Група 12 мудреців, що готувала рекомендації до нової стратегічної концепції НАТО, нарешті оприлюднила свою доповідь. Мудреці радять Альянсу розробляти й оновлювати точні плани оборони НАТО ("у разі потреби") для всіх країн, проводити навчання, які готуватимуть сили Альянсу до оборони всієї території, а також здійснювати політичні консультації з усіма столицями у справі оцінювання загроз. Також підтримано плани будівництва системи протиракетної оборони та визнано її проектом НАТО. Ці фахівці вважають, що кібернапад на члена НАТО мусить вилитися в солідарну оборону його всіма країнами-членами. Водночас вони не вважають, що місія в Афганістані має стати остаточним тестом для Альянсу.
Група мудреців радить Альянсу: потрібно заохочувати Росію поглиблювати співпрацю, утім слід більше дбати й про те, аби всі члени почували в безпеці. Потрібно також оновити плани оборони та збудувати систему протиракетної оборони НАТО.
Такими, зокрема, є оголошені вчора рекомендації "групи мудреців" щодо нової стратегії НАТО. Групу з 12 експертів, створену генсеком НАТО Андерсом Фоґом Расмуссеном, очолює Мадлен Олбрайт, колишній держсекретар США. У її складі також колишній міністр закордонних справ Польщі, професор Адам Ротфельд. Доповідь стане фундаментом роботи над проектом нової стратегії НАТО, яку повинні затвердити восени.
– Наші рекомендації містять ключові вимоги Польщі, – запевняє Ротфельд. Розроблений "мудрецями" документ не тільки підтвердив, що стаття 5 Північноатлантичного договору, яка гарантує солідарну оборону в разі збройного нападу на одного з членів Альянсу, є фундаментом НАТО, а й передбачає вжиття заходів, які підвищать готовність до виконання цього зобов’язання.
Йдеться про розробку або оновлення точних планів оборони НАТО ("у разі потреби") для всіх країн, проведення навчань, які готуватимуть сили Альянсу до оборони всієї території, а також про політичні консультації з усіма столицями у справі оцінювання загроз.
Хоча "мудреці" не пов’язують безпосередньо ці рекомендації із загрозою з боку Москви, та, власне, балтійські країни скаржаться на брак планів їх захисту НАТО в разі конфлікту з Росією. Так само плани щодо Польщі, як кажуть у Брюсселі, могли б бути кращими.
Доповідь не вимагає відходити від одностороннього зобов’язання НАТО 1997 р., що на території нових країн-членів не розміщуватимуть значних військових об’єктів.
– Ця декларація висловлювала довіру до мирних намірів Росії. Це не змінилося. А додаткові штабні навчання та маневри НАТО повинні підсилити безпеку нашої частини Європи на випадок, якби тут щось змінилося, – пояснює Ротфельд.
"Мудреці" також підтримали плани будівництва системи протиракетної оборони НАТО (її елементи мали б розмістити в Польщі) та визнання її проектом НАТО. Проти цього може протестувати Париж, який боїться, що Альянс вимагатиме від Франції дофінансувати цей проект.
– Французи мають систему протиракетної оборони, а криза знеохочує їх до нових видатків, – каже один із західних дипломатів.
Підсилення відчуття безпеки Центральної Європи – це підстава дворівневої політики щодо Москви, яку деякі експерти порівнюють із стратегією НАТО 1960-х рр. Тоді Альянс поставив на збройне відлякування Москви, а також на пошук способів співпраці та послаблення напруження. Та політика призвела до договорів про роззброєння, створення попередника Організації з безпеки та співпраці у Європі, а також "гасіння" Холодної війни.
– Відносини з Москвою зумовили гарячі дебати в нашій групі. Попри відмінності думок, ми погодилися, що мусимо далі намагатися залучати росіян до поглиблення співпраці з НАТО. Але Альянс не міг би вести діалогу з Росією, якби частина його членів почувалася б гірше захищеними, – каже Олбрайт. Вона припускає: якщо позиції російських еліт щодо Заходу є різними, а в Росії виробляють нову стратегію щодо НАТО, то простягнута рука Альянсу може допомогти прихильникам співпраці.
– Тероризм, поширення ядерної зброї. Афганістан. Ми маємо спільні загрози й інтереси, – переконує Олбрайт.
Хоча війна в Афганістані тепер є найважливішим військовим завданням НАТО, "група мудреців" відмовилася назвати її "остаточним тестом для Альянсу".
– Це добре, що думки про нову стратегію сягають поза Афганістан. Під час війни у В’єтнамі американці не узалежнювали майбутнього НАТО від підтримки європейців. Так само зараз ми повинні погодитися, що неоднаковий рівень готовності союзників до цієї війни не повинен визначати майбутнє Альянсу, створеного для потреб євроатлантичної безпеки, – каже Деніел Корскі з Європейської ради зовнішніх зносин.
"Мудреці" визнають потребу в місії НАТО поза її кордонами, але також підкреслюють, що Альянс не може бути світовим жандармом, оскільки не розв’яже всіх проблем світу. Новим є, проте, твердження, що кібернапад на члена НАТО може призвести до солідарної оборони його в дусі статті 5.
Автор: Томаш Белєцький [Tomasz Bielecki]
Назва оригіналу: Takie ma być NATO
Джерело: Gazeta Wyborcza, 18.05.2010
Зреферував: Омелян Радимський