Своє житло після війни

У Львові хочуть збудувати квартири для учасників АТО по $110/м²

18:46, 25 лютого 2015

Громадська організація «Доступне житло Львівщини» представила  першу в Україні недержавну програму будівництва квартир для учасників АТО, яка дозволить придбати житло за ціною 110 дол/м.кв. Типова однокімнатна квартира для учасника АТО в результаті обійдеться менше, ніж у $3,7 тис.

Схема програми подібна до схеми будівництва житлових кооперативів. Вона передбачає, що близько третини квартир у будинку учасники АТО будуватимуть, сплачуючи 30% від вартості квартири. Решту квартир будуватимуть звичайні громадяни за ціною собівартості та за ринковою ціною.

Розробник програми та голова ГО «Доступне житло Львівщини» Іван Росоловський пояснив  ZAXID.NET, що здешевити квартиру для військових можна за наступним принципом. Учасники АТО повинні об’єднати свої земельні ділянки, котрі за законом отримують від держави та побудувати на одній загальній ділянці багатоквартирний будинок. Оскільки замовниками будівництва та забудовниками будуть самі ж мешканці, то лише на цьому етапі вартість житла вдасться зменшити на 10-15%. 

Також програма передбачає роботу із органами місцевого самоврядування. Росоловський вважає, що вкладники не платитимуть інвестиційного внеску, а місцева рада може посприяти у проведенні комунікаційної мережі до будинку або ж виділити ділянку у тому місці, де вже є достатньо розгалужена мережа. Це дозволить здешевити кошторис виробництва приблизно ще на 10-15%.

За пільговою ціною «Доступне житло Львівщини» пропонують продавати лише певну частину квартир. ГО пропонує розподіляти квартири для різник вкладників за наступним принципом.

«За найнижчою ціною продаватимуться квартири для учасників АТО. За соціальною ціною, тобто дешевше на 10-20% від ринкової ціни, продаватимуть квартири для звичайних громадян, котрі потребують покращення житлових умов. А 20% всіх квартир коштуватимуть за ринковою ціною, а не собівартістю. Цю частину квартир продаватимуть агентства нерухомості. Саме прибуток від  її продажу дозволить вкладникам заощадити кошти», - пояснив Іван Росоловський. 

За такою схемою розподілу ціни на житло будуть чотирьох категорій – для учасників АТО, соціальна ціна, собівартість та ринкова ціна. Приблизна вартість однокімнатної квартири площею 33 м. кв. для учасників АТО склала б менше $3,7 тис., при ринковій вартості близько $12 тис.

Голова «Доступне житло Львівщини» розповів, що зазвичай, з моменту отримання земельної ділянки, учасники АТО отримують квартири протягом  року – півтора.

«Програма недержавна, але співпрацює із органами місцевого самоврядування. Вона вигідна всім сторонам. Оскільки громадяни отримують реальне житло, а не земельну ділянку. Держава ж не використовує з резерву багато землі. Якби держава фінансувала будівництво разом із учасниками АТО хоча б 50 на 50, то вартість житла можна було б здешевити ще вдвічі», - пояснив Іван Росоловський.

 Він наголосив, що за такою схемою їхня ГО вже допомогла побудувати 22-квартирний будинок у Винниках та будує ще два.

«Всі квартири розподіляються перед початком будівництва. Кожен знає, яку частку має внести. Сукупність всіх цих часток і складає кошторис забудови. Додаткових інвестицій не потрібно. Відносини між вкладниками регулюються на основі нотаріально завіреного договору», - пояснив ZAXID.NET Іван Росоловський.

Також він розповів, що ініціативній групі мешканців, разом із учасниками АТО потрібно об’єднатись у просте товариство. Воно дозволить кожному з його членів мати рівні права та контролювати хід будівництва. Опісля здачі будинку в експлуатацію,за схемою, вкладники повинні створити ОСББ.

Координаторка програми та член правління ГО «Доступне житло Львівщини» Софія Курман розповіла, що загалом у Львівській області 858 учасників АТО хочуть отримати земельну ділянку, а 234 сім’ї стоять на квартирному обліку.

Курман каже, що їхня ГО дізнавалась скільки землі зарезервовано у районах Львівщини для учасників АТО. У більшості випадків місцеві ради відповідали, що не мають зарезервованих земель. Однак такий резерв передбачений у Давидові – 2 га та у Дрогобичі – 12 га. Також вона наголосила, що є місцеві ради, котрі погодились співпрацювати із громадською організацією, зокрема Винниківська, Брюховецька та Зимної Води.

Виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Абаїмов зазначив, що може виникнути правова колізія у випадку, коли учасники АТО із звертатимуть до місцевих рад із заявами про надання земельної ділянки, натомість хочуть отримати квартиру у багатоквартирному будинку.

«Тут потрібно це ретельніше продумати та звернутись до юристів. Оскільки такий обмін без достатньої кількості документів може бути причиною у відмові надання ділянки. Крім того, ми повинні вести нашу роботу дуже дипломатично, щоб не створити протиріч між учасниками АТО та пільговиками, що також стоять на черзі отримання земель», - сказав він.

Іван Росоловський наголошує, що скористатись схемою побудови доступного житла можуть не тільки учасники АТО, але усі бажаючі українці. «Цю схему можуть використовувати усі бажаючі, щоб здешевити вартість житла. Адже будівництво однозначно буде дешевшим, якщо з вартості вирахувати надприбутки компаній-забудовників», - каже він, додаючи, що таким чином впродовж 5-7 років можна було б забезпечити доступним житлом усіх потребуючих в Україні.