах невеликий похідний бар’єр – 1-2%.

«З точки зору демократії, бар’єр взагалі не повинен існувати. Але невеликий він повинен бути – для захисту від так званих технічних партій», – сказав він.

Своєю чергою голова Львівської обласної громадської організації «Комітет виборців України» Роман Кошовий зауважив, що піти відсотковий бар’єр, який пропонує законопроект про вибори народних депутатів, який зараз обговорюється в Україні, є завищеним.

На запитання про те, кому вигідний такий високий прохідний бар’єр, Кошовий сказав: «Тим, хто має ці 5%. Це основні три політичні сили, а також 2-3 партії, які можуть наростити свій рейтинг до виборів. Чим нижчий, або відсутній прохідний бар’єр, тим більше можна говорити про демократичність виборів. Навіть найменші групи суспільства мають право мати хоч одного свого представника в парламенті», - сказав експерт.

Водночас Олег Махніцький наголосив, що високий прохідний бар’єр на виборах потрібне Партії регіонів і БЮТ, натомість ВО «Свобода» вважає 5%-ий бар’єр недемократичним.

На запитання про те, чи достатньо того, аби до участі у виборах допускались політичні сили і самовисуванці, Олег Махніцький сказав: «Повинні висуватись лише партії. А самовисування – спосіб втриматись при владі. Влада тримається за неї, як вош кожуха».

Також, відповідаючи на запитання про доцільність зменшення кількості народних депутатів, Роман Кошовий запевнив, що є прихильником двопалатного парламенту, до якого було б обрано 100 і 200 депутатів відповідно. Своєю чергою Олег Махніцький сказав: «Кількість депутатів треба зменшити до 300. Адже роздутий парламент недієздатний. Ми бачимо, як депутати приходять на сесії, ті цирки по телебаченню. Парламент має бути меншим, але більш професійним», – сказав він.

Крім того, на запитання про те, чи можливе відтермінування парламентських виборів 2012 року, Роман Кошовий зауважив, що це можуть зробити президент і Партія регіонів, якщо такими будуть вимоги політичної кон’юнктури, і якщо вони «побачать, що не зможуть отримати більшість чи ситуативну більшість у парламенті».

Зазначимо, жоден з учасників дебатів не підтримав запровадження норми обов’язкової участі громадян у голосуванні, мовляв, волевиявлення – це право, а не обов’язок.

Нагадаємо, Комітет виборців України вважає проект виборчого закону про парламентські вибори більш позитивним, ніж закон про місцеві вибори, але критикує змішану систему виборів, запропоновану законопроектом.