«Так можуть вкрасти будь-який об’єкт у місті»

Інна Свистун та Валерій Веремчук про «Аферу століття» у прямому ефірі ZAXID.NET LIVE

20:43, 18 травня 2017

Сьогодні депутати міськради створили тимчасову комісію для перевірки діяльності управління комунальної власності. Як заявив ініціатор створення цієї комісії депутат Валерій Веремчук (він сьогодні у нас в студії), депутати хочуть встановити передумови афери з комунальним майном та перевірити, чи причетні до неї працівники Управління комунальної власності львівської міськради. Керівник цього управління Інна Свистун також у студії ZAXID.NET LIVE.

Веде програму головний редактор ZAXID.NET Олег Онисько.

Як завжди, ми спробували зробити текстову розшифровку 20-хвилинної програми, але через емоційність гостей студії можливі пропуски. Тому для повноти вражень і розуміння позиції обох гостей рекомендуємо все ж переглянути запис програми.

***

Отже, пані Інно, що сталось? У чому суть претензій до вашого управління з боку депутатів?

Інна Свистун: В чому суть претензій може точніше сказати Валерій як ініціатор комісії. Я можу сказати в чому суть претензій реальних пана Валерія і інших причетних до цього осіб.

Але все таки, що сталось? У листопаді 2016 року юридичний відділ управління комунальної власності у процесі здійснення своїх повноважень виявив, що ряд об’єктів вибули з власності територіальної громади. Управління саме, наголошую – саме, звернулось у правоохоронні органи, проінформувало прокуратуру, Національну поліцію, СБУ, юридичний департамент ЛМР, оскільки згідно із розмежуванням повноважень лише він вживає заходів щодо повернення об’єктів у власність громади. Пізніше ми скерували матеріали в НАБУ для того, щоб вони вжили заходів для повернення об’єктів у власність міста.

З того часу ми провели не менше трьох прес-конференцій, озвучили інформацію у всіх ЗМІ, щоб до цього питання була прикута увага громадськості і ми вплинули на пришвидшення процесу розгляду. Чому пришвидшення і привернення уваги? Тому що станом на сьогодні тільки в середині квітня був накладений арешт на це майно. До того часу слідчі судді безпідставно відмовляли у накладенні арешту на майно – це судді Юрків і Городецька. Наше управління написало скарги на цих суддів у Вищу раду юстиції.

І буквально кілька днів тому нам повідомив слідчий оголошена підозра тим особам, які підозрюються в скоєнні цих злочинів.

Проти міста сьогодні діє фахове злочинне угрупування, яке дуже швидко і якісно організовує свою роботу. Всі дії, які відбувались, вони відбувались, я наголошую знову, поза межами управління і відбувались в реєстрі [нерухомості], де здійснювався перепродаж і перереєстрація.

Пане Валерію, я так розумію, ви і ваші колеги або принаймні частина депутатів Львівської міськради, вважає, що до цієї афери причетні працівники управління комунальної власності, бо навіть ваша комісія так і називається…

Валерій Веремчук: Давайте дивитися на документ. Ухвала називається «Про утворення тимчасової контрольної комісії для перевірки діяльності управління комунальної власності». І питання, які вона має дослідити: «1. Встановити передумови незаконного відчуження комунального майна м. Львова. 2. Перевірити виконання посадових обов’язків працівниками управління комунальної власності та підготувати акт та пропозиції щодо поліпшення ефективності діяльності управління». Зрозуміло, є проблема.

Управління комунальної власності вже півроку займається цією справою. Це достатньо публічна справа і ZAXID.NET про неї багато писав. Можу запевнити, що працівники управління комунальної власності подавали нам всю наявну інформацію, яка в них була. Ви хочете зараз перевірити це. Чому зараз?

Валерій Веремчук: Насправді я інформацію про проблему черпав із розслідувань ZAXID.NET. І сьогодні зачитував цитату, де видання ZAXID.NET припускало про те, що це могло відбутися в міській раді. Йшлося про первинні документи 1997 року – відповідні розпорядження райадміністрацій і певна інша документація. Там є цитата пані Пайонкевич про можливу причетність працівників…

Але зараз ми цього не стверджуємо. Ми маємо зрозуміти… Насправді – це наслідки, сьогодні ми боремось із наслідками. Вкрали. І тут пані Інна має сказати, чому вкрали.

Про «вкрали» ми ще зачепимо. Важливо спочатку зясувати причетність. Ваша версія – чому?

Інна Свистун: Власне, чому саме зараз. У мене теж виникає таке дуже логічне питання. Темі вже півроку, ми про це дуже довго говоримо. Ми ледве не пікети готові були організовувати, але депутати вирішили підняти це питання тільки зараз.

Краще пізно, ніж ніколи.

Інна Свистун: Я дякую депутатам, що вони нарешті підняли це питання і рада буду, якщо воно нарешті завдяки впливу депутатів воно набуде якогось ефективного розгляду. Але це питання дуже дивно співпало з певними іншими ситуаціями, які трапились. Наша фракція у Львівській облраді підготувала положення про приватизацію.

Я нагадаю глядачам, що ви очолюєте фракцію партії «Самопоміч» у Львівській облраді.

Інна Свистун: У положенні ми запропонували здійснювати продаж майна прозоро, публічно, на аукціонах. І це питання слухалось на попередній сесії обласної ради, де фракція пана Валерія «Народний контроль» не підтримала публічний продаж майна на аукціоні.

Ви вважаєте це [створення комісії з розслідування діяльності управління комунальної власності у Львівській міськраді] помстою за вашу політичну позицію?

Інна Свистун: Однозначно. Я вважаю, що на сьогодні депутатам потрібен такий слухняний керівник управління комунальної власності, який буде тихо приходити на сесію, тихо доповідати питання і не розказувати, що потрібно робити, і як продавати майно. І вони будуть [його продавати]… Хочу наголосити я зовсім не хочу узагальнювати весь депутатський корпус, тому що в нас на сьогодні дуже багато серед депутатів порядних, поважних людей, які направду дбають про майно громади.

Валерій Веремчук: Щодо закидів. Політики в тому, що депутати хочуть розібратися, що стало причиною, які були передумови крадіжки комунального майна, нема. У комісію увійшли депутати всіх фракцій.

Щодо приватизації. Сьогодні було три питання по приватизації шляхом аукціону, і я запевняю, що вся фракція «Народного контролю», яку я очолюю у міській раді, проголосувала одноголосно за ці питання, і готова надалі це робити. Єдине, що мені дуже прикро, що пані Інна не дала інформації, чи це…

Інна Свистун: Справді фракція сьогодні проголосувала, але на минулій сесії, де розглядалося це ж питання, вони не проголосували. Представник фракції не проголосував по цьому питанню.

Веремчук: Саме тому. Сьогодні вся фракція проголосувала – це факт.

Пані Інна суперечить міському голові сьогодні.

Ви писали у своєму блозі на ZAXID.NET, і заявляли на засіданні сьогодні, що управління погано контролює комунальне майно.

Валерій Веремчук: Сто відсотків: якби добре контролювали, його б не вкрали.

Яким чином, на вашу думку, управління мало контролювати це майно?

Валерій Веремчук: Декілька речей, які на мою думку, мало зробити управління комунального майна, щоб не допустити цих злочинів і крадіжок. Зрештою, з обласного комунального майна жодного об’єкту не вкрали.

Інна Свистун: Управління обласного комунального майна навіть не знає, що об’єкт на вул. Січових Стрільців у Львові є власністю обласного комунального майна, і теж є в переліку тих об’єктів, які вкрали.

Валерій Веремчук: У нас з 2012 року працює Єдиний державний реєстр прав на нерухоме майно. Ряд об’єктів, більшість об’єктів, я можу стверджувати, які вкрали в нас, не були внесені в цей державний реєстр.

Інна Свистун: Це неправда.

Валерій Веремчук: Людина дурить глядачів. Дивіться, Тернопільська, 25 а, 237 кв м, зареєстроване у цьому реєстрі?

Інна Свистун: Я не можу сказати по цьому об’єкту.

Валерій Веремчук: Далі – Тернопільська, 17 зареєстроване? А я можу сказати – не зареєстроване. Я це знаю, а керівник управління не знає.

Інна Свистун: Серед переліку, які вкрала Малькова, є квартири, є земельні ділянки. Давайте, я поясню про які об’єкти інформація вноситься у цей реєстр. Ваша квартира у цьому реєстрі є? А її завтра вкрадуть, і ви не знатимете про це.

Валерій Веремчук: Моя квартира – моя приватна власність, а пані Свистун має відповідати за комунальну власність.

Звичайно. Давайте з’ясуємо, в чому суть афери. Коли ви останній раз брали витяг на свою квартиру, мабуть не щодня такі витяги берете, і навіть не щороку? Чи може так виявитися, коли пішовши брати витяг на свою квартиру, ви з’ясуєте, що по документах вона не ваша?

Валерій Веремчук: Теоретично, я думаю, може виявитися все.

Що ви після цього будете робити?

Валерій Веремчук: Так зараз не про мою квартиру йдеться, а про комунальне майно громади. Скільки з 44 об’єктів комунальної власності, скажіть, будь ласка, точну кількість, зареєстровано у єдиному електронному реєстрі, який працює з 2012 року?

Інна Свистун: Всі приміщення зареєстровані однозначно, я думаю.

Валерій Веремчук: Добре, мені треба підтвердження цієї інформації. Це – неправда.

Інна Свистун: Яким чином сформувалася комунальна власність? Були відповідні рішення у 1987-му і 90-х роках, за якими передавалися об’єкти у комунальну власність. Ці рішення світяться у новому реєстрі, де кожен нотаріус, кожен реєстратор бачить, що той чи інший будинок в цілому зареєстрований в обов’язковому порядку за власністю територіальної громади.

Валерій Веремчук: Ми говоримо про будинки чи про конкретні приміщення?

Інна Свистун: Немає значення, це все власність територіальної громади.

Валерій Веремчук: Скільки взагалі об’єктів комунальної власності є у Львові?

Інна Свистун: Дві тисячі з чимось об’єктів оренди, точно не пам’ятаю, і плюс порядку 400 з чимось будинків, які перебувають на балансі балансоутримувачів і не здані в оренду, якими користуються самі балансоутримувачі. Це об’єкти освіти, медицини, культури.

Валерій Веремчук: Тобто комунальних об’єктів приблизно 2,5 тис.?

Інна Свистун: Десь приблизно так.

У мене є ще одне важливе уточнення. Коли ми говоримо про вкрадене у міста майно, давайте уточнимо, що ми маємо на увазі. У ці приміщення прийшов хтось, замки поміняли, захопили шахраї? Ці приміщення фізично чиї зараз? Хто ними користується?

Інна Свистун: Зараз вони опечатані. Головне управління Національної поліції виїжджало з працівниками управління, балансоутримувачами по кожному об’єкту, і опечатало ці приміщення.

По тих всіх приміщеннях я сьогодні робила звіт на сесії Львівської міської ради і показувала певні приміщення, де була інформація стосовно того, в яких договірних відносинах перебували ті чи інші об’єкти, де укладалися на підставі ухвал сесії договори і так дальше. Один об’єкт перебував, до речі,в ухвалі про викуп на Зеленій, 202, який в новому реєстрі, і це унікальна ситуація, був зареєстрований однозначно з тою ж площею, яку вкрав злочинець. Просто поверх нашої реєстрації переписав.

На сьогодні накладений арешт на ці приміщення?

Валерій Веремчук: Не на всі, я так розумію. Інно, на скільки?

Інна Свистун: Управління комунальної власності скерувало, якщо стосовно приміщень, які дотичні до афери Малькова-Сандул, з тими дійовими особами, то на сьогодні в нас накладений арешт по них – 20 приміщень.

А ви заявляли, що є 44 [вкрадені] об’єкти?

Інна Свистун: Решта – це ті, по яких судові справи веде юридичний департамент Львівської міськради, і в нас також інші об’єкти, фігурантами де виступають, наприклад, вул. Дрогобича, 4 видавництво «Апріорі-книга» просто на підставі акту прийому-передачі взяло і переоформило на себе це майно, і ряд інших фігурантів, яких я просто, на жаль, не пригадую, де теж на них на сьогодні накладений арешт.

Чи є ризик перепродажу цих об'єктів, поки не накладений арешт?

Інна Свистун: На сьогодні, коли накладений арешт, думаю, що ризику перепродажу немає.

Валерій Веремчук: Щодо тих об'єктів, на які не накладений арешт, ризик перепродажу є, і тому треба максимально...

Інна Свистун: На всі об'єкти, які є у власності... у зв'язку з тим, що на сьогодні відкриті реєстри, що доступ до реєстру має величезна кількість осіб, крадіжка може відбутися на будь-який об'єкт, який ми бачимо.

Валерій Веремчук: Тобто ми говоримо офіційно, що це безпорадність...

Інна Свистун: Ні, ми не безпорадні. Нам треба формувати судову систему, щоб вона працювала. Нам треба тих злочинців посадити.

Валерій Веремчук: А, може, спочатку інвентаризацію і нормальну реєстрацію майна комунального зробити?

Інна Свистун: Це не має значення.

Валерій Веремчук: Для вас немає значення, для нас має.

Інна Свистун: Ні, ви зараз перекручуєте мої слова. Реєстрація має дуже велике значення і це потрібно робити. Я з цим не сперечаюся. Інвентаризацію також потрібно робити і ми періодично робимо, точніше не ми, а балансоутримувачі.

Валерій Веремчук: А коли останній раз ви це робили?

Інна Свистун: У 2016 році ЛКП робили інвентаризацію майна і скеровували матеріали в управління комунальної власності. У 2014 році проводили інвентаризацію. Щодо реєстрації, то хочемо ми чи не хочемо, підставовим документом є те рішення, яке було у 90-х роках і яке видно – воно світиться у реєстрі. Незалежно від того, добре ми працюємо чи не добре, вкрасти майно все рівно можуть. Так само як і вашу квариру.

Давайте так. Ще раз – не вкрасти, а переписати. Це перший крок до крадіжки, тому що для того, щоб перетворити це на грошові знаки, ще потрібно докласти багато зусиль.

Валерій Веремчук: Але якщо це буде відомо львів'янам, то це буде важче перетворити в грошові знаки. Якщо це буде на офіційному сайті, а я просив дати офіційну інформацію...

Інна Свистун: Вона є. Сьогодні усі об'єкти оренди є на порталі відкритих даних.

Валерій Веремчук: Я читав цей портал. [Йдеться про] об'єкти, які вкрали чи переписали...

Та навіть ми їх публікували.

Валерій Веремчук: ZAXID.NET це дуже активне видання, там дуже багато новин іде. Треба [опублікувати] на сайті офіційному.

Інна Свистун: Ми їх публікували навіть не знаю скільки разів. Але ми на сторінці управління розмістимо дуже детальну інформацію про кожен вкрадений об'єкт, щоб було все зрозуміло.

Я би хотів зачепити ще один дуже важливий момент. Пані Інно, ви вчора написали блог, в якому фактично звинуватили депутатів в особистій матеріальній зацікавленості, коли говорили про тиск. При цьому ви назвали прізвища лише двох депутатів – Тарас Ворко і Валерій Веремчук. Що ви мали на увазі?

Валерій Веремчук: Автор ухвали і член комісії комунального майна, то я для глядачів кажу.

Інна Свистун: Я не можу звинувачувати всіх депутатів, тому що я не маю до них жодних питань.

Ну, от конкретно до пана Валерія.

Інна Свистун: Але конкретно до пана Валерія маю. Та ситуація, на мою думку, чиниться виключно через мою принципову позицію. Пан Валерій має певні інтереси щодо приватизації майна у Львові. І як депутат хотів, щоб ми по одному об'єкту занизили оцінку.

Чітко можете сказати – яке майно?

Валерій Веремчук: Скажіть адресу цього об'єкту.

Інна Свистун: Пл. Ринок, 5. Приміщення історичного музею.

Валерій Веремчук: Тепер спростовую інформацію пані Свистун. Оскільки заявляю вам два рішення суду, якими пані Свистун зобов'язано вчинити відповідні дії та виконавче провадження, яке вона не виконує. І тому як депутат кажу, що кожен чиновник має діяти в межах закону, а не робити, що він хоче.

Інна Свистун: А я з цим і не сперечаюся. Я тільки вам ставлю претензію за те, що ви заставляєте мене занизити оцінку на об'єкт.

Ви хочете як депутат приватизувати?

Валерій Веремчук: Ні, я не маю жодного відношення до цього об'єкту. Це я заявляю авторитетно.

А чого ви судитесь?

Валерій Веремчук: Не я суджуся! Я говорю про те, що до мене звернулися підприємці, які виграли суди, які отримали ухвалу сесії, які...

Інна Свистун: Це не пан Валерій судиться. Це у попередній каденції депутат Андрій Якимів виніс з голосу проект ухвали по приватизації.

Валерій Веремчук: Дайте відповідь. Ви щойно звинуватили мене у якомусь лобіюванні, ви програли всі суди, на вас є відкрите виконавче провадження від 03.02.2017 року. Розумієте, пані Свистун не виконує ні рішень судів, ні ухвал сесій.

Інна Свистун: Я проти цього не заперечую. Я тільки сказала, що ви хотіли занижену оцінку по цьому об'єкту.

Валерій Веремчук: Яку занижену? Я не впливав ні на яку оцінку.

Інна Свистун: Я хочу, щоб громадськість бачила, як у майбутньому буде продаватися цей об'єкт.

Валерій Веремчук: Я хочу, щоб громадськість бачила, що ця пані сама занижує або завищує оцінку.

Інна Свистун: Так я занижую чи завищую?

Валерій Веремчук: Занижуєте.

Інна Свистун: Ні, я як власник [майна] не можу занизити оцінку, а от ви хочете занизити.

Валерій Веремчук: Вчора пан Гірняк показав ряд об'єктів, де ви занизили оцінку, бо ви погоджуєте оцінку. Я ніякого відношення до цих об'єктів не маю. Ви погодили занижену оцінку продажу ряду об'єктів і вчора пан Гірняк доніс цю інформацію публічно.

Інна Свистун: Пане Валерій, ні. Я якраз виступаю за аукціон, щоб не було занижених оцінок.

Якщо ви вже все висловили щодо пані Свистун, тоді поясніть, який ваш інтерес [пане Веремчук]? Чому ви допомагаєте підприємцям в приватизації? Чого ви обстоюєте це? Чи ви за справедливість в принципі?

Валерій Веремчук: Я за те, що кожен чиновник має виконувати ухвали сесії міської ради. Це правильно?

Так.

Валерій Веремчук: Правильно. А пані Свистун вирішила, що її ухвали сесії...

Стосовно всіх підприємців так?

Валерій Веремчук: Стосовно всіх ухвал сесій.

Інна Свистун: Ні, стосовно всіх не приходив, тільки стосовно одного – фірми «Львівська гільдія» і пл. Ринок, 5

Я зрозумів.

Валерій Веремчук: Якщо вона не виконує і програє суди, то ми втрачаємо, розумієте? Ми за це платимо з бюджету кошти за те, що пані Свистун не задіює об'єкти, вони не здаються в оренду.

Інна Свистун: Ні, це неправда. Я тільки виступаю за прозору приватизацію на аукціоні і проти викупу, який веде до корупційних моментів.