Тема війни на Донбасі – центральна на бієнале «Тиждень актуального мистецтва»

16:15, 2 вересня 2016

У Львові почалася одна з найзначніших подій сучасного українського мистецтва – бієнале «Тиждень актуального мистецтва».

Другий і третій поверхи Львівського палацу мистецтв, а ще галерею «Дзиґа» наповнили свіжим баченням митці з України, Польщі та інших країн Європи. Автори висловлюються за допомогою сучасних технічних засобів.

Юрко Вовкогон добровольцем рік воював на Донбасі. Коли сидів у засідці, знімав понищені кулями дерева, які стікали краплями соків. Так народилася інсталяція «Рани» як метафора болю, який війна завдає усьому живому. Юрко знімав у хвилини між обстрілами.

«Коли кожної хвилини тебе можуть вбити, ти якось більше цінуєш життя і більше відчуваєш просту радість від існування, так само, як і дерева відчувають. І так само, як дерева не розуміють, що таке коїться, чого на них з'являється рана, так і ми, можливо, не розуміємо, всієї причини цієї війни, можливо, ми є іграшками чиєїсь великої гри», – пояснив Юрко Вовкогон.

Не лише Юркова, а й чимало інших інсталяцій на цьогорічному «Тижні актуального мистецтва» мають тему війни.

«Це фестиваль, який представляє твори наших українських митців, і вони по-своєму переживають те, що відбувається в нашій країні. В когось це відбивається у творчості візуальній, у когось – в літературі. Хтось просто мовчить, бо не має зараз що сказати», – розповіла арт-директор «Тижня актуального мистецтва» Ліда Савченко-Дуда.

В одному із залів – проект «Частини тіла», який українці уже показували у Вроцлаві. В інших залах презентують себе польські автори.

У межах фестивалю наступного тижня почнеться і Школа перформансу. Але свої покази перформери почали уже на відкритті. Стартували з дійства харків’янина Костянтина Зоріна.

«Тиждень актуального мистецтва» триватиме до 10 вересня.