Два судових позови та скарга в Антимонопольний комітет ― так закінчився тендер із закупівлі шкільних автобусів на Львівщині. Переможцем обрали компанію, пропозиція якої на 18 мільйонів гривень дорожча, аніж в одного із учасників.
Зі школи додому Віці, Діанці та Святику чотири кілометри, бо живуть у селі Мервичі, а навчаються у Куликові. Віка за старшу, вона в дев'ятому класі, сестра ― п'ятикласниця, а братик ― у другому. На навчання ходять пішки.
«Я переважно ходжу пішки, бо не влажу в машину, а менші вже їдуть з татом. Але він військовий і дуже часто їздить у відрядження, тому вони ідуть зі мною. Тяжко добиратися, а якщо ще дощі, то навіть машини не зупиняються, щоби підвезти», ― розповідає дев’ятикласниця Віка Бабій.
На шляху небезпечна лісопосадка, взагалі немає тротуару і видимість обмежена.
«Взимку ми дуже часто йшли пішки, дуже сильно нас ноги боліли і дуже сильно нам було холодно», ― додає сестричка Діанка.
Вже два роки Куликівська школа не має «Школярика»: автобус віддали в зону АТО.
«Потреба є дуже велика, бо в нас довозу потребують 90 діток із 560-ти, які вчаться у школі. Всі живуть більше як за три кілометри від школи, а дехто і до шести. Ще 12 вчителів добираються на роботу більше, аніж 3 кілометри», ― розповідає директор Куликівської загальноосвітньої школи Тарас Гнатюк.
Ця школа, як і багато інших, цьогоріч мали б отримати нові «Школярики», бо на Львівщині запланували безпрецедентну за масштабами покупку шкільних автобусів. Ще у 2015-му отримали на це із держбюджету 52 мільйони гривень, ще понад 20 докладуть своїх. Тендер оголосили на 90 автобусів, обрали переможця, але замість нових машин отримали судовий позов від одного з учасників конкурсу.
«Департамент освіти і науки Львівської адміністрації зловживає своїми правами замовника в тому сенсі, що встановлює додаткові технічні вимоги до предмету закупівель ті, що не впливають на експлуатацію самих автобусів. Зокрема, це вимога щодо шестициліндрових двигунів. Автобуси «Мрія», які ми запропонували на тендер, мають чотирициліндрові двигуни. З точки зору експлуатації таких двигунів взагалі великої різниці між їхніми експлуатаційними характеристиками нема, з нашої точки зору», ― пояснює представник ТОВ «Радіал-Україна» Максим Заброда.
Окрім «Радіал-України», автобус із чотирициліндровими моторами запропонувала ще одна компанія. Їхні пропозиції за ціною найвигідніші, але їх одразу відхилили. Так, автобуси «Мрія2 на 18 мільйонів гривень дешевші, аніж «Школярики» Чернігівського автозаводу, які перемогли у конкурсі.
«Щиро скажу так як є. Ми попередньо говорили про обмеження права закупівлі російських автобусів, все. Ці автобуси на базі ПАЗів російських, вони мають чотирициліндрові мотори. Ці автобуси, які виробляються в Україні, вони мали шість циліндрів», ― пояснила директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій.
Посадовці кажуть, що вимогу придумали не самі, консультувалися з фахівцями.
«90% шкільних автобусів у Львівській області обладнані шестициліндровим мотором. Є номенклатура запасних частин, уніфікація. Крім того, шестициліндрові мотори при однакових характеристиках мають кращу рівноваженість і більший ресурс», ― пояснює завідувач кафедри автомобілебудування «Львівської політехніки» Любомир Крайник.
Втім Антимонопольний комітет призупинив процедуру закупівлі «Школяриків». Ситуацію там поки що не коментують, вивчають претензії ТзОВ «Радіал-Україна». В інформації про ці торги у «Віснику державних закупівель» є рішення комітету від 13.09.2016 р., в якому сказано: «Прийняти скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Радіал-Україна" до розгляду. Розгляд справи відбудеться 10 жовтня 2016 року».
Паралельно законність тендеру розбирає одразу декілька судів і у Львові, і в Києві. "Радіал-Україна" вимагає скасувати результати торгів. І допоки Феміда не поставить крапки, школярі надалі ходитимуть пішки. Щоправда, державна субвенція на «Школярики» є безповоротною. Тож, якщо гроші не використають до кінця цього року, це зможуть зробити у наступному.