Тема-табу для журналістів в Україні - сім'я Януковича, - дослідження

13:19, 17 листопада 2013

Україна долучилася до таких країн, як Азербайджан і Білорусь, де є теми, про які журналістам не можна писати, зокрема, про сім’ю президента.

Таким є один із висновків "Моніторингу свободи медіа країн "Східного партнерства". За результатами цього моніторингу, Україна посіла четверте місце у рейтингу.

Ситуація з українським Forbes, коли заяву на звільнення через "спроби змінити редакційну політику" написали 14 журналістів, підтверджує цей висновок, пише "Радіо Свобода".

"Попри прогрес, досягнутий Україною у взаєминах з Європейським союзом останнім часом, її четверте місце у рейтингу визначає недосконале законодавство та системні порушення з його дотримання", – наголосила координатор проекту від мережі громадських організацій "Інтерньюз-Україна" Наталія Сад.

Моніторинг дотримання свободи медіа у країнах "Східного партнерства" показав, що Україна долучилася до таких країн, як Азербайджан і Білорусь, де є теми-табу, тобто теми, про які журналістам не можна писати.
 
"На жаль, Україна, посівши четверту – або третю з кінця – сходинку у рейтингу свободи медіа держав "Східного партнерства", приєдналася до таких країн як Білорусь та Азербайджан, де є теми, на які накладено табу. Так, говорити про сім’ю президента чи про армію в Азербайджані й Білорусі є неприпустимим. Журналістів штрафують, притягують до відповідальності. Журналісти видання Forbes хотіли говорити про те, що цікаво суспільству. Спрацював психологічний тиск, і журналісти відчули, що продовжувати писати на ті теми, які їм видаються резонними, більше немає можливості", – зауважує Наталя Сад.

Результати моніторингу показали, що журналістам регіональних ЗМІ ще важче працювати, аніж їхнім колегам у столиці. Значно нижча оплата праці й обмежений вибір вакансій, роблять їх більш вразливими для тиску та маніпуляцій. Однак, за роки незалежності, журналісти у регіонах змогли привчити представників влади усіх рівнів (здебільшого колишніх комсомольських та партноменклатурників) відповідати на інформаційні запити, проводити прес-конференції та реагувати на порушені журналістами теми.

Додамо, що Human Rights Watch 15 листопада виступила із зверненням, у якому закликала лідерів ЄС, ухвалюючи рішення на саміті "Східного партнерства" у Вільнюсі, звернути увагу, зокрема й на становище журналістів у цих країнах.