Декан Монастириського деканату УГКЦ Ігор Джиджора заявив, що фотографувався для рекламного плакату, не знаючи про її зміст. Після того, як у ЗМІ з'явилися публікації про негативну реакцію УГКЦ на появу священика у політичній рекламі діючого президента, київський політтехнолог Віктор Уколов опублікував у своєму блозі на УП письмове пояснення о. Ігора Джиджори, де той підтверджує свою згоду на використання свого фото. Проте у розмові із ZAXID.NET священик запевнив, що погоджувався на соціальну, а не на політичну рекламу. У Монастириській РДА, співробітники якої і організували рекламну зйомку, вважають, що на бігборді зі священиком нема політичного підтексту.
Нагадаємо, 17 січня Бучацька єпархія УГКЦ засудила використання фотографії отця Ігоря Джиджори у рекламному плакаті політичного характеру. Мова йде про рекламний щит у підтримку президента Петра Порошенка, фото якого з’явилося у мережі 12 січня. Згідно із повідомленням єпархії, отець Ігор Джиджора не погоджувався на використання його фотографії у політичній рекламі.
Рекламний щит з фотографією отця Ігоря Джиджори вивісили у Монастириськах (фото Андрія Манчука)
Однак 18 січня київський політтехнолог Віктор Уколов, який тісно співпрацює з Адміністрацією президента, опублікував у своєму блозі на сайті «Української правди» лист отця Ігоря Джиджори, у якому той стверджує, що таки давав згоду на розміщення свого фото на бігборді.
«Ігор Джиджора не тільки надавав згоду (він це підтверджує в рукописному листі). Священик свідомо брав участь у спеціальній фотосесії для білборду, адже для розміру 3х6 метрів потрібна особливо якісна фотографія», – написав у своєму блозі Уколов.
У розписці отець Джиджора зазначає, що погодився на використання свого фото на плакаті, «не маючи намір брати участь у політичній рекламі і у підтримку жодного політика українського». У розписці не пояснюється, з якою метою отець Джиджора погодився сфотографуватися для плакату.
Розписка отця Ігоря Джиджори, яку він написав на прохання голови Монастириської РДА (фото опубліковане Віктором Уколовим)
У розмові із ZAXID.NET о. Ігор Джиджора підтвердив, що опубліковану Уколовим розписку написав саме він. За словами священика, він її написав увечері 17 січня на особисте прохання голови Монастириської РДА Степана Бойка. Також він підтвердив, що справді фотографувався для рекламного плакату, однак думав, що його фото використають у соціальній рекламі, а не у політичній.
«Голова райдержадміністрації Степан Бойко до мене вчора приїхав і каже написати розписку. Я погодився, щоб підтвердити свої слова, що я не давав згоди на політичну рекламу. Напевно, що Степан Бойко ту розписку якимось чином Уколову передав», – розповів ZAXID.NET священик.
Ігор Джиджора, який є таккож військовим капеланом, розповів, що сфотографуватися для цієї реклами його попросив начальник відділу з суспільно-політичних питань та інформаційної діяльності Монастириської РДА Михайло Коритко. Він переконував, що рекламний плакат матиме соціальний характер.
«Це був кінець жовтня-початок листопада. Коритко звернувся до мене, що є така пропозиція – треба портрет капелана на соціальну рекламу для бігборду. Я тоді вдягнувся у військову форму, приїхав [в Монастириську РДА]. Вони сказали, що треба переодягтись у священицькі одежі, а я якраз їх мав з собою. Сфотографували мене і на тому кінець. Якби я знав, що це буде політична реклама, я би навіть близько туди не йшов», – розповів отець Ігор Джиджора.
Зараз Ігор Джиджора каже, що сподівався на те, що його фотографують для реклами української мови чи армії. При цьому він вирішив не запитувати про зміст майбутньої реклами у представників РДА.
«Я в той день був після похорону, перемучений. Я не питався, що це за реклама. Соціальна – то соціальна. Я думав, може, то буде соціальна реклама української мови, армії, як була колись реклама «Армія, церква, держава» чи якось так. Пам’ятаєте, таке щось схоже було? Але коли я побачив своє зображення, я був сам в шоці. Я зразу зателефонував до владики, потім зв’язався з головою РДА, і того ж дня рекламу демонтували», – розповів отець Ігор Джиджора.
Вочевидь отець Ігор Джиджора, кажучи про рекламу «Армія, церква, держава», мав на увазі рекламу «Армія! Мова! Віра!», яка упродовж 2018 року з’явилася на білбордах по всій країні. На цих плакатах також згадувалось ім’я Петра Порошенка. При цьому в Адміністрації президента офіційно заявили, що не знають, хто друкував і розміщував ці плакати.
Рекламні щити «Армія! Мова! Віра!» впродовж 2018 року з'явились у різних містах України (фото з відкритих джерел)
ZAXID.NET не вдалося поспілкуватися із начальником відділу з суспільно-політичних питань та інформаційної діяльності апарату районної державної адміністрації Монастириської РДА Михайлом Коритком, який запропонував отцю Джиджорі знятися у рекламі. Проте заступник голови РДА Дмитро Левкович заявив ZAXID.NET, що розміщений у Монастириськах плакат був єдиним такого характеру і, на його переконання, не мав політичного підтексту.
«Там ніякої підтримки президенту немає. Там було написано «Підтримую президента, патріота...», але не було сказано, кого саме він підтримує. Знаю, що священик дав на це згоду. Ніхто його не притягав силою», – стверджує Дмитро Левкович.
Левкович не зміг змін пояснити використання типової стилістики партії БПП «Солідарність» на цьому плакаті. Також Дмитро Левкович заявив, що не знає, хто був ініціатором розміщення такої реклами. Окрім того, він сказав, що райадміністрація не виділяла кошти на друк цього плакату.
«Я не хочу про це говорити. Ви спитайте його [Ігоря Джиджору], з ним все узгоджувалося. Абсолютно ніхто нічого не виділяв на цю рекламу. Мені ніхто не платив за неї і не знаю, хто її оплатив. Може, Коритко щось йому [Ігорю Джиджорі] говорив, щось у нього питав. Але фінансової діяльності там не проводилося», – запевнив він.