Телефонний терор

За тиждень надійшло 19 анонімних повідомлень про замінування громадських об’єктів у Львові. Всі вони виявились фальшивими. Кому це потрібно?

22:28, 26 липня 2014

У період з 19 по 26 липня львівські правоохоронці отримали 19 анонімних повідомлень про замінування громадських об’єктів міста. 13 з них - за останні дві доби. Жодне з них не підтвердилось, вибухівки на місцях не було знайдено. Більша частина анонімних дзвінків, зі слів міліціонерів, була здійснено із зони АТО на сході України.

Так, правоохоронцям та працівникам майже десяти служб Львова за вихідні у період з 19 по 21 липня доводилось шість разів виїжджати на псевдозамінування. Зловмисники начебто хотіли підірвати два нічні клуби, два готелі, площу та ресторан у нашому місті. 

В.о  начальника управління кримінального розшуку Львівської області Сергій Богданов у коментарі ZAXID.NET повідомив, що жодне із шести повідомлень про замінування за ці три дні не підтвердилося.

Через псевдомінування у п’ятницю, 25 липня,  із двох найбільших львівських готелів було евакуйовано всіх гостей. 

До готелю «Супутник» близько 19:20 зателефонував невідомий і повідомив про те, що приміщення закладу заміноване. Понад те, анонім порадив працівникам готелю викликати вибухотехнічну службу та міліцію.

Після дзвінка адміністрація готелю евакуювала з нього усіх людей та викликала відповідні служби. Вибухівки на місці не знайшли.

Увечері того ж дня львівські міліціонери отримали анонімне повідомлення про замінування готелю «Опера» на пр. Свободи, а також будинку №20 на вул. Шевченка. 

Як розповіла начальник ВЗГ ГУ МВСУ у Львівській області Світлана Добровольська, територію навколо «Опери» відразу огородили стрічкою, людей евакуювали. Ще 30 людей довелось евакуювати із будинку на вул. Шевченка. У цих випадках жодних вибухових речовин теж не було знайдено.

У суботу, 26 липня, впродовж півтора години, починаючи із 13:25, правоохоронці отримали близько десяти дзвінків з інформацією про замінування приміщень у різних частинах Львова.

Зі слів речника обласного управління МВС Світлани Добровольської аноніми повідомили про замінування кількох ресторанів, хостелів, залізничного вокзалу, готелю «Вольтер» на вул. Замарстинівській, та готелів «Жорж» і «Дністер», розташованих у центральній частині міста.

Заступник начальника обласної міліції Руслан Домніцак у коментарі ZAXID.NET розповів, що у кожному випадку слідчо-оперативною групою було здійснено виїзд, а також іншими службами проведені ретельні огляди у вказаних місцях.

Жодних вибухових предметів, оперативники на місцях не виявили. По всіх фактах замінування об’єктів вже порушили кримінальні провадження за статтею 259 ч.1 ККУ — завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян.

«Міра покарання яка передбачена за скоєння даного кримінального правопорушення — позбавлення волі від двох до шести років. Особу мінувальника ще не встановили, однак відомо — дзвінки були з території східних областей України, зокрема із зони АТО», — розповів правоохоронець.

Також Домніцак заявив, що з початку року львівськими правоохоронцями було зафіксовано 28 фальшивих повідомлень про замінування. За п’ятьма із них уже скеровано справи до суду.

Журналіст-криміналіст Микола Савельєв, опираючись на власний досвід, розповів ZAXID.NET, що останнім часом це напряму пов'язано із ситуацією в країні. Усе робиться для того, аби підняти градус соціальної напруги та розсіяти пильність, а тоді в потрібний момент завдати удару.

"Хто цим займається, можемо тільки здогадуватися. Це можуть бути якісь певні активісти рухів проросійських, чи прокомуністичних, чи пролівих. Ти їх ніколи не зловиш, тому що людина подзвонила зі старого мобільного, викинула карточку, викинула телефон і все - вже ніколи не доведеш, що вона дзвонила", - пояснив він.

Щодо встановлення осіб горе-мінерів, правоохоронці все частіше апелюють до анонімів із зони АТО.

Так прокурор Києва Сергій Юлдашев 21 липня заявив, що деякі з численних дзвінків про замінування столичних об'єктів надходили з зони антитерористичної операції, зокрема - з Луганської області.

На думку прокурора, таким чином "хтось намагається посіяти паніку в столиці" і "розпорошити сили" правоохоронців, вказано у офіційному повідомленні столичної прокуратури.

Не відкидають такої можливості і на Львівщині. Принаймні кілька з десяти дзвінків про замінування об’єктів інфраструктури Львова, на думку правоохоронців, надходили із зони АТО. Однак інформацію про це ще належить підтвердити.

Після масових повідомлень про замінування, а також після обстрілу з гранатомета будинку мера Андрія Садового, представники Самооборони Львова вирішили відновити нічні патрулювання вулиць міста.