Технічні кандидати – це шулерство та профанація, – експерти

15:20, 24 листопада 2009

«Кількість технічних кандидатів на виборах залежатиме від того, скільки основних кандидатів погоджуватимуться на таку профанацію», – заявив сьогодні, 24 листопада, під час прес-конференції у Львові керівник моніторингово-аналітичної групи «Цифра» Назар Бойко.

Як розповіла виконавчий директор ЛОГО «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська, згідно з чинним законодавством України, терміну «технічний кандидат» не існує.

«Його радше використовують експерти, соціологи, політологи щодо обговорення і класифікації кандидатів. Часто вибори використовують як можливість для піару себе, свого бізнесу чи допомоги іншим кандидатам. Для когось це чергова сходинка кар’єри. Кожен кандидат, який висуває свою кандидатуру на вибори, має завдання, та не завжди перемогти. Часто завдання технічного кандидата може полягати в тому, щоб допомогти готувати виборчі дільниці основному кандидатові у другому турі», – сказала Оксана Дащаківська.

З її слів, в Україні є досвід використання таких кандидатів і на місцевих виборах. «Технічних кандидатів почали використовувати відтоді, як вибори стали розглядати як технологію», – додала вона.

Назар Бойко також наголосив, що зрозуміти, хто є реально технічним кандидатом і чиїм, можна буде ближче до виборів. «Можливість заповнити усі дільниці за своїми квотами мають насправді дуже мало кандидатів. В Україні є 33 тисячі ДВК, на яких може працювати по два члени дільниці від кандидата та по два спостерігачі, тобто 132 тис. осіб. Це дуже великі витрати, що вже казати про фінансування технічних кандидатів», – сказав Назар Бойко.

Разом з тим експерт ЛМГО «Інститут політичних технологій» Олег Процак висловив сподівання, що президентські вибори 2010 року приведуть до краху виборчих технологій. «Виходить так що зараз політтехнологи та їх ідеї переважають над ідеологіями кандидатів. Насправді не таке це вже зло – технічний кандидат. Реально вони мало на що впливають, тому дивно, як політтехнологи вмовляють своїх кандидатів на такі додаткові витрати», – зазначив він.

На думку Оксани Дащаківської, щоб у виборчому процесі брала участь якнайменша кількість технічних кандидатів, потрібно підвищувати розмір застави, які вносяь кандидати при реєстрації. «До того ж, коли люди визначаться зі своїми поглядами, політичними симпатіями, використання технічних кандидатів відпаде само собою», – додала вона.