Тендерний колапс: Держава не оплатила 77% закуплених через відкриті торги товарів та послуг

16:20, 13 листопада 2014

За 9 місяців поточного року у рамках державних закупівель було придбано товарів та послуг на суму 92,9 млрд грн. На сьогодні 77% заключних договорів не оплачені. Крім того, це призводить до зриву інших тендерів, оскільки добросовісні підрядники не виходять на торги, остерігаючись не отримати коштів.    

За словами Віктора Тарана, провідного експерта відділу по боротьбі з корупцією Центру політичних студій та аналітики (ЦПСА) найбільш проблемні напрямки – це держзакупівлі, що проводяться по лінії Міністерства охорони здоров’я та Міністерства оборони.

«У регіонах вже помирають люди через те, що не закуплені необхідні ліки. В Міноборони, за нашими підрахунками, зірвано понад 70% торгів», – цитує слова Тарана портал Finance.ua.

За його словами, через місяць-два буде колапс в системі охорони здоров’я, шкільної та дошкільної освіти, оскільки на місцевому рівні не залишиться компаній, що постачають ці установи.

Така ситуація з розрахунками, за словами Олексія Шалайського, редактора сайту «Наші гроші», призводить до того, що добросовісні підрядники не бажають брати участь у тендерах.

«Якщо фірма виграла тендер, але гроші не були перераховані їй протягом року, вона ризикує їх не побачити ніколи. Держустанова може сказати: вибачте, у нас в цьому році не було грошей, в такому випадку тендер вважається недійсним, наче його й не було », – говорить Шалайський.

Це підтверджує і Віктор Таран. Він каже, що підрядники відмовляються від обслуговування шкіл, дитсадків та лікарень з двох причин: суми заробітку не такі великі, щоб заради них проходити всі тендерні процедури і збирати купу довідок, а друга - бізнес не вірить, що гроші за виконану роботу і поставлені послуги будуть виплачені.

На думку фахівців, у держави є не більше 2-3 місяців, щоб терміново виправити ситуацію.